Bizi Güldürürken Hayran Bırakan Adam: Enis Arıkan

Başarılı bir tiyatrocu olmasının yanında sosyal platformlarda da neşe kaynağı olarak Türkiye’nin sayılı yeteneklerinden biri olan Enis Arıkan kimdir ve bu güne kadar hangi yapımlarda rol almıştır? Enis Arıkan‘a bir göz atalım.

Başarılı oyuncu Enis Arıkan, İstanbul’da doğdu.

Enis Arıkan, doğum yeri İstanbul olan 3 Ocak 1983 tarihli Türk oyuncumuz. Enis Arıkan’ın tiyatro eğitimi ve tiyatroculuk geçmişi epey başarılı ve takdire şayan. Tiyatro oyunculuğu alanında büyük bir beğeni toplayan Enis Arıkan, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden başarıyla mezun olmakla beraber, aynı zamanda Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Performans Bölümü’nü de büyük bir başarıyla tamamlandı. Enis Arıkan’ın yakın çevresi de tiyatro ve oyunculukta başarılı olan insanlardan oluşuyordu. Bu ünlülerle aynı zamanda yakın arkadaş olan Arıkan, Ezgi Mola ve Şebnem Bozoklu ile sınıf arkadaşı olarak birlikte eğitim görmüş.

Enis Arıkan ve kedisi.

Enis Arıkan’ı ekranlarda izlediğimiz ilk tarih ise 1998 oldu. Star Tv’de yayınlanan ve toplam 159 bölüm sürerek ekranlara veda eden Aynalı Tahir dizisi beş sezonluk bir dram dizisiydi. Enis Arıkan’ın, Aynalı Tahir adlı Tv dizisinde yer aldığı rol ise Erman karakteriydi. Dizi oyunculuğu serüveni devam eden Arıkan, yine aynı yıl Gülerken Ağladık adlı yapımda ve 1999 yılına geldiğimizde ise Zilyoner adlı dizide oynadı. Bu yıllardan sonra da kariyerine televizyon dizileriyle devam eden Arıkan, 2001 yılında bir projede daha yer aldı. Hırsız adlı bu dizide Arıkan’ın canlandırdığı rol ise, Cem karakteriydi. 2002 yılında iki adet dizide rol alan Arıkan’ın bu yıllarda oynadığı diziler ise, Yıldızların Altında ve Çekirdek Aile adlı dizilerdi. Enis Arıkan’ı 2003 yılına geldiğimizde de büyük bir zevkle izlemeye devam ettik. Gurbet Kadını adlı dizide Fırat rolü ile ekranlarda olan Arıkan, 2004 yılında ise Gizli Dünyalar projesindeydi.

Başarılı oyuncunun oyunculuk geçmişi çok eskilere dayanıyor.

2004 yapımı bir dram ve komedi türünde olan olan Kadın İsterse adlı televizyon dizisinde baş rollerinde Hülya Avşar ve Cihan Ünal yer alıyordu. Enis Arıkan, bu dizide Tolga rolü ile bizi kendine izlettirdi. 2006 yılına geldiğimizde ise, Bütün Türkiye’nin onu Ali Turca olarak tanımasının zamanı gelmişti. Doritos adlı cips markasının Doritos A La Turca reklam kampanyasına ait olan bu projede Enis Arıkan’ın, ayrıca bağımlılık yaratıcı bir klibi de bulunuyor. Ali Turca adlı pop starı canlandıran Arıkan ”Sana Çay Demlesem Gelir Misin” sözleri bulunan Alaturca Reklam Filmi ile o zamanlar Gündeme oturmuştu ve bu klip, pop star Tarkan ile ilgili bir ironiyi de içeriyordu.

Bir fotoğraf çekiminden Enis Arıkan.

2007 yılına geldiğimizde ise, o yıllarda Kanal D’de yayınlanan ve bir Hazal Kaya’nın da baş rollerde olduğu Genco adlı bu dramatik dizi, o dönemin en çok izlenen televizyon dizilerinden biri idi. Yönetmenliğini Kemal Uzun ‘un yaptığı ve toplam 51 bölüm süren bu dizide Enis Arıkan, Cüneyt rolünü canlandırmış oldu. Başarılı oyunculuk kariyerine hız kesmeden devam eden Enis Arıkan’ı her türde yapımda görebiliyorduk. Dönemin en büyük mafya dizisi olan Kurtlar Vadisi Pusu’nun ikinci sezonunda da Enis Arıkan’ı izledik. Türk dizi karakterlerine başarıyla can veren Arıkan, 2009 yılında Kapadokya Düşleri adlı dizide Ahmet rolü ile ekranlardaydı. Daha sonra ise 2010 yılında, Aşk ve Ceza dizisinin Alpay’ı olarak izledik Enis Arıkan’ı. Yine aynı yıl ve devamından gelen 2011 yıllarında, Yerden Yüksek adlı dizide rol aldı Arıkan. Oyunculuk serüvenine televizyon ekranlarında devam eden ünlü oyuncu Arıkan, 2012 yılında ise Uçurum adlı dizide, Kutlu adlı karakteri canlandırdı. 2014 yılına geldiğimizde ise, Hayat Ağacı adlı televizyon dizisinde Arif Gür olarak izlemiştik Arıkan’ı. Tiyatro tarzında olan ve skeçlerden oluşan programlarda da rol alan Arıkan, 2015 yıllarında Eğlendirme Dairesi, Geldim Gördüm Güldüm Show ve Komedi Türkiye adlı televizyon programlarında da de rol aldı. 2016’da Fox ekranlarında yayınlanan komedi türündeki bir aile dizisi olan Familya adlı yapım, bir sezon sürdü ve Enis Arıkan bu dizide Bergütay adlı karaktere can veriyordu.

