Borsa endeksi nedir, nasıl hesaplanır?

Son güncelleme:

Borsaya başlayanların ilk adımı borsa terimlerini öğrenmek olacaktır. Bu son derece mantıklı bir harekettir. Borsa terimlerini bilmeden borsada işlem yapmak oldukça zorlayıcı bir durum. Bu durumda borsa terimleri borsaya başlayanlar için oldukça önemli. Borsada sıkça duyulan bir kavram da endeks olacaktır. Borsa endeksi borsaya başlayanlar için merak edilen bir kavram.

borsa endeksi nedir?

Borsa endeksi ve borsa ile ilgili diğer terimler borsada sıkça karşınıza çıkar. Bu kavramların anlamını öğrenmek ve ne işe yaradığını bilmek son derece önemlidir. Bu şekilde borsada daha bilinçli adımlar atılabilir.

Peki borsa endeksi nedir? Borsa endeksi nasıl hesaplanır? Borsa endeksi ne işe yarar? Tüm bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Borsa endeksi nedir?

Borsa endeksi nasıl hesaplanır?

Borsa endeksi nedir? orsa endeksi ne işe yarar? Borsaya adım atanlar endeks kavramı ile sıkça karşı karşıya gelir. Endeks, içinde birden daha fazla hisse senedi bulunduran, hisselerin ağırlıklarına bakılarak hesaplanan, oransal değişimleri ölçen göstergedir. Endeksler, içerisindeki hisselerin sektörleriyle ayrılır.

Borsa endeksi ne işe yarar?

Borsa İstanbul platformunda BİST100, BİST30 ve BİST50 endeksleri bulunmaktadır. Bu endekslerin fiyatı endeks içindeki hisselerin değer kaybetmelerine ya da değer kazanmalarına göre oluşmaktadır. Bunun dışında sektörel endeksler de karşınıza çıkacaktır. BİST Banka endeksi, BİST kobi sanayi endeksi gibi endeksler de bu endeks türlerine ait olacaktır. Bu endeksler ve benzeri endeksler sektörel endeksler olarak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Borsanın genel seyri hakkında, ülke ekonomisi hakkında ve daha bir çok konuda BİST100 endeksi fikir vermektedir.

Borsa Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Borsa endeksi nasıl hesaplanır? Borsanın genel seyri hakkında, ülke ekonomisi hakkında ve daha bir çok konuda BİST100 endeksi fikir vermektedir. BİST100 endeksi bu kadar önemli ise nasıl hesaplanır? İşte BİST100 endeksinin hesaplama formülü aşağıdaki gibidir.

Hisse senedi endeksleri ise getiri endeksleri ve fiyat endeksleri olmak üzere iki şekilde hesaplanmaktadır. Getiri ve fiyat endeksleri arasında oluşan fark ise karşımıza temettü ödemelerini çıkarmaktadır. Getiri endekslerinde ödenen temettülerin yeniden borsaya yatırılması gibi bir varsayım ile hareket edilir. BİST100 endeksi ise farklı bir belirtme ortaya çıkmadığı sürece fiyat endeksi şeklinde hesaplanır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.