Bitcoin Cüzdan Çeşitleri

Son güncelleme:

Bitcoin cüzdan nedir? Kripto para birimlerini kullanmak istiyor ve para transferi yapmak istiyorsanız cüzdan oluşturmanız gerekecektir. Bitcoin al-sat işlemleri için cüzdan oluşturmak şarttır. Oluşturduğunuz cüzdan sayesinde özel anahtar ve adres sahibi olacaksınız. Bu şekilde size bitcoin gönderilecek, sizde başkalarına bitcoin gönderebileceksiniz.

Peki Bitcoin cüzdan çeşitleri nedir? Detaylarıyla inceleyelim.

Sıcak Bitcoin Cüzdanı

Sıcak Bitcoin Cüzdanı

İnternet bağlantısına açık cihazların sakladığı cüzdanlara sıcak bitcoin cüzdanları demekteyiz. Hacklenmesi söz konusu olduğu için genelde çok fazla bitcoin barındırmanız tavsiye edilmez. Hız açısından avantajlı olduğu için tercih edilen bu cüzdanlar arasına çevrimiçi cüzdani masaüstü cüzdanı ve akıllı telefon cüzdanları girer.

Web Cüzdanı

web cüzdan

Web cüzdanları kısa zamanlı kullanımlar için uygun cüzdanlardır. Bunun yanı sıra az miktarda kullanım için de uygun olacaktır. web cüzdan oluşturma aşaması oldukça hızlıdır. Cüzdanın internet adresine girdikten sonra 1 dakika gibi kısa sürede cüzdanınızı oluşturabilirsiniz.

Mobil Cüzdan

Mobil Cüzdan

Mobil bitcoin cüzdanı için telefonunuzdan belirli uygulamaları indirmeniz gerekir. Bu cüzdanların avantajı ise qr kod ile yapılan işlemler dolayısıyla hızıdır. Eğer bitcoin ile alışveriş yapmak istiyorsanız QR kod okutabilir ve adresi bulma işlemini telefona bırakabilirsiniz. Bu şekilde daha hızlı işlem yapmak mümkün olacaktır.

Kağıt Cüzdan

Kağıt Cüzdan

Kağıt bitcoin cüzdanları ise güvenliği oldukça yüksek olan cüzdanlardır. Belirli sitelerden bitcoin kapıt cüdan oluşturabilirsiniz. Bu cüzdan için de size adres ve özel anahtar verilmektedir. Özel anahtarınız dijital ortamda saklanacaktır ancak bir yere not almanız faydalı olur.

Masaüstü Cüzdanları

Masaüstü Cüzdanları

Masaüstü cüzdanları en riskli olan ve güvenlik açığı olan cüzdanlardır. Hacker saldırısına uğrayabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa açıklar bulunabilir ve cüzdan kırılır. Masaüstü cüzdanı kullanıyorsanız indirip kullandıktan sonra internet bağlantınızı kapatmanızı tavsiye ederiz.

Soğuk Cüzdan

Soğuk Cüzdan

En güvenilir bitcoin cüzdanı soğuk cüzdandır. Durum böyle olunca yüksek miktarda bitcoine sahipseniz kullanmanız gereken cüzdan soğuk cüzdan olacaktır. Özel anahtarlarınızın dijital ortamda saklanması dolayısıyla hacklenmesi mümkün görülmez.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.