Bitay İle 15 Saniyede 15 TL Kazan

Son güncelleme:

2018 yılında kurulan ve ilk faaliyetlerine Teknopark İstanbul’da başlayan Bitay Teknoloji, son zamanlarda adından sıkça söz ettiren kripto para alanında teknolojik ve yerli çözümler üretme vizyonu ile faaliyetlerine hız kesmeden devam etmektedir.

Bitay token, yani BTY, Bitay Teknoloji’nin kullanıcıları için ürettiği ve yalnızca promosyon amacı ile kullanılan ödül parasıdır.

Bitay Tekoloji, kendi yazılım şirketi olan Türkinvest tarafından yazılan ve yıldız Teknik Üniversitesi tarafından atanan bir uzman ve analiz edilerek gelişime katkı sağlayan borsası ile kripto para alanında sunduğu teknik, finansal ve ticari imkanların yanında, araştırma ve geliştirme çalışmaları ile de yüksek teknolojiye sahip olup ülke ekonomisine katma değer yaratma potansiyeli sebebi ile devlet desteği almaya hak kazanmıştır.

Bitay, 2018 yılında kurulmuştur.

Bitay Nedir?

Bitay token, yani BTY, Bitay Teknoloji’nin kullanıcıları için ürettiği ve yalnızca promosyon amacı ile kullanılan ödül parasıdır. Bu ödül parası, başka bir amaçla devredilemez, kullanılamaz ve satın alınamaz. Burada, kullanımda üretilen 1 BTY’nin değeri 1 Türk Lirasına eşittir. Bitay Token’in kullanımları sınırlı sayıda kullanıcı tarafından kullanılabilir.

Bitay Teknoloji, son zamanlarda adından sıkça söz ettiren kripto para alanında teknolojik ve yerli çözümler üretme vizyonu ile faaliyetlerine hız kesmeden devam etmektedir.

Bitay Nasıl İndirilir, Peki Nasıl BTY Kazanılır?

 • Bitay Token kazanmak ve kaybetmek her zaman kolaydır. Bitay uygulaması ile ticaret yaparak, tanıdıklarınızı ticarete davet ederek anında 5 BTY kazanabilirsiniz. Ayrıca anında davet ettiğiniz kişi ile 5 BTY kazanabilirsiniz.
 • Bunların yanı sıra 500 TRY ya da eşdeğeri üzerindeki kripto para birimlerini satın aldığınızda ya da sattığınızda Bitay üzerinde anında ek 10 BTY kazanma fırsatınız olmaktadır.
 • Diğer kazanma fırsatı ise her 100 TL komisyon ödemesine 5 BTY hediyesidir.
 • BTY öğrenerek dahi kazanmak mümkün kılınır. Ayrıca özel olarak hazırlanmış Bitay eğitim videolarını izleyerek de BTY kazanabilirsiniz.
Bitay Token’in kullanımları sınırlı sayıda kullanıcı tarafından kullanılabilir.

Nerelerde BTY Kullanılabilir?

 • Bitay’de yapacağınız bütün alım ve satım işlemlerinde komisyon ödemek için Bitay Tokenlerinizi kullanabilirsiniz. Böylece %50 komisyon indirimi de kazanabilirsiniz.
 • BTY’lerinizi Bitay’ın anlaşmalı üye işyerlerinde yapacağınız alışveriş ödemelerinde de kulanabilirsiniz. Ödeme esnasında ya da çevrimiçi alışverişte ilgili markanın logosuna tıklayarak, QR veya kodu göstererek BTY’yi anında harcayabilirsiniz.
 • Kullanmış olduğunuz bütün Bitay Tokenler kampanya sonunda hesabınızdan düşecektir.
 • BTY’lerinizi bu yüzden harcamayı unutmayın.
Bitay Token kazanmak ve kaybetmek her zaman kolaydır.

Bitay Hesap Oluştur

Hesabınızı oluşturup, doğrulayarak 15 BTY kazanma şansı sizin elinizde. Ayrıca davette bulunduğunuz her kişi için siz kazanmaya devam ederken onlar da 15’er Bitay Token kazanma şansı elde edebilir. Tek yapmanız gereken Bitay hesabı oluşturmaktık. Hesap oluştururken ilk olarak;

 • Ad ve soyadı bilgileriniz
 • Telefon numaranız
 • E-posta adresiniz
 • Şifre oluşturmanız istenmektedir.

Ayrıca kampanyalardan haberdar olmanız için rıza metni kapsamındaki elektronik ileti alma isteğinizi de kutucukta işaretleyebilirsiniz.

Bitay uygulaması ile ticaret yaparak, tanıdıklarınızı ticarete davet ederek anında 5 BTY kazanabilirsiniz.

Bitay Kampanyasında Neler Var?

 • Eğer kripto paralar hakkında bilgiye sahip değilseniz bu kampanya sizler için hazırlanan bir kampanyadır.
 • Kripto paraları bilmeyen bireylerin risk almadan işlem yapmayı öğrenmesi için 10 Kasım ve 10 Aralık tarihleri arasını kapsayan bir kampanya oluşturuldu.
 • Bu kampanyada bu dönemde hesap oluşturan herkese 15 BTY değerinde kripto para Bitay tarafından hediye edilmektedir.
 • Ayrıca davet ettiğiniz her kişi için de 15 BTY kazanabiliyorsunuz.
 • Buna ek olarak 150 ile 2500 BTY arasında kazanabileceğiniz ödülünüzü anında Bitcoin’e de çevirebiliyorsunuz.
 • Kayıt olup davet ettiğiniz kişi sayısını artırmak sizin avantajınızadır. Çünkü en fazla davet yapan ilk üç kişiye ekstra ödül verilmektedir.
 • Bu ödüller arasında, en fazla davet eden birinci kişiye Iphone 12, ikinciye Macbook Air ve üçüncü kişiye de Apple Watch armağan edilecek!
 • Arkadaşlarınız ile beraber Bitay hesabı açarak bolca davette bulunun ve 2.500 BTY ve büyük ödülü kazanma şansı yakalayın!
BTY öğrenerek dahi kazanmak mümkün kılınır.

