Borsada Destek Direnç Nedir?

Son güncelleme:

Borsada terimlerin öğrenilmesi son derece önemlidir. Destek ve direnç kavramları da borsada sık duyduğumuz kavramlar arasındadır. Borsa terimlerini öğrenmek borsaya başlayanlar için son derece önemlidir. Borsaya başlamanız halinde gerekli bilgileri öğrenmeli ve sonrasında yatırımlarınızı değerlendirmeye başlamalısınız.

Borsaya yeni başlayanlar için terimleri öğrenmek sonrası yapılması gereken tecrübe sahibi insanlardan bilgi almaktır. Bu tecrübeler işlem yaparken size yardımcı olabilir. Bu durumda borsayı iyi öğrenmeli, kitaplar okumalı ve borsa tecrübesi olan insanlardan bilgi almalısınız.Böylece tam donanımlı olarak borsaya giriş yapabilir ve başarı oranınızı arttırabilirsiniz.

Peki borsada destek nedir? Borsada direnç nedir? Destek ve direnç seviyesi ne ifade eder? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Borsada direnç ve destek kavramları nedir?

borsada destek nedir?

Borsada destek nedir? Borsada direnç nedir? Borsada sıkça kullanılan terimler arasında destek ve direnç seviyeleri bulunmaktadır. Direnç ve destek kavramları borsa için önemli kavramlardır. Borsa dahil tüm finansal piyasalarda destek ve direnç kavramları kullanılır. Destek ve direnç kavramları teknik analiz kavramları olarak nitelendirilir. Destek, fiyatların düşüşündeki durma beklentisinin seviyesi olarak açıklanır. Destek seviyeleri ise ürünün satışının durması sonucu alıcıların bu seviyede tepki göstermeleri olarak yorumlanmaktadır. Direnç kavramı, fiyatların yükselişindeki oranın durmasına karşı olan beklentidir.

Borsada direnç nedir?

Önemli destek seviyelerinin kırılması durumunda, aşağı yönde destek noktalarının geçilmesi durumunda satışlar hızlanır ve destek noktası direnç noktası haline gelir. Destek noktasının kırılması durumu destek seviyesinde alta fiyatların sarkması anlamına gelmez. Destek seviyesi kırıldığı zaman bu seviyenin altına kapanış yapar.

Destek ve direnç seviyesi ne ifade eder?

Destek ve direnç seviyesi ne ifade eder?

Direnç kavramı, fiyatlardaki yükselişin beklenen durgunluk seviyesi olarak açıklanmaktadır. Bu durumda direnç seviyesi ürünün alışının durması ya da yavaşlaması, satıcılar tarafından bu seviyeye verilen tepki veya kar realizasyonu yapmaları durumudur.

Grafik üzerinde çizilen destek ve direnç seviyeleri açılan pozisyonun kar ve zarar emirlerini nereye koymanız gerektiğini ortaya çıkarır. Destek ve direnç çizgilerinin trend hakkında bilgi vermesi ya da yön göstermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yalnızca alış işlemi yapmanız halinde pozisyonu hangi durumda kapamaız gerektiğini analiz etmenizi sağlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.