Ödenmiş Sermayenin Hisse Sahipleri İçin Önemi Nedir?

Son güncelleme:

Borsada duyacağınız bir kavram da ödenmiş sermaye kavramı olacaktır. Peki borsadaki şirketler için ödenmiş sermaye nedir? Ödenmiş sermaye nasıl hesaplanır? Ödenmiş sermaye ne ifade eder? Tüm detaylarıyla inceleyelim

Peki Ödenmiş Sermaye Değeri Nasıl Bulunur?

Ödenmiş Sermaye Nedir

Ödenmiş sermaye bütün hisse sahiplerinin bilmesi gereken bir konudur.Çünkü şirket sahipleri hisselerini satarken ödenmeyen sermaye değerini eksilterek ödenmiş sermayeyi bulur ve bu sayede şirketin o dönemdeki piyasasını da öğrenmiş oluruz.Ayrıca ödenmiş sermaye hisse senedi satışı yaparken de gereklidir.

Şimdi de gelelim ödenmiş sermaye hesabı nasıl yapılır sorusuna.Ödenmiş sermaye değeri hisse sayısı ile hisse nominal değerinin çarpımıyla bulunur.Ödenmiş sermaye hesaplanırken şirketin bütün yatırımları ve mal varlıkları da dikkate alınmalıdır.

Sermaye hareketleri olarak adlandırılan bir hesaplama türü vardır ve bu yöntem verileri kopyalamaya yardımcı olur.

Bunun yanı sıra bir de kar yedekleri hesaplaması vardır ve şirketlerin kar oranını hesaplamaya yardımcı olur.Bu oranlar kayıt altında tutulur ve şirket güvenliği sağlanır.Bunun dışında şirketin zararlarını hesaplamak da bu hususta çok önemlidir.

Özsermaye Nedir?

Özsermaye şirketlerin çalışma kalitesi için büyük bir öneme sahiptir çünkü şirketin sahip olduğu borçlar ele alınarak özsermaye çıkartılır.Özsermaye,bir şirketin hiç borcu yokken elinde kalanlardır.Özsermaye de ödenmiş sermaye gibi matematiksel işlemler ile hesaplanır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.