Kampanya Kuralları Neler?

 • Şirket, kampanya için 1.000.000 TL’lik bir bütçe belirlemiştir ve bu ayrılan bütçenin bitmesi durumunda kampanya bitiş tarihi dikkate alınmaksızın kampanya sonlandırılabilir.
 • Avantajlı kampanyanın tarihi 10 Kasım ile 10 Aralık arasındadır.
 • Bitay kampanya kapsamında kazanılan promosyon Bitay Tokenleri 31 Aralık 2020’ye dek harcamazsanız bunlar yakılacaktır. Kazandığınız BTY’leri bu tarihe kadar mutlaka harcamalısınız.
 • Yasal düzenlemeler gereği kayıt olan kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Bu yüzden kampanyadan yalnızda 18 yaşını doldurmuş bireyler faydalanabilir.
Bitay’de yapacağınız bütün alım ve satım işlemlerinde komisyon ödemek için Bitay Tokenlerinizi kullanabilirsiniz.
 • En önemli kurallardan birisi de kimlik doğrulamasıdır. Bu kampanyalar kapsamında hediye kripto paralarınızı alabilmeniz için kimlik doğrulaması yapmak zorunludur. Eğer kimlik onayı yapmaz iseniz kazanç sağlayamazsınız.
 • Davet kampanyasından kazandığınız Bitay Tokenleri cüzdanınıza yüklemeyip kişileri davet etmeye devam ederseniz kazandıklarınız ödül baresine bağlı bir şekilde katlanarak devam eder. Davet kampanyasında kazandıklarınızı kullandığınızda ödül baresi sıfırlanır.
 • Her bir kayıtlı katılımcı davet ettiği kişi ve kampanya şartlarını sağlayan en fazla olarak 100 kişi üzerinden Bitay Token kazanabilirç
 • Oluşturulan kampanya kapsamında elde edilen BTY’ler en az 100 BTY olduğunda Bitcoin’e çevrilebilir.
 • Kazandıran Davet Kampanyasının başka bir kampanya ile birleştirilmesi söz konusu değildir.
 • Bitay kuruluşu, kampanya kurallarını değiştirebilme hakkına sahiptir.
BTY’lerinizi Bitay’ın anlaşmalı üye işyerlerinde yapacağınız alışveriş ödemelerinde kullanabilirsiniz.

BTY tüm Türkiye’de geçeli midir: BTY anlaşmalı marka, Türkiye’de tüm şubelerde geçeli olmaktadır.

BTY kullanımları sadece mağazalarda mı vardır: kazanmış olduğunuz Bitay tokenleri işlem komisyonlarınızda ya da anlaşmalı çeşitli markaların perakende ya da online satış kanallarında da harcayabilirsiniz.

Ödeme esnasında ya da çevrimiçi alışverişte ilgili markanın logosuna tıklayarak, QR veya kodu göstererek BTY’yi anında harcayabilirsiniz.

Bitay ve Güvenlik

Bitay, güvenlik politikasını 10 ana başlık altında tutmaktadır. Bunlar:

 • Tüm İş Akışlarında Güvenlik Odaklı Perspektif
 • Yazılım Güvenliği
 • Kripto Para Birimlerinin Güvenliği
 • Sunucu Güvenliği
 • Ofis Güvenliği
 • Personel Güvenliği
 • Donanım Güvenliği
 • Kullanıcı Güvenliği
 • Sosyal Güvenlik
 • Aktif Denetim
Kullanmış olduğunuz bütün Bitay Tokenler kampanya sonunda hesabınızdan düşecektir.

Hisse Senetleri ve Jetonlar Arasındaki Fark

Öz sermaye nedir:  Bir hisse senedine sahip olmak (veya hisse olarak da bilinir), o hisse senedi tarafından temsil edilen dayanak şirketin bir yüzdesine sahip olmaya etkili bir şekilde eşdeğerdir. Bu mülkiyetin kendisi, hukuk sisteminin hisse senedi sahiplerine mahkemede icra edilebilecek belirli hakları tanıdığı yasal bir yapıdır. Etkili olarak, bir öz sermaye, sahibine, ister temettüler gibi fiili nakit akışları veya varlıklar şeklinde “dondurulmuş” nakit akışları şeklinde olsun, bir şirketin nakit akışlarının orantılı bir miktarı için yasal hak talebinde bulunur.

Hesabınızı oluşturup, doğrulayarak 15 BTY kazanma şansı sizin elinizde.

Hisse değerlemesi:  Bir öz sermaye, yasal sistemin bir şirketin nakit akışlarına ilişkin bir hak talebinde bulunma hakkı olarak tanımladığı mülkiyeti temsil ettiğinden, öz sermaye değerlemesinin öncelikle bir şirketin nakit akışı üretme kabiliyetine dayandırılması şaşırtıcı değildir. Aslında, bir şirket kar elde ediyorsa veya başka bir deyişle pozitif kazançlar elde ederse, yatırımcılar bir şirketin yalnızca bir şirketin nakit akışları için ödenen fiyat olan Fiyat / Kazanç oranına bakabilir. Bir şirketin kazancı yoksa veya negatif kazancı varsa, yatırımcılar şirketin gelecekteki nakit akışlarının olasılıkları ve büyüklükleri hakkında spekülasyon yapabilir (risk sermayedarları ve diğer erken aşama yatırımcılarının yaptığı gibi) veya başka bir şekilde bir şirketin varlıklarına (değer yatırımcılarının yaptığı gibi) bakabilir.), tasfiye durumunda isteyerek veya zorla açılabilecek “dondurulmuş” nakit akışları olarak görülebilir.

Yatırımcılar gelirlere de bakabilirken, şirketin devam eden maliyet yapısının bir analizinin yanı sıra, yatırımcıların şirketin gelecekte bir noktada bu gelirlerden kar elde edip edemeyeceğini belirleyebilmesi ve bu gelirler için nakit akışı oluşturup oluşturmayacağını belirleyebilmeleri için yalnızca ilgi çekicidirler.

BTY anlaşmalı marka, Türkiye’de tüm şubelerde geçeli olmaktadır.

Jeton Nedir?

Öte yandan bir belirteç, temel bir şirkette herhangi bir sahipliği temsil etmez. Aslında, bir jetonun bir temel şirketi veya tüzel kişiliği bile olmayabilir. Peki jeton nedir? Genel hatlarıyla, tokenlerin, güçlendirdikleri temel bir protokol, platform veyahut ekosistemdeki belirli bir yardımcı program için ödeme yapılması amacıyla kullanılan para birimini temsil ettiği görülebilir. Özellikle belirteçlerin protokolde belirli bir kullanım durumu vardır.

Bitay, güvenlik politikasını 10 ana başlık altında tutmaktadır

Bir Jetona Değer Verme

Bir belirteç, protokoldeki faydayı veya para birimini temsil ettiğinden, belirteç değerlemesi söz konusu protokol için arz ve talebe dayalı olmalıdır. Ancak bu tek başına yeterli değildir. Çünkü bir hisse senedinden farklı olarak, bir token, sahibine temel protokolün herhangi bir yasal sahipliğini yetkilendirmez (ve protokolün kendisi nakit akışı bile oluşturmayabilir), daha ziyade basitçe protokoldeki belirli bir yardımcı program için ödeme yapmak için kullanılan para birimidir. Bir belirtecin değeri sadece protokole yönelik talebe değil, aynı zamanda protokole olan talep ile belirteç talebi arasındaki korelasyon derecesine de bağlı olmalıdır.

Bir hisse senedine sahip olmak, o hisse senedi tarafından temsil edilen dayanak şirketin bir yüzdesine sahip olmaya etkili bir şekilde eşdeğerdir.

Bunu farklı terimlerle ifade etmek gerekirse, belirli bir protokolün X dolarlık değer yarattığını ancak belirteci aracılığıyla X’in yalnızca %Y’sinin yakalandığını söyleyebiliriz. X ve Y bağımsız değişkenlerdir. Etkili bir şekilde, protokolün yarattığı değeri “gelir” ve jetonun yakaladığı değeri “kar” olarak düşünebiliriz. Hisse senetlerinde olduğu gibi, yalnızca protokol tarafından oluşturulan değer olan X’e bakmak yeterli değildir, aynı zamanda belirteç tarafından yakalanan protokol tarafından oluşturulan değer olan Y’ye de bakmalıyız.

Bir öz sermaye, yasal sistemin bir şirketin nakit akışlarına ilişkin bir hak talebinde bulunma hakkı olarak tanımladığı mülkiyeti temsil ettiğinden, öz sermaye değerlemesinin öncelikle bir şirketin nakit akışı üretme kabiliyetine dayandırılması şaşırtıcı değildir.

Hisse Senedi Piyasaları Neden Önemlidir?

 • Hisse senedi piyasaları şirketlerin halka açık olarak işlem görmesini ve sermaye artırmasını sağlar. Sermaye ve mülkiyet devri, düzenlenmiş, güvenli bir ortamda işlem görür.
 • Borsalar yatırımı teşvik eder. Sermayenin artırılması, şirketlerin işlerini büyütmelerine, operasyonlarını genişletmelerine ve ekonomide istihdam yaratmalarına olanak tanır. Bu yatırım, ekonomik ticaret, büyüme ve refah için kilit bir itici güçtür.
 • Yatırımcılar için borsalar, potansiyel olarak şirketin karından bir pay elde etmek için para yatırmanın bir yolunu sağlar (kayıp riskinin de var olduğunu bilerek). Aktif yatırımcılar ve tüccarlar, çoğu büyük borsadaki bol likidite nedeniyle menkul kıymetlerini kolayca alıp satabilirler.
Bir şirketin kazancı yoksa veya negatif kazancı varsa, yatırımcılar şirketin gelecekteki nakit akışlarının olasılıkları ve büyüklükleri hakkında spekülasyon yapabilir.

Neden Hisse Senedi Ticareti?

Şirketlerin, bankaların, fonların, yatırımcıların ve tüccarların şirket hisselerini alıp satmasının birçok nedeni vardır:

 • Yatırım Kazançları: Hisse senedi sahipliği paranızın büyümesine yardımcı olabilir. Uzun vadede, hisse senetlerine yatırım yapmanın faydaları, nakit gibi düşük getirili varlıklarda para tutmanın faydalarından çok daha ağır basar.
 • Çeşitlendirme: Çeşitli hisse senetlerinin ticareti, riskinizi farklı varlık sınıflarına, ekonomik sektörlere ve coğrafi konumlara yaymanıza yardımcı olabilir. Bu, portföyünüzdeki pozitif getiri potansiyelini artıracaktır.
 • Gelir: Bazı hisse senetleri, hisse senedi değer kaybetmiş olsa bile, düzenli temettü olarak gelir sağlar. Bu, tutabileceğiniz veya yeniden yatırım yapabileceğiniz gelirdir. Şirket faaliyetlerinde oyları da kaydedebilirsiniz.
 • Kontrol: Hisse senetleri her gün milyonlarca alım satım yapar, böylece istediğiniz zaman hisse senedi ve hisse senetlerini kolayca alıp satabilirsiniz. Bu esneklik aynı zamanda hangi şirkete ne zaman yatırım yapacağınıza karar vermeniz anlamına gelir.

Ticaret hisse senetleri, bir şirketin bugününün ve geleceğinin bir parçasına sahip olmanızı sağlar. Risk toleransınıza ve zaman diliminize bağlı olarak, faydalar çok ve çeşitli olabilir.

Bir belirteç, protokoldeki faydayı veya para birimini temsil ettiğinden, belirteç değerlemesi söz konusu protokol için arz ve talebe dayalı olmalıdır.

Borsaya Genel Bakış

Borsa, hisse senetlerinin çıkarılması, satın alınması ya da satılması için var olan halka açık piyasalardır. Hisse senetleri, bir şirketteki kısmi mülkiyeti temsil eder ve hisse senedi piyasası, yatırımcıların bu tür yatırım yapılabilir varlıkların sahipliğini alıp satabilecekleri bir yerdir. Verimli işleyen bir hisse senedi piyasası, şirketlere halktan hızlı bir şekilde sermayeye erişme yeteneği verdiği için ekonomik kalkınma için kritik olarak kabul edilir.

Bir belirtecin değeri sadece protokole yönelik talebe değil, aynı zamanda protokole olan talep ile belirteç talebi arasındaki korelasyon derecesine de bağlı olmalıdır.

Hisse Senetleri Piyasasının Amaçları: Sermaye ve Yatırım Geliri

Borsa iki çok önemli amaca hizmet eder. İlki, şirketlere işlerini finanse etmek ve genişletmek için elde edebilecekleri sermayeyi onlara tanımaktadır, sağlamaktadır. . Bir şirket, başlangıçta hissesi 10 dolara satan bir milyon hisse senedi çıkarırsa, bu şirkete işini büyütmek için kullanabileceği 10 milyon dolarlık sermaye sağlar (şirketin hisseyi yönetmek için bir yatırım bankasına ödediği ücretler eksi) teklif). Şirket, genişleme için gereken sermayeyi ödünç almak yerine hisse senetleri sunarak, borçlanmayı ve bu borç için faiz ödemelerini önler.

Hisse senedi piyasaları şirketlerin halka açık olarak işlem görmesini ve sermaye artırmasını sağlar.

Borsanın hizmet ettiği ikincil amaç, yatırımcılara – hisse senedi satın alanlara – halka açık şirketlerin karlarını paylaşma fırsatı vermektir. Yatırımcılar hisse senedi alımından iki yoldan biriyle kar elde edebilirler. Bazı hisse senetleri düzenli temettüler öder (birinin sahip olduğu hisse senedi başına belirli bir miktar para). Yatırımcıların hisse satın almaktan kâr elde etmelerinin diğer yolu, hisse senedi fiyatı alış fiyatından yükseldiğinde hisse senetlerini kar için satmaktır. Örneğin, bir yatırımcı bir şirketin hisselerini hisse başına 10 $ ‘dan satın alırsa ve hissenin fiyatı daha sonra hisse başına 15 $’ a yükselirse, yatırımcı hisselerini satarak yatırımından %50 kar elde edebilir.

Borsalar yatırımı teşvik eder.

Borsa Endeksleri

Borsanın genel performansı genellikle izlenir ve çeşitli borsa endekslerinin performansına yansıtılır. Hisse senedi endeksleri, hisse senetlerinin genel olarak nasıl performans gösterdiğini yansıtmak için tasarlanmış bir dizi hisse senedinden oluşur. Borsa endekslerinin kendileri, düzenlenmiş borsalarda da işlem gören opsiyonlar ve vadeli işlem sözleşmeleri şeklinde işlem görür.

Sermayenin artırılması, şirketlerin işlerini büyütmelerine, operasyonlarını genişletmelerine ve ekonomide istihdam yaratmalarına olanak tanır.

Hisse Senetleri Analizi: Piyasa Değeri, EPS ve Finansal Oranlar

 • Hisse senedi piyasası analistleri ve yatırımcıları, bir hisse senedinin gelecekteki olası yönünü, fiyatının yukarı veya aşağı olduğunu belirtmek için çeşitli faktörlere bakabilir.
 • Hisse senedinin daha yüksek bir piyasa değeri, genellikle daha iyi kurulmuş ve mali açıdan sağlam bir şirketi gösterir.
 • Halka açık şirketler, borsa düzenleyici kurumlar tarafından düzenli olarak kazanç raporları sağlamakla yükümlüdür. Üç ayda bir ve yıllık olarak yayınlanan bu raporlar, bir şirketin işinin ne kadar iyi gittiğinin iyi bir göstergesi olarak piyasa analistleri tarafından dikkatle izlenir. Kazanç raporlarından analiz edilen en önemli faktörler arasında, şirketin kârını tüm tedavüldeki hisse senetleri arasında bölünmüş olarak yansıtan hisse başına kazanç (EPS) bulunmaktadır.
Yatırımcılar için borsalar, potansiyel olarak şirketin karından bir pay elde etmek için para yatırmanın bir yolunu sağlar.

Analistler ve yatırımcılar, halka açık bir şirketin finansal istikrarını, karlılığını ve büyüme potansiyelini göstermeyi amaçlayan bir dizi finansal oranı da sık sık inceler. Aşağıdakiler, yatırımcıların ve analistlerin dikkate aldığı temel finansal oranlardan birkaçıdır:

 • Fiyat-Kazanç (F / K) Oranı: Bir şirketin hisse senedi fiyatının, EPS’sine göre oranı. Daha yüksek bir P / E oranı, yatırımcıların şirketin hisse senedi için hisse başına daha yüksek fiyatlar ödemeye istekli olduklarını, çünkü şirketin büyümesini ve hisse senedi fiyatının yükselmesini beklediklerini gösterir.
 • Borç-Özsermaye Oranı: Bu, bir şirketin faaliyetlerinin yüzde kaçının hisse senedi yatırımcıları tarafından finanse edildiğine kıyasla borçla finanse edildiğini gösterdiği için şirketin finansal istikrarının temel bir ölçüsüdür. Yatırımcılardan birincil fonlamayı gösteren daha düşük bir borç / öz sermaye oranı tercih edilir.
 • Eşitlik (ÖG) Oranı Getirisi: Öz kaynak getirisi de şirketin toplam sermaye yatırımı şirketin net gelir göreli gösterdiği gibi (ÖG) oranı, bir şirketin büyüme potansiyelinin iyi bir göstergesidir kabul edilir.
 • Kar Marjı: Faaliyet kar marjı ve net kar marjı dâhil olmak üzere yatırımcıların dikkate alabileceği birkaç kar marjı oranı vardır. Mutlak bir dolar kar rakamı yerine kar marjına bakmanın avantajı, bir şirketin karlılık yüzdesinin ne olduğunu göstermesidir. Örneğin, bir şirket 2 milyon dolarlık bir kâr gösterebilir, ancak bu yalnızca %3’lük bir kar marjı anlamına geliyorsa, gelirlerdeki herhangi bir önemli düşüş şirketin kârlılığını tehdit edebilir.

Yaygın olarak kullanılan diğer finansal oranlar arasında varlık getirisi (ROA), temettü getirisi, fiyat / defter oranı (P / B) oranı, cari oran ve envanter devir oranı bulunur.

Aktif yatırımcılar ve tüccarlar, çoğu büyük borsadaki bol likidite nedeniyle menkul kıymetlerini kolayca alıp satabilirler.

Hisse Senedi Piyasası Yatırımında İki Temel Yaklaşım: Değer Yatırım ve Büyüme Yatırım

 • Analistlerin ve yatırımcıların kullandığı sayısız hisse senedi toplama yöntemi vardır, ancak bunların neredeyse tamamı, değer yatırımı ya da büyüme yatırımının iki temel hisse senedi satın alma stratejisinin bir şekli veya diğeridir.
 • Değer yatırımcıları genellikle uzun bir süre boyunca istikrarlı kârlılık gösteren ve düzenli temettü geliri sunabilen köklü şirketlere yatırım yapar. Değer yatırımı, büyüme yatırımından ziyade riskten kaçınmaya odaklanır, lakin değer yatırımcıları hisse senedi fiyatının değerinin düşük olduğunu düşündüklerinde hisse senedi satın almaya çalışırlar.
 • Büyüme yatırımcıları, hisse fiyatında maksimum değer kazanmayı umarak, olağanüstü yüksek büyüme potansiyeline sahip şirketleri ararlar. Genellikle temettü geliriyle daha az ilgilenirler ve nispeten genç şirketlere yatırım yapma riskini almaya daha isteklidirler. Teknoloji hisseleri, yüksek büyüme potansiyelleri nedeniyle, genellikle büyüme yatırımcıları tarafından tercih edilmektedir.
Hisse senedi sahipliği paranızın büyümesine yardımcı olabilir.

Borsalar Neden Vardır?

 • Borsalar daha geniş ekonomiye hizmet etmek için vardır. Bireylerin borsaya yatırım yaptıklarında gelirlerinden kar elde etmelerine yardımcı olur ve firmaların risklerini yaymalarına ve büyük ödüller almalarına olanak tanır. Aynı zamanda hükümetin borsada işlem gören şirketlerden elde ettiği vergi gelirleri ile harcamaları artırmasına da olanak sağlar. Hükümet, geliri yeniden yatırım ve istihdam kapasitesini artırmak için kullanıyor.
 • Borsa, bir ülkenin ekonomisinde harcama ve yatırım açısından önemli bir rol oynar. Hisse senedi piyasaları olmasaydı, birçok ülke olduğu kadar gelişemezdi. Bunun yanı sıra, bireylerin zenginleşmesine yardımcı oldu ve birçok ekonomide genel yaşam standardını yükseltti.
Uzun vadede, hisse senetlerine yatırım yapmanın faydaları, nakit gibi düşük getirili varlıklarda para tutmanın faydalarından çok daha ağır basar.

Temel Yatırım Türleri

Bu, yeni başlayanlar için yatırım yapmanın yapı taşıdır. Yapabileceğiniz belirli yatırımların sonsuz bir listesi vardır, ancak neredeyse tüm yatırımlar, genellikle “varlık sınıfları” olarak adlandırılan bir avuç kategoriden birine veya diğerine girer. Bir varlık sınıfı, genellikle aynı finansal düzenlemeler tarafından yönetilen benzer özelliklere sahip yatırımlardan oluşur.

Çeşitli hisse senetlerinin ticareti, riskinizi farklı varlık sınıflarına, ekonomik sektörlere ve coğrafi konumlara yaymanıza yardımcı olabilir.

Varlık Sınıfları

Çoğu insanın aşina olduğu varlık sınıfları aşağıdaki gibidir:

 • Hisse Senetleri / Hisse Senetleri
 • Sabit Gelir Yatırımları / Tahviller
 • Para piyasası fonları gibi nakit benzerleri

Bir noktada yatırım yapmayı keşfetmek isteyebileceğiniz birkaç başka varlık sınıfı vardır, bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Petrol veya altın gibi emtialar ve vadeli işlemler
 • Gayrimenkul, döviz (forex) ve koleksiyonları içeren alternatif yatırımlar
 • Yararlı sosyal veya çevresel etkilere odaklanan Sürdürülebilir, Sorumlu ve Etkili yatırımlar (SRI)

NOT: Genel olarak konuşursak, alternatif yatırımlar daha geleneksel varlık sınıflarına göre daha az likit olma eğilimindedir. Örneğin, hisse senetleri son derece likit bir varlıktır, oysa bir özel sermaye yatırımı, yatırım sermayenizi minimum beş ila yedi yıllık bir süre için bağlamayı gerektirebilir.

Bazı hisse senetleri, hisse senedi değer kaybetmiş olsa bile, düzenli temettü olarak gelir sağlar.

Sermaye Yatırımı

 • Hisse senedi yatırımı, halka açık şirketlerde hisse senetlerinin satın alınması ve satılması, çoğu insanın “yatırım” kelimesini duyduklarında muhtemelen düşündükleri şeydir ve yeni başlayanlar için popüler bir yatırımdır.
 • Halka açık şirketler, hisse senetlerinin satın alınması yoluyla yatırımcılara şirkette hisse senedi çıkarları sunar. Örneğin, Advent Wireless (AWI) hisseleri hisse başına 1,28 $ ‘dan işlem yapıyorsa, 128,00 $’ a 100 hisse satın alabilirsiniz.
 • Hisselerini satarak şirketler, büyümelerine veya genişlemelerine yardımcı olmak için sermaye artırabilirler.
Hisse senetleri her gün milyonlarca alım satım yapar, böylece istediğiniz zaman hisse senedi ve hisse senetlerini kolayca alıp satabilirsiniz.
 • Hisse senedi yatırımcıları, bir hisse senedinin fiyatındaki artışlardan kar etmek için hisse senedi satın alabilir. Hisse senedi yatırımcıları ayrıca hisse senedi temettü almaktan kar elde etmeye çalışabilirler. Temettüler, sahip olduğunuz hisse senetlerinden faiz kazanma veya hisse başına bonus gibi bir şekilde görülebilir.
 • Hisse senetleri, Vancouver Borsası (VSE) veya New York Borsası (NYSE) gibi borsalarda işlem görür. Borsalar, hisse senedi alım satımını düzenler ve kolaylaştırır.
 • Hisse senedi fiyatını belirleyen en önemli faktör elbette şirketin ne kadar iyi performans gösterdiğidir. Hisse senedi fiyatlarını etkileyen diğer faktörler arasında şirketin bir parçası olduğu sektörün ne kadar iyi performans gösterdiği, rakiplerin performansı, ekonomik koşullar ve hükümet eylemleri yer alır.
Ticaret hisse senetleri, bir şirketin bugününün ve geleceğinin bir parçasına sahip olmanızı sağlar.

Yeni Başlayanlar İçin Sabit Gelir Yatırımı

 • Sabit gelirli yatırım, yatırımcılara belirli bir zaman dilimi içinde sabit oranlı faiz ödemeleri sunan borçlanma senetlerine yapılan yatırımları ifade eder. Borç senetlerine en yaygın olarak “tahviller” adı verilir. Tahvil piyasası, kısmen çoğu hükümet tarafından taşınan muazzam miktarda borç sayesinde dünya çapındaki en büyük piyasalardan biridir.
 • Bir tahvil satın aldığınızda, bir şirket veya hükümet için finansman sağlıyorsunuz ve karşılığında “kupon oranı” olarak bilinen belirli bir faiz oranı alıyorsunuz. Tahvil faizleri, tahvilin tam anapara tutarını tahvilin belirtilen vadesinde geri alana kadar genellikle altı ayda bir veya yılda bir ödenir.
 • Kupon oranı, tahvilin ihraç edildiği sırada teklif edilen getiridir. Faiz oranları bir tahvilin ömrü boyunca yukarı veya aşağı dalgalandıkça, tahvilin değeri ve gerçek “vadeye kadar getirisi” değişir. Kupon oranları bir tahvilin ömrü boyunca değişmez, ancak değişen faiz oranları tahvilin değerini ve getirisini etkiler. Faiz oranları yükseldikçe tahvil fiyatları düşüyor; tersine, faiz oranları düştükçe tahvil fiyatları yükselir.
 • Tahvil vadesine kadar elinde tutan yatırımcılar için, tahvil ömrü boyunca değişen getiri-vadeye oranlarının yatırım getirileri üzerinde pratik bir etkisi yoktur. Mevcut vadeye kadar getiri oranı, yalnızca ikincil piyasada vade tarihinden önce bir tahvil alır veya satarsanız devreye girer.
 • Sabit getirili menkul kıymetlerin birincil çekiciliği, nispeten düşük riskleridir. Birleşik Krallık gibi büyük bir ülke tarafından ihraç edilen tahvilleri satın alıyorsanız, belirtilen getiriyi yapmak neredeyse garantilidir.
Borsa, hisse senetlerinin çıkarılması, satın alınması ya da satılması için var olan halka açık piyasalardır.

Sıfır Kuponlu Tahviller

Bazı tahviller “sıfır kuponlu tahvil” olarak ihraç edilmektedir. Düzenli faiz ödemeleri sunmak yerine, sıfır kuponlu tahviller bunun yerine tahvilin nominal değerinden önemli bir indirimle satılır. Yatırımcılar, tahvili nominal değerin altında satın alarak ve ardından tahvili vade sonunda tam nominal değer için geri alarak bir getiri elde ederler. (Örneğin, nominal değeri 5.000 $ olan sıfır kuponlu bir tahvil 4.500 $ ‘a satılabilir. Yatırımcı tahvili satın almak için 4.500 $ öder ve ardından vade sonunda 5.000 $’ lık nominal değerdeki bonoyu satar veya paraya çevirir, böylece 500 $ veya %10 yatırımlarının geri dönüşüdür.)

Hisse senetleri, bir şirketteki kısmi mülkiyeti temsil eder ve hisse senedi piyasası, yatırımcıların bu tür yatırım yapılabilir varlıkların sahipliğini alıp satabilecekleri bir yerdir.

