Bitcoin Nedir? Alt Birimleri Nelerdir?

Son güncelleme:

Bitcoin ilk olarak 2008 krizi sonrasında Satoshi Nakatima tarafından teknik yazılarıyla yayınlandı. Bu durumda Bitcoin merkezsizleştirilmiş oldu. Üçüncü bir müdahaleye korumalı olarak kripto para birimi olarak karşımıza çıktı. Sonrasında 2009 yılında halka açılan bir ağ olarak kullanımı sağlandı. Bitcoin, 1. nesil blockchain olarak ilk başarılı kripto para oldu.

Bitcoin Avantajları Nelerdir?

B,itcoin avantajları nelerdir?

Bitcoin avantajları nelerdir? Bitcoin her ne kadar riskli olarak bilinse de avantajı da bulunuyor. Enflasyondan etkilenmemesi, çökme riskinin oldukça düşük olması, basit olması, güvenilir ve iz sürülemez olması gibi özellikler Bitcon’in en büyük avantajlarından.

Bitcoin para transferi konusunda da oldukça avantajlı. Daha güvenli, hızlı ve daha ucuz şekilde para transferi gerçekleştirilebiliyor. Yüksek miktardaki paraları cüzdan oluşturarak her yerde rahatça taşımanız da Bitcoin ile mümkün. Normal şartlarda yüksek miktardaki parayı yanınızda taşımak kolay olmayacaktır. Hesap bakiyenizin, yaptığınız işlemlerin kontrol edilmiyor olması da bir diğer avantaj sayılabilir.

Bitcoin Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin dezavantajları nelerdir?

Bitcoin dezavantajları nelerdir? Bitcoin’de hesap hareketlerinizin iz sürülemez olması her ne kadar avantaj olarak görülse de kötüye kullanım söz konusu olabiliyor. Bu şekilde kara para aklamak ve ticaretin illagal olduğu ürün ödemelerinde kullanım yapılabiliyor.

Bitcoin üzerine uzmanlaşan kişi sayısı oldukça azdır. Harcama yapacağınız platformların az olması ve kaybetme riskinin mevcut olması Bitcoin’in diğer dezavantajlarından.

Bitcoin Alt Birimleri Nelerdir?

Bitcoin alt birimleri nelerdir?

Peki Bitcoinin alt birimleri nelerdir? Dört çeşit alt birime sahip olan Bitcoin alt birimleri sırasıyla şunlardır; cBtc, mBtc, yBtc ve Satoshi. Şimdi tek tek ne anlama geldiklerini inceleyelim.

cBTC: 1 Bitcoin’in yüzde birine eşit olan bu alt birim ”Bitsent” olarak adlandırılır.

mBTC: 1 Bitcoin’in binde birine eşit olan bu alt birim ”mini Btc” ve ”Embit”olarak da adlandırılır.

yBTC: mBTC’nin binde birine eşit olan bu alt birim ”Mikro Btc”, ”You Bit”ve ”Bit” olarak da adlandırılmaktadır.

SATOSHİ: 1 Bitcoin’in yüzde milyonda birine eşit olan bu alt birim ise en küçük Bitcoin birimidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.