Borsadaki Şirketler İçin Ödenmiş Sermaye Nedir?

Borsa terimlerini öğrenmek borsaya adım atanlar için olduka önemli bir durumdur. Borsada başarılı olmanın ilk yolu borsa ile ilgili tüm konulara hakim olmaktır. Bunun için borsa terimlerini, piyasa analizini ve gerekli tüm bilgileri öğrenmelisiniz. Bunun için borsada tecrübe sahibi olan insanlara danışabilirsiniz. Borsada tecrübe sahibi olan insanların kitaplarını okuyabilir, yazılarını inceleyebilirsiniz. Böylece borsada daha başarılı adımlar atmanız mümkün olacaktır.

borