Borsa Dibe Vurduktan Sonra Açıklama Gelecek Mi?

Son güncelleme:

Naci Ağbal’ın, Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alınması piyasalarda şok etkisi yarattı. Borsa İstanbul’da BİST 100 bugüne yüzde 6,65 düşüşle 1.427 puandan başladı. Açılıştaki kayıp yüzde 8,13’e ulaştı.

BIST 100 Düşüşte

Merkez Başkanı Görevden Alındı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevinden alındı. Yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi. Tarihte ilk olan bu olayla 20 ayda toplamda 4 kez başkan atanmış oldu. Sadece 132 gün çalışma yapan Naci Ağbal Ocak ve Şubat aylarında faiz artırımı yapmamıştı. Ancak Merkez Bankası Mart ayında 200 baz puanlık bir faiz artırımı uyguladı. Ağbal’ın görevden alınması Resmi Gazete ‘de yayınlandıktan sonra kendi Twitter hesabından bir teşekkür açıklaması geldi. “Sayın Cumhurbaşkanımıza Merkez Bankası Başkanlığı dahil olmak üzere uygun görüp atadığı tüm görevlerden dolayı teşekkür ederim. Bugün itibariyle görevden alınmam sebebiyle de de şükranlarımı arz ediyorum. Rabbim hepimizin için hayırlısını nasip etsin.”

Naci Ağbal Kimdir?

İşlemler Durduruldu: Borsa

Borsanın güne başlarken ciddi anlamda düşüşüyle işlemler kısa süreli durduruldu. Ardından açıldığında yüzde 6.65’lik düşüş yediyi geçince piyasa ikinci kez durduruldu. Borsa İstanbul’da endeks bazında devre kesici uygulaması, yürürlüğe girdiğinden beri ve ilk kez bugün uygulandı. İşlemlerin durdurulması ile ilgili gelen açıklamanın ardından usulsüz işlemler için bir açıklama daha yapıldı. Borsa İstanbul, şeffaf ve güvenilirlik amacıyla yapılan tüm işlemlerin gözetim altında olduğunu ve yatırımcıların hassasiyet göstermesi gerektiğini belirtti. Tersi bir durumda usulsüz açığa satış başta olmak üzere uygunsuz her işlem için gerekli tedbiri aldığını, gözetim ve denetleme faaliyetlerinin yürütüldüğünü söyledi.

Altın ve Döviz Piyasası Durulmuyor

Altın ve Döviz Durulmuyor

Merkez Bankası Başkanının görevden alınmasının ardından döviz ve altın piyasası yerle bir oldu. Yatırımcıları ve yorumcuları oldukça şaşırtan bir hareketlilik söz konusu. Aylardır düşüşte olan altın fiyatları tavan seviyeye getirildi. Yine uzun zamandır düşüşte olan dolar kuru 21 Mart günü 8.12 TL’ye kadar çıktı. İnsanlar ilerleyen zamanda ne olacağını bilmiyor ve eli kolu bağlanmış durumda.

Otomatik Devre Kesici Uygulandı

Borsa Kazancını Kaybetti

Piyasadaki dalgalanma BIST 100 değerini beklenmedik şekilde etkiledi. Borsanın gün içindeki sert düşüşü tüm yılın kazancını silmeyi başardı. Otomatik devre kesici uygulamasının ilk kez uygulanmasıyla herkes kısa süreli bir şok yaşadı.

Uzmanlar, küresel piyasada Covid-19 salgınına ilişkin gelişmeler, Fed Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalar ve veri takviminin takip edileceğini söyleyerek, ülke içinde ise ekonomik açıklamalar, yönetiminin açıklamaları ve siyasi gelişmelerin gözlemleneceğini söyledi. Bu hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7. Olağan Büyük Kongresi’nde yapacağı açıklamalarla birlikte Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın paylaşacağı Ekonomi Reform Paketi tüm yatırımcıların odağında.

Ak Parti 7. Olağan Kongresi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.