Borsada Ayı Piyasası Nedir?

Borsaya adım atanlar ilk olarak borsa terimlerini öğrenmelidir. Borsada karlı yatırımlar yapmak ve para kazanmak için öncelikle borsayı öğrenmek gerekir. Borsaya giriş yapmak istiyorsanız borsa hakkında tüm bilgileri öğrenmelisiniz. Bunun için terimleri öğrenmekle başlayabilirsiniz. Sonrasında ise piyasa analizi gibi faktörleri araştırmanız gerekecektir. Tecrübeli birinden borsa hakkında bilgi alabilir ve tecrübelerinden olumlu bilgiler edinebilirsiniz.

Peki ayı piyasası nedir? Borsada ayı piyasası ne ifade eder? Altın ayı piyasası nedir? Tüm detaylarıyla inceleyelim.

Ayı Piyasası Nedir?

ayı piyasası nedir?

Ayı piyasası kavramı yalnızca forex işlemlerinde duyacağınız bir kavram değil tüm finansal piyasalarda duyacağınız bir terimdir. Hisse senedi tahvil piyasası gibi alanlarda da ayı piyasası kavramını duyabilirsiniz. Ayı piyasasının İngilizcesi bearish market olarak geçmektedir.

Ayı piyasası, piyasalaın genelde karamsal bir durumda olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Eğer fiyatlar uzun süre düşüş yaşıyorsa ve böyle bir beklenti mevcutsa ayı piyasası kullanılmaktadır.

Borsada ayı piyasası ne ifade eder?

Bir finansal ürün eğer ayı piyasasına girmişse, ana trendi aşağı doğru (düşüş trendi) olmalıdır. Bunun yanı sıra önceki tepe seviyesi %20 oranında aşağı doğru hareket eder.

Ayı piyasasının süresi, ne kadar süreceği gibi durumlar bilinmemektedir. Ancak fiyatın uzun bir süre düşme beklentisine girdiği söylenebilir. Eğer bir ürün ayı piyasası altına girmişse bu ürünün talebi azalma eğilimi gösterecektir. E bu durumda da kimse ürünü alma eğilimi göstermez. Bu durum sonrasında da ürünün fiyatı daha da düşmeye devam eder.

Borsada ayı piyasası ne ifade eder?

Duyacağınız bir diğer kavram da boğa piyasası olacaktır. Boğa piyasası, ayı piyasasından farklıdır. Ayı piyasasının tam tersi olarak nitelendirebiliriz. Boğa piyasasında uzun süre yükseliş trendi beklenecektir. Bu durumda da bu piyasadaki ürünlerin talebi çok olacaktır.

Altın Ayı Piyasası ve Borsa Ayı Piyasası

Altın ayı piyasası ve borsa ayı piyasası

Altın ayı piyasası ise altın fiyatlarındaki uzun süreli düşüş olarak adlandırılır. Altın ayı piyasasında altın fiyatlarının uzun süre düşme eğiliminde olacağı ve bu durumun uzun süre devam edeceği ön görülmekteedir.

Borsa ayı piyasası ise borsa endekslerinin uzun süreler içinde düşüşte kalacağı anlamına gelir. Bu durumda hisse senetlerinin fiyatları uzun süre aşağı doğru eğim gösterecektir. Bu düşen eğim uzun süre devam edecektir.

Altın fiyatları ile ilgili örnek vermek gerekirse, 2000’li yılların başında ve 2011 yılının sonuna kadar altın fiyatları uzun bir yükseliş trendine girmişti. Bu durumda da boğa piyasası yaşanıyordu. 2013 yılının orta zamanlarında ise 2011 tepe fiyat seviyesindeki 1900 Dolar ons seviyesi 1500 Dolar ons seviyesine düşerek gerileme yaşamıştı. Bu durumda bir önceki tepe noktasına oranla yaklaşık olarak %30 civarlarında bir düşüş yaşandı. Bu durumda altın piyasası ayı piyasası etkisi altına girmek zorunda kaldı.


Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.