Bitcoin ve Etherum’ a Rakip: Solana Coin

Solana coin hızlı, güvenli, ölçeklenebilir, merkezi olmayan uygulamalar ve pazar yerleri sağlayan web ölçekli bir blok zinciridir. Sistem şu anda saniyede 50k TPS ve 400 ms blok sürelerini desteklemektedir.

Bu yazılımın amacı bir blok zinciri oluşturmak için kombinasyonu kullanan olası bir yazılım algoritmaları seti olduğunu göstermektir. Yazılım bu işlem hacminin, bir blok zincirinin tüm özelliklerini karşılayan ağ bant genişliği ile orantılı olarak ölçeklenmesine izin vermektedir.

Solana Coin Nedir?

Solana Coin Nedir?

Solana platformu Anatoliy Yakovenko tarafından 2017 yılında kurulmuştur. Yakovenko Solana’yı kurmadan önce Quancomm’ da çalışmıştır. Dropbox’ta yazılım mühendisliği yapmıştır.

Anatoly Yakovenko

Yakovenko sıkıştırma algoritmaları hakkında geniş bir deneyime sahiptir. Ekibiyle birlikte Bitcoin ve Ethereum blok zincirlerinde var olan geleneksel verim sorunlarıyla başa çıkmak için yeni bir süreç başlatmışlardır.

Daha fazla ölçeklenebilirliğe izin verecek, güvensiz ve dağıtılmış olan bir protokol oluşturmayı hedeflemişlerdir. Ekip şu anda Google, Qualcomm, Microsoft, Twitter, Dropbox ve daha fazlası dahil olmak üzere dünyanın en iyi kuruluşları tarafından desteklenmektedir.

Solana’nın yarattığı etki birçok yatırımcının dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Solana Hangi Fikir Birliği Yönetimini Kullanıyor?

Dünyadaki en yüksek performansa sahip izinsiz blok zincirlerinden birisi olan ağ, GPU’ larla çalışırken 50.000 TPS’ den fazla iş hacmini destekleyen fiziksel olarak farklı 200 düğüme sahiptir. Dağıtılmış sistemlerle ilgili en büyük zorluklardan biri ise zamanında yapılmış olan anlaşmadır.

Bitcoin’ in aksine Solana bir Proof of History yöntemi kullanmaktadır. Proof of History sayesinde bir olayın belirli bir zamanda meydana geldiğini kanıtlayan tarihsel kayıtlar oluşturabilirmek mümkündür.

Değerlendirilen işlemlere veya olaylara benzersiz bir hash verilerek herkese açık ve etkili şekilde doğrulanabilecek bir sayı verilir. Sayım bizim her bir olayın ve işlemin ne zaman gerçekleştiğini bilmemizi sağlar. Yani kriptografik bir zaman damgası gibi çalışmaktadır.

Her düğümde ağın zamanını ve olayların sırasını izleyen bir şifreleme saati vardır. Bu da Solana ağında yüksek verimlilik ve daha fazla zaman sağlamaktadır.

Solana’nın 8 Temel Yeniliği

  • Proof of History :

Solona’nın PoH fikir birliği algoritması, Solana ağında daha fazla verimlilik ve yüksek iş hacmi sağlamaktadır. Bu nedenle olayların veya işlemlerin geçmiş kayıtlarına sahip olarak sistemlerin işlemleri daha kolay izlemesine ve olayların sırasını takip etmesine yardımcı olmaktadır.

  • Tower BFT :

PBFT’ nin PoH için organize edilmiş versiyonudur. Senkronize saatten yararlanmak için yapılmıştır. Tower BFT, PoH’ yi bir kriptografik saat olarak kullanmaktadır. Bu sayede büyük mesajlaşma yükü ortadan kalkmış ve işlem gecikmesine maruz kalmadan fikir birliğine ulaşılmasına izin verilmiş olur.

