Borsada Boğa Piyasası Nedir?

Son güncelleme:

Borsa terimleri, borsaya yeni başlayanlar için öğrenilmesi gereken terimlerdir. Piyasa analizi yapmak ve borsayı iyi takip etmek için borsa terimlerini iyi bilmelisiniz. Bu durum borsaya başlayanlar için son derece önemlidir. Borsaya yeni balayanlar borsa terimlerini öğrenmek yanı sıra borsa hakkında detaylı bilgilere de sahip olmalıdır. Bunun için tecrübeli insanlardan bilgi alabilir ya da borsa hakkında kitaplar okuyabilirsiniz. Borsa hakkında, piyasa hakkında detaylı bilgi edindikten sonra yatırım yapmaya ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Peki boğa piyasası nedir? Borsada boğa piyasası ne ifade eder? Boğa piyasasının aşamaları nedir? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Boğa Piyasası nedir?

Boğa Piyasası nedir?

Fiinans piyasalarında boğa ve ayı piyasası kavramına sıklıkla rastlayabilirsiniz. Bu kavramlar piyasanın trendi (yönü) hakkında bilgi sunmaktadır. İngilizce olarak karşılığı bullish market olan boğa piyasası piyasa hakkında size fikir vermektedir.

Boğa piyasası, yükseliş trendinin mevcut olduğunu göstermektedir. Böylece fiyatların daha iyimser bir ortamda devam edeceğini ve yatırımcıların alıma yöneleceği bir dönemdir boğa piyasası.

Borsada boğa piyasası ne ifade eder?

Boğa piyasası kavramının kökeni ise boğaların her şey için boynuzlarını aşağıdan yukarıya kaldırdıkları için olduğu düşünülmektedir. Hisse senedi ve altın gibi emtiada karşılaştığınızda eğer boğa piyasası başlangıcı yorumlarını duyuyorsanız forex piyasasında bu yorum devamlı olarak kullanılmaktadır.

Ayı piyasası ise boğa piyasasından daha farklıdır. Hatta tam olarak tersi demek mümkün. Ayı piyasasında piyasa aşağı yönde düşüşe geçmektedir. Piyasa içinde kötümser bir hava olacaktır.

Boğa piyasasının başlaması için ise ilgili piyasadaki en düşük seviyeden %20 yükselti olmalıdır.

Boğa Piyasasının Aşamaları Nedir?

Boğa piyasasının aşamaları nedir?

Aşama/Toplama durumu zarara girmiş olan ve cesaretini kaybetmiş yatırımcıların satışa sunduğu ucuz malların büyük yatırımcılar tarafından alınması, toplanmasıdır. Henüz belirli bir yükseliş trendi söz konusu değildir. Genelde piyasadaki ilgi az olacaktır.

Aşama/Alım Dalgası durumu toplama aşaması sonrasında piyasadaki iyileşme belirtileri görülmeye başlar. Bu durum fark edildikten sonra küçük yatırımcılar da alım dalgası içine girer ve işlem hacimleri artmaya başlar.

Aşama/Doygunluk durumu ise hacmin artması sonrasındaki piyasanın ulaştığı doygunluk durumudur. Piyasadaki alıcı sayısı azalmış duruma gelir. Bu durum sonrası boğa piyasası sonlanmış olur ve sert bir düşüş dalgası beklenecektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.