Borsada Adi Hisse Senedi Nedir?

Son güncelleme:

Borsa terimleri borsaya yeni başlayanlar için son derece önemlidir. Eğer borsada yatırım yapmak ve kar elde etmek istiyorsanız borsa terimlerini iyi bilmelisiniz. Borsaya başlamadan önce borsa terimlerini bilmek ve borsa hakkında detaylı bilgi birikimi edinmek kar elde etme olasılığını arttırır. Böylece zamanla tecrübe kazanarak borsada para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Adii hisse senedi detayları

Borsaya ait terimleri ayrıntılarıyla öğrenmek son derece önemlidir. Eğer borsada işlem yapmak istiyorsanız borsaya ait genel bilgileri öğrenmelisiniz. Aksi taktirde borsada başarısız olabilir ve zarar edebilirsiniz. Borsa iyi analiz yapmanız gereken ve tecrübeli insanlardan tevrübe bilgileri almanız gereken bir platform. Bunun için tecrübeli insanlara danışarak borsa hakkında ipuçları yakalayabilirsiniz.

Peki adi hisse senedi nedir? Adi hisse senedinin özellikleri nedir? Adi hisse senedinin değeri nedir? Tüm bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Adi hisse senedi nedir?

Adi hisse senedi nedir?

Adi hisse senedi, hisse sahibi olmanız durumunda hissedar toplantılarında oy kullanma hakkı kazanmanızı sağlayan hisse senedidir. Adi hisse senedi ile şirket karının belirli bir kısmına temettü olarak alma hakkınız olur. Adi hisse senedi sahipleri şirketlerin yönetimdeki insiyatiflerine göre temettü alır.

Bir şirketteki temel oy hisselerini simgeleyen adi hisse senedi, genelde hisse başına bir adet oy hakkına sahip olmanızı sağlar. Bu durum şirketin insiyatiflerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Özel koşulların olması sonucu size yazılı bildiri gönderilecektir. Şirket insiyatifine bağlı olarak adi hisse senedi sahipleri temettü alabilir.

Adi hisse senedi özellikleri

Adi hisse senedi özellikleri

Adi hisse senedinin belirli özellikleri vardır. Bu özellikler şu şekildedir;

Yatırımcılarına oy hakkı tanıyan adi hisse senedi, her hisse için bir oy sağlamaktadır.

Adi hisse senedi sahipleri şirketlerin çalışma performansına göre dalgalı temettü ödemeleri alınabilir.

 Adi hisse senedi sahipleri temettü ödemesini imtiyazlı hissedar aldıktan sonra alacaktır

Adi Hisse Senedinin Değeri

Adi Hisse Senedinin Değeri

Adi hisse senetleri değişik borsalar içinde de işlem görmekte olan hisseleri kapsar. Bazı ülkelerde adi hisse senetleri için belirli bir nominal değer bulunmaktadır. Bu nominal değerler genelde hisse başı için düşük tutarlarla ifade edilmektedir.

Adi hisse senedinin sahibi olan kişi hisse senedi bedelini, şirketten ihraç edilmesi durumunda şirkete ödemek zorundadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.