  • Turbine :

Turbine protokolü verileri blok zinciri düğümlerine ulaştırmayı kolaylaştırmaktadır. Turbine, verileri daha küçük paketlere bölerek bunu yapmaktadır. Bu sayede Solana bant genişliği sorunlarını çözerek işlemleri daha hızlı hallederek genel kapasitesini arttırmış olur.

  • Gulf Stream :

Gulf Stream Prokolü, işlem ön belleğe alma ve bunu ağa iletme konusunda çok önemli bir role sahiptir. Bu sayede doğrulayıcılar işlemleri önden yürüterek onay süresini azaltmış olmaktadır. Bu protokol, Solana’nın 50 TPS ‘ yi desteklemesini sağlayan şeydir.

  • Sealevel :

Sealevel, GPU’lar ve SSD’ ler arasında yatay olarak ölçeklendirmek için kullanılan bir işlem işleme motorudur. Bu sistem yerinde olduğu zaman Solana daha verimli bir çalışma zamanı elde etmektedir.

  • Pipeline :

Pipeline, bir giriş verisi akışının kendisinden sorumlu farklı donanımlara atandığı bir süreçtir. Dolayısıyla bu mekanizma işlem bilgilerinin hızlı bir şekilde doğrulanmasına olanak sağlamaktadır.

  • Cloudbreak :

Solana ağında gerekli ölçeklenebilirliği elde etmek için kullanılması gerekmektedir. Cloudbreak ağ üzerinde eş zamanlı okuma ve yazma işlemleri içindir.

  • Archivers :

Veri depolama için kullanılmaktadır. Doğru verilerin depolandığından emin olmak için de arada bir kontrolleri yapılmaktadır.

Solana Kümesi Nedir?

Bu küme Solana yazılımında önemli bir rol oynamaktadır. Küme birlikte çalışan bir dizi bilgisayardır. Her Solana kümesi genellikle birlikte çalışan ve bağımsız olarak sahip olunan bir bilgisayar kümesidir.

Bilgisayarlar, güvenilmeyen kullanıcılardan gelen çıktıları doğrulama görevi görürler.

Teknolojinin bazı kullanım örneklerine değinecek olursak; hangi bilgisayarların çalıştığını izleyebilmektir. Bir diğer örnek ise gerçek dünya varlıklarının sahipliğini izlemek olabilir.

Bütün bunların olumlu yanı ise birisi defterin bir kopyasına sahip olduğu sürece programların çıktısının her zaman yeniden üretilebilmesidir.

Solana Nasıl Çalışır?

1- Lider mesajları diğer düğümler tarafından işlenebilmesi için verimli bir şekilde sıralar.

2- Lider, RAM’ de depolanan mevcut durumdaki işlemleri yürütür.

3- İşlemleri ve son durumun imzasını doğrulayıcılara yayımlar.

4- Doğrulayıcılar daha sonra aynı işlemleri eyalet kopyalayıcılarında gerçekleştirir. Eğer onaylanırsa eyaletin imzaları yayımlanır.

5- Yayınlanan olaylar daha sonra fikir birliği algoritması için oy görevi görür.

Solana Ne İçin Kullanılır?

Solana, lambor olarak bilinen mikro ödemeleri gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Solana’nın mevcut dolanımdaki arzı 26 milyondur. Solana aynı zamanda ek kullanım durumlarına sahiptir. Yani ek ödüller kazanmak için jeton bahis yapılabilmektedir.

Bunu yapmak için jetonları stake edebileceğiniz bir cüzdana aktarmanız ve bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonra Solana’nın doğrulayıcılarından bir doğrulayıcı seçerek payınızı doğrulayıcıya devretmeniz gerekmektedir. İşte bu kadar..

Solana, daha önce blockchain teknolojisinin deneyimlediği birçok sorunu çözer.

Solana işlemleri doğrulamak için yeni bir yapı ve daha verimli bir fikir algoritmasını bizlere sunar. Platformun Bitcoin ve Etherum ile güçlü bir rakip olacağı düşünülmektedir.

Solana Coin Piyasa Değeri

Yazının yazıldığı tarihte Solana Coin Değeri

Solana Coin Grafik

Solana Coin Grafik

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.