Borsada Açığa Satış Nedir? Açığa Satış İle Nasıl Kar Elde Edilir?

Son güncelleme:

Eğer borsada işlem yapmak istiyorsanız borsa terimlerini ayrıntılı şekilde bilmeniz gerekir. Her terimi bilmeli ve borsa hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Bu durumlara dikkat ettiğinizde borsada işlem yapmak size kazandırabilir. Gerekli bilgiye sahip olduktan sonra kazançlarınız artar ve borsa sizin için avantajlı duruma gelir.

Peki Açığa Satış  nedir? Borsada Açığa Satış ne ifade eder? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim

Borsada Açığa Satış nedir?

Borsada Açığa Satış nedir?

Açığa Satış, sahip olmadığınız ancak satış yapmanız sonrasında fiyatın düşmesini beklediğiniz hisse senetlerini satmanız anlamına gelir.

Örneğin, bir şirketin yıl içinde çok fazla kar edeceğini düşünmektesiniz. Bu durum da o şirkete yatırım yapma isteğinizi arttıracaktır. Düşük fiyattan almış olduğunuz hisse senetleri belirli bir zaman sonrasında artacaktır ve satış yapma durumunda fazlasıyla kar elde etmenizi sağlar.

Piyasa içinde değer kaybeden hisseler genelde ilgi görmez ve zarara uğramanıza neden olur. Eğer elinizde bu türden bir hisse mevcutsa ve düşme eğilimi içerisindeyse vakit kaybetmemeli ve bu hisseleri satmalısınız. Diğer tercihiniz de uzun vadede hisseleri elinizde tutmak olacaktır.

Borsada Açığa Satış ne ifade eder?

Değeri düşme olasılığı olan hisselerden kar etmeniz için açığa satış sistemini kullanabilirsiniz. açığa satış sistemini uygulamak büyük bir kitle için riskli görülür. Yasal bir işlem olarak karşımızda olan açığa satış sistemi, para kazanma hedefiniz varken sizi bir suça dahil edebilir. Bu durum da son derece olumsuzdur.

Açığa satış işlemi SPK tarafından belirlenen düzenlemeler ile gerçekleşir. Yatrımcılar eğer açığa satış emri vermek istiyorsa bu durumda hesabında %50 oranda özkaynak bulundurmalıdır. İşlem tamamlamak isteyenler en az %35 özkaynak oranına sahip olmalısır. Bu şartlar önemlidir. Eğer bu şartları sağlanmıyor ise

özkaynak tamamlama bildirimi tarafından bildiri gönderilir.

Açığa satış ile kar elde edilir mi?

Açığa satış ile kar elde edilir mi?

Peki açığa satış ile nasıl kar elde edilir? Açığa satış işlemi riskli olmasına karşın neden tercih ediliyor? Öncesinde yüksek fiyatlara satılmakta olan hisse senetleri sonradan değerini kaybeder. Bu durumda ise düşük fiyattan satın almak mümkündür. Aradaki fark net kar olarak karşımızdadır. Bu kar ciddi boyutlarda olabilir. Bu durumda açığa satış sistemindeki riskin büyüklüğü karınızın da büyük olmasını sağlayacaktır. Aldığınız hisse değeri artıyorsa paranız da artacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.