Birinin Size Aşık Olmasının Ardında Yatan 6 Psikolojik Sebep

Aşk, şüphesiz ki tarih boyunca gizemi çözülemeyen nadir duygulardan biri olarak kalmaya devam ediyor. Aşkın bir formülü de yok fakat ne kadar gizemli ve karmaşık olduğunu bilmeyende yoktur. Peki insanların birbirine nasıl aşık olduklarını düşündünüz mü ya da soruyu değiştirip şöyle soralım; birinin size aşık olmasının arkasındaki sebepleri hiç merak ettiniz mi? Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda bu sorunun cevabını daha net anlayacaksınız. İşte sizler için derlediğimiz o meşhur nedenler..

Çevreyi önemsiyorsanız, bir adım öndesiniz demektir..

Kulağa biraz garip geliyor biliyoruz fakat 2016’da yapılan bir araştırmaya göre her iki cinsinde çevreye duyarlı, doğa dostu ürünler alması, insanların gözünde o kişiyle uzun süreli bir ilişki düşünmesine neden oluyor. Çevreyi önemsemeniz o kişi için özel biri olabileceğiniz anlamına geliyor.

Zoru oynamayı seviyorsanız..

Halk dilinde “kaçan kovalanır” olarak bilinen,  hemen hemen herkesin ulaşılmazı oynamaya çalıştığı  bu oyunda psikolojik nedenler arasında kendine yer bulmuş.  Hong Kong, Toronto ve Standford Üniversiteleri tarafından 2014 yılında  yapılmış olan ve aslında beklenen bir sonuç olan bu araştırmaya göre;  erkekler, karşısındaki flörtünü potansiyel bir partner olarak görüyorsa, karşısındakinin kendi sorularına karşı ilgisiz kalması, onu daha çekici hale getiriyor. Tabi eğer ciddi düşünüyorsanız aksi halde erkek karşısındakine çok ciddi bakmıyorsa, flörtün nazlanması irrite edici bulunuyor. Yani bir karamaşıklık daha..

Bir önceki sevgiliye benzetiliyorsanız..

Birçok insanın duyduğunda şaşırmayacağı bir durum olarak,  2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre; kadınlar  mevcut ya da eski sevgilisine benzer kişileri daha çekici buluyor. Erkekler ise kadınlara nazaran bu durumu  daha az çekici buluyor. Ama unutmamak gerekir ki, bu durum her zamanda böyle olmuyor.

Uzun süre birbirinizin gözlerinin içine bakabiliyorsanız..

Massachusetts Üniversitesi psikoloğu Joan Kellerman yaptığı bir deneyde, birbirini tanımayan 72 kişiden 2 dakika boyunca birbirlerinin gözüne bakmalarını istiyor. Bu kişiler daha sonra baktıkları kişiye karşı sevgi ve duygusal yakınlık hissettiklerini söylüyor. İlginç değil mi? 2014’te yapılan bir başka araştırmada ise bakma şeklimizin karşımızdaki kişilere şehvet ve aş gibi duyguların oluşmasını sağladığını ortaya koydu. Bakışlarıyla karşısındakini etkilemeyi her zaman başaran akrep burcu insanları sanırız bu araştırmalardan sonra bakışlarını daha da yoğunlaştıracaktır.

Birbirinize benziyorsanız..

Araştırmalara göre “karşıt kutuplar birbirini çeker” klişesini resmen yıkıyor. 2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre sevgililer arasındaki benzerlikler, iki tarafın birbirini anlamasına yardımcı olurken ilişkideki sorunların daha çabuk çözülmesine ve aralarındaki bağın daha da kuvvetlenmesine yardımcı oluyor. Yani anlaşılan o ki, birbirine benzemeniz ilişkiniz açısından daha güçlü bir çekim yaratmanıza yardımcı oluyor.

Dönüp gitmek yerine karşınızdaki kişiye yöneliyorsanız..

Bu durum tamamen kişiye ne sıklıkla olumlu cevap verdiğinizle alakalı. Psikolog John Gottman, karşınızdaki kişiyle etkileşime geçtiğiniz her anın ilişkiniz için daha güçlü bağlar kurabilmek için bir fırsat olduğunu söylüyor. Partnerinizin bir konu üzerindeki heyecanını paylaşıp ona sorular soruyor musunuz? Söylediklerine karşı ne kadar ilgilisiniz? Unutmayın ki yaptığınız konuşmalar ilişkinizi güçlendirebileceği gibi zayıflatabilirde.. Siz diğer tarafı seçin 😉

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.