Tahvil Satıcıları – Hükümetler ve Şirketler

 • Tahviller ulusal, eyalet ve belediye hükümetleri tarafından satılır. Belediye tahvilleri çok popülerdir çünkü birçok belediye tahvili faiz vergisinden muaftır.
 • Şirketler, hükümetlere ek olarak, finansman elde etmek için tahvil de çıkarırlar. Şirket tahvilleri genellikle benzer devlet tahvillerinden daha yüksek faiz oranları ödüyorlar, ancak aynı zamanda daha fazla risk taşıyorlar. Şirket tahvilleri de tipik olarak devlet tahvillerine göre daha oynaktır çünkü bunların değeri, şirket ihraççının algılanan değerinden etkilenebilir.
 • Sabit gelirli yatırımlar, emeklilik planlayan ve çalışma yıllarında büyük miktarda yatırım sermayesi olan yatırımcılara hitap edebilir. Bu tür yatırımcılar, büyük miktarda tahvil satın alabilir, çalışırken faiz ödemeleri toplayabilir ve daha sonra emekli olduklarında, tahviller vadesi dolup anaparayı (nominal değeri) yatırımcıya iade edebilir.
Verimli işleyen bir hisse senedi piyasası, şirketlere halktan hızlı bir şekilde sermayeye erişme yeteneği verdiği için ekonomik kalkınma için kritik olarak kabul edilir.

Diğer Varlık Sınıfları: Emtialar, Forex ve diğer Alternatif Yatırımlar

Emtia futures’ları ve forex ticareti gibi alternatif varlıkların sunduğu en yaygın cazibe merkezleri ve potansiyel faydalardan biri, artan kaldıraçtır. Nispeten büyük bir yatırımı kontrol etmek için nispeten az miktarda yatırım sermayesi kullanma yeteneğidir. Örneğin, emtia vadeli işlem ticareti tipik olarak 10: 1 civarında kaldıraç sunar. Başka bir deyişle, standart bir 100 onsluk altın vadeli işlem sözleşmesine yatırım yapmak için genellikle sözleşmenin toplam değerinin yalnızca %5-10’u kadar bir teminat yatırılması gerekir.

Borsanın genel performansı genellikle izlenir ve çeşitli borsa endekslerinin performansına yansıtılır.

Kısacası, kaldıraç size çok az parayla çok para kazanma olanağı sunar. Bununla birlikte, kaldıraç hem olumlu hem de olumsuz yatırım sonuçları için geçerlidir. Kaldıraçlı yatırımlar, gerekli yatırım sermayesinin yüzdesi olarak hesaplanan karları artırdığı gibi, aynı şekilde zararları da artırır. Kaldıraçlı yatırımlara yatırım yapmak, dikkatli bir para yönetimi gerektirir. Olası maksimum zararın toplam yatırımınızdan fazla olmadığı hisse senedi veya tahvil satın almanın aksine, kaldıraçlı yatırımlarla toplam yatırımınızdan daha fazlasını kaybetmeniz mümkündür. Kaldıraçlı yatırımlara aşina olmayan yatırımcılar, genellikle ticari sermayelerinin endişe verici bir oranda aşındığını görürler.

Akıllıca kullanılan kaldıraçlı yatırımlar, yatırım sermayenizi hızla büyütmek için mükemmel bir araç olabilir. Ancak bu tür yatırımlardan başarılı bir şekilde yararlanmak için ilgili riskleri açıkça anlamanız gerekir.

Hisse senedi endeksleri, hisse senetlerinin genel olarak nasıl performans gösterdiğini yansıtmak için tasarlanmış bir dizi hisse senedinden oluşur.

Yeni Başlayanlar İçin Yatırım İlkeleri: Risk ve Fırsat

 • Yeni başlayanlar için yatırım yapmanın temel ilkelerinden biri şudur:  risk ve fırsat el ele gider. Birbirleriyle bağlantılı olarak artar veya azalır. Daha yüksek potansiyel kâr sunan yatırımlar, buna bağlı olarak daha yüksek risk seviyeleri taşır. Benzer şekilde, daha düşük bir potansiyel yatırım getirisi (ROI) sunan yatırımlar genellikle daha fazla güvenlik ve daha az risk sunar.
 • Örneğin, mevduat sertifikası (CD) gibi nakit eşdeğeri bir yatırım, çok düşük ancak garantili bir getiri oranı sunar. Bu tür yatırımlar, risk toleransı çok düşük olan ve yatırım sermayelerini büyütmekten çok korumakla ilgilenen kişiler için uygundur. Buna karşılık, hisse senetleri önemli ölçüde daha yüksek bir potansiyel getiri oranı sunar – yıllık %10 veya daha fazla – ancak aynı zamanda çok daha yüksek derecede risk taşır. Hisse senedi yatırımı ile garantili getiri yoktur.
 • Risk ve potansiyel getiri arasındaki korelasyon nedeniyle, yatırımcıların yatırımları seçerken risk toleranslarını dikkatlice göz önünde bulundurmaları gerekir.
 • Yatırım tercihlerinizin nedeni olan kişisel yatırım hedeflerinizi düşünmek de önemlidir. Yatırım yaparak ikinci bir gelir elde etmek isteyen veya emekli olmak için yeterince büyük bir servet biriktirmek isteyen bir yatırımcı, enflasyonu dengelemek ve onu korumak için biraz faiz kazanmak isteyen bir yatırımcıdan çok daha farklı yatırım seçimleri yapacaktır.
Borsa endekslerinin kendileri, düzenlenmiş borsalarda da işlem gören opsiyonlar ve vadeli işlem sözleşmeleri şeklinde işlem görür.

Yatırım İlkeleri: Temel Analiz

 • Yatırımları analiz ederken, yatırımcılar iki alandan birine girme eğilimindedir. Kararlarını teknik analize dayalı olarak verenler ve temel olarak temel analizi kullananlar.
 • Temel analiz, ekonominin genel sağlığının ve daha spesifik olarak iş büyümesinin önemli bir göstergesi olarak kabul edilen, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki aylık Tarım Dışı Bordro (NFP) raporu gibi ekonomik verilere veya raporlara dayalı analizi ifade eder.
 • Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) gibi önemli ekonomik raporların yanı sıra, temel hisse senedi yatırımcıları, hisse senetlerini bir şirketin mali tablolarında ve kazanç raporlarında (genellikle “hisse başına kazanç” olarak rapor edilir, veya EPS). Yatırımcılar ayrıca bir şirketi ve hisse senedi fiyatını değerlendirmek için borç / öz sermaye oranı veya fiyat / kazanç oranı gibi çeşitli finansal oranları da inceler.
Hisse senedinin daha yüksek bir piyasa değeri, genellikle daha iyi kurulmuş ve mali açıdan sağlam bir şirketi gösterir.

