Borsada Aracı Kurum Nedir? Görevleri Nedir?

Son güncelleme:

Borsaya yeni başlayanlar için borsa terimleri son derece önemlidir. Borsa terimleri, her borsacı tarafından bilinmelidir. Bu durumda eğer borsaya yeni adım attıysanız borsaya dair her şeyi öğrenmeniz gerekecek. Bu durumda ilk adımı borsa terimlerini öğrenmekle atabilirsiniz. Borsa platformunda başarılı olmak için iyi analiz yapmalı, piyasayı takip etmeli ve mümkünse tecribeli insanlardan bilgi almalısınız. Böylece onların tecrbelerinden yararlanma fırsatınız olacaktır.

Borsada karşınıza çıkan bir terim de aracı kurum terimi olacaktır. Görevleri ve faaliyetleri bulunan aracı kurumu borsaya başlamadan önce öğrenmeniz gerekecek. Aracı kurum ile ilgili tüm detaylar yazımızda.

Peki borsada aracı kurum nedir? Aracı kurum ne ifade eder? Aracı kurumun görevleri nedir? Tüm bu sorunların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Aracı kurum nedir?

Aracı kurum nedir?

borsada aracı kurum nedir? Aracı kurum ne ifade eder? Aracı kurumlar yatırım işlemlerinin baş mimarıdır. Aracı kurumların pek çok görevi vardır ve pek çok yetkiye sahiptirler.

Borsada, forexte ve VİOP’ta yatırım yapanlar işlemlerin aracı kurumlar tarafından yapıldığını sıkça duymaktadır. Bu durumda aracı kurumların önemi oldukça büyüktür. Bu konuda seimlerinizi iyi yapmak sonuçların daha olunlu olması anlamına gelmektedir.

Aracı kurum ne ifade eder?

Aracı kurumları özetle anlatmamız gerekirse aracı kurum, menkul kıymetleri ihraç edenler ve fon talep edenlerle menkul kıymetler karşılığında fon arz edenler arasındaki ilişkinin kurulması aşamasında öncülük eden, menkul kıymetleri olanlar arasındaki aracılık görevini yerine getiren kurumlardır.

Borsa platformunda alım ve satım yapmak isteyen yatırımcılar için ikinci grup aracılık hizmetleri son derece önemlidir.

Aracı kurumların faaliyet alanları ve görevleri nedir?

Aracı kurumların faaliyet alanları ve görevleri nedir?

Aracı kurumun görevleri nedir? Aracı kurumların faaliyet alanları ve görevleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

Aracı kurumların bir görevi sermaye piyasasındaki araçlar için halka arz yoluyla veya halka arz edilmeksizin satışını sağlamaktır.

Öncesinde ihraç edilen sermaye piyasası araçları için alım ve satım işlemlerinde aracılıkta bulunmak.

Opsiyon sözleşmeleri ve vadeli işlem gibi tüm türev araçlar için alım yapmak ve satım yapmak işlemlerinde aracılık yapmak.

Aracı kurumlar yatırım danışmanlığı yapmaktadır.

Aracı kurumlar portföy işletmeciliği ya da yöneticiliği olarak nitelendirilebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.