Bergütay karakteri ile Enis Arıkan.

Senaryosunu Gülse Birsel’in üstlendiği Jet Sosyete adlı televizyon dizisini, bilindiği gibi 2018’den bu yana ekranlarda izliyorduk. Toplam üç sezon süren bu durum komedisi türündeki dizi, bir ara dijital platformda da yerini almıştı. Enis Arıkan, bu dizideki rol ile başarısını geniş kitlelere yaydı ve hem oyunculuk camiası tarafından hem de ekrandaki izleyicilerle çok sevildi. Arıkan bu dizide, Tonguç “Tony” Pehlivan rolünde oynadı. Ekranlarda kendisi rolü ile de başarı gösteren ünlü oyuncuyu ayrıca Benimle Söyle ve Yasak Elma’da da izledik.

Enis Arıkan, Jet Sosyete’de.

Televizyonlardaki başarılarının yanında beyaz perdede de izledik ekranların sevilen ismi Enis Arıkan’ı. İlk olarak 2011 yılında Cast’ı Olan Mı Var adlı kısa filmde rol alan oyuncu, bu yapım ile beyaz perdeye adımını atmış oldu. Daha sonra başrollerinde Ezgi Mola ve Murat Yıldırım’ın yer aldığı 2015 yapımı sinema filmi olan Kocan Kadar Konuş adlı romantik komedi filminde, Mehmet rolünü Enis Arıkan canlandırıyordu. Enis Arıkan, bu sinema filminin devam filmi olan ve 2016’da sinemalarda gösterime giren Kocan Kadar Konuş: Diriliş adlı yapımında yine aynı rol ise beyaz perdede yerini aldı. Yine aynı yıl bir projede daha rol alan başarılı oyuncu Enis Arıkan’ı, Rüya adlı dram ve gerilim türündeki sinema filminde izledik. Enis Arıkan, bu filmin baş rollerini Gizem Erdem, Ebru Helvacıoğlu, Dilşad Bozyiğit, Gizem Akman, Mehmet Ali Nuroğlu, Enis Arıkan, Murat Karasu ve İbrahim Selim gibi başarılı oyuncular ile paylaşıyordu. Bir sonraki yıl yine bir sinema projesinde yer alan ünlü oyuncu, Küçük Ortak adlı komedi ve dram türündeki 2017 gösterim tarihli filmde rol aldı. 2018 yılına gelindiğinde ise aynı yıl iki filmde izlediğimiz Enis Arıkan’ı, Görevimiz Tatil ve Kaç Kaçabilirsen adlı filmlerde de izledik.

Başarılı oyuncunun rol aldığı reklam filmleri de mevcut. Oynadığı en ikonik reklam olan A La Turca adlı cips reklamının yanında başka reklamlarda da izledik Arıkan’ı. Bunlardan biri ise Dominos’ta kendisini izlediğimiz bir pizza reklamı oldu. Şebnem Bozoklu ve Burcu Esmersoy ile birlikte yine kendisini canlandırdığı ve internet üzerinden satış platformu formatında bir site olan Trendyol reklamlarında da izledik Enis Arıkan’ı. Ayrıca otomobil markası olan Ford’un Türkiye adına yapılan reklam filminde de Arıkan’ı izliyoruz.

Kürklü Merkür adlı tiyatro oyunu.

Hem tiyatro oyuncusu, hem de başarılı bir dizi, fil ve reklam oyuncusu olan Enis Arıkan’ın birçok dalda ödül adaylıkları ve layık görüldüğü ödülleri bulunuyor. Bir tiyatro oyunu olan ve Enis Arıkan’ın burada canlandırdığı rolü ile ayakta alkışlandığı Kürklü Merkür adlı film, başarılı oyuncuya Afife Tiyatro Ödülü’ne bir adaylık getirdi. Arıkan, 2008 yılında buradaki müthiş rolü ile yılın en başarılı yardımcı erkek oyuncusu adaylığına layık görüldü. Yerden Yüksek adlı proje ile başarılı bir oyunculuk sergileyen Enis Arıkan, Buradaki rolü ile ise Antalya Televizyon Ödüllerinde, komedi dizisi en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazandı. Başarılı oyuncunun, Garaj adlı film ile de bir adaylığı ve bir ödülü bulunuyor. Yılın en başarılı erkek oyuncusu alanında, Afife Tiyatro Ödülleri adaylığında gördüğümüz Enis Arıkan’ı, Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Ödülü’nde, tiyatro alanında yılın en başarılı erkek oyuncusu ödülüne layık görülürken izledik. Başarılı oyuncu ayrıca GQ Türkiye Ödül Töreni’nde yılın komedyeni ödülüne de layık görüldü. Kendisini tebrik ediyoruz.

GQ Türkiye Ödülleri’inde Enis Arıkan.

Enis Arıkan’ı, ayrıca YouTube’da severek takip ediyor ve videolarını merakla bekliyoruz. Eğlenceli içeriklerle ve sürpriz konuklarla bizlere renkli bir deneyim sunan Enis Arıkan’ı, YouTube’da izlemenizi öneririz.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.