Yatırım İlkeleri: Teknik Analiz

 • Birçok yatırımcı, yatırım kararları verirken teknik analize güvenmeyi tercih eder. Teknik analiz, bir menkul kıymeti temel ekonomik veya şirket bilgilerine değil, daha çok piyasadaki fiyat ve ticaret eylemine göre değerlendirir. Teknik analiz, bir menkul kıymetin gelecekteki olası fiyat hareketini tahmin etmek için fiyat tablolarını, kalıplarını, teknik göstergeleri ve piyasa faaliyetlerini (ticaret hacmi gibi) kullanır.
 • Teknik analiz genellikle kısa vadeli veya günlük tüccarlar tarafından tercih edilir. Menkul kıymet satın alan ve tutan uzun vadeli yatırımcılar daha sık ekonomik temellere güvenme eğilimindedir, ancak kısa vadede – tek bir işlem günü içinde alım satım – bu tür temel faktörler, menkul kıymetin fiyat hareketi üzerindeki teknik faktörlerden daha az etkiye sahip olabilir.
 • Tabii ki, bazı yatırımcılar alım satım kararlarını verirken temel ve teknik analizi birleştirir. Altın vadeli işlemlerinde bir yatırımcı, örneğin, ekonomik temellere dayalı bir alım veya satım kararı verebilir, ancak teknik analize dayalı olarak belirli fiyat giriş ve çıkış / hedef noktaları seçebilir.
Analistler ve yatırımcılar, halka açık bir şirketin finansal istikrarını, karlılığını ve büyüme potansiyelini göstermeyi amaçlayan bir dizi finansal oranı da sık sık inceler.

Yatırım İlkeleri: Düzenli Yatırım

Çoğu insan, sadece mütevazı ama düzenli yatırımlar yaparak büyük bir yatırım hesabını ne kadar hızlı geliştirebileceklerini fark edemiyor. Bu “numarayı” gerçekleştiren, bileşik oluşturmanın büyüsüdür. İşte iş yerinde birleşmenin bir örneği:

 • İlk 5.000 $ yatırımla bir yatırım hesabı açtığınızı ve hesabın yıllık %12 yatırım getirisi sağladığını varsayalım. Hesaba daha fazla para yatırmıyorsunuz. 10 yıl içinde, hesap 15.500 $’ın biraz üzerine çıkacaktır. Bu fena bir performans değil, paranızı üçe katlamaktan daha fazlasıdır.

Ama şimdi çok küçük bir ayarlama yaptığınızı varsayalım. Hesaba her ay sadece 50 $ daha katkıda bulunun. Aylık 50 dolarlık katkı paylarını hesapladığınızda, yatırım hesabınız 10 yıl içinde 27.300 dolara çıkacak. Herhangi bir ek katkı yapmadan sahip olacağınız hesap büyüklüğünün neredeyse iki katı . Bu aylık katkıları ayda 100 $ ‘a çıkarırsanız, 10 yıllık hesap toplamı 39.000 $‘ ın üzerine çıkacaktır ve tümü sadece 5.000 $ ‘lık bir başlangıç ​​yatırımından sonra düzenli olarak çok mütevazı ek katkılar yapacaktır.

Borsa, bir ülkenin ekonomisinde harcama ve yatırım açısından önemli bir rol oynar.

Özel Bir Yatırım Aracı: Borsa Yatırım Fonları (ETF’ler)

Bu, acemiler için yatırım yapmanın önemli bir bölümüdür. Borsa yatırım fonları (ETF’ler) son birkaç on yılda giderek daha popüler bir yatırım aracı haline geldi. ETF’ler, bir dizi bireysel yatırımcının birleşik yatırım sermayesini kullandıkları için yatırım fonlarına benzer. ETF’ler, yatırım fonlarına göre önemli bir likidite avantajı sunar çünkü bunlar, tıpkı bireysel hisse senetleri gibi işlem günü boyunca herhangi bir zamanda alınıp satılabilir. Yatırım fonu hisseleri ise sadece gün sonu kapanış fiyatından alınıp satılabilir.

 • ETF’ler ayrıca tipik olarak yatırım fonlarından daha düşük ücretler sunar, bu nedenle ticaret maliyetlerini düşürür ve toplam net karlılığı artırır.
 • ETF’lerin popülaritesi, yatırım araçları olarak çok yönlülükleriyle de artmaktadır. ETF’ler, hemen hemen her tür güvenlik veya varlık sınıfına yatırım yapmak için kullanılabilir.
 • ETF’ler bir nakliye, bankacılık veya sağlık bakımı portföyü içerebilir. Değişken faiz oranlarına ve vade tarihlerine sahip çeşitlendirilmiş bir tahvil portföyüne sahip tahvil ETF’leri vardır. Değerli metallere yatırım yapmak isteyen ancak fiziksel metaller yerine ETF hisselerini elinde bulundurmayı tercih eden yatırımcılar için fiziksel altın veya gümüş tutan ETF’ler mevcuttur.
 • Forex döviz çiftlerine bile, hedge fonu veya özel sermaye yatırımları gibi diğer alternatif yatırımlar gibi ETF’lerle erişilebilir. ETF’ler ayrıca yatırımcılara popüler hisse senedi endekslerini yansıtan portföylere yatırım yapma olanağı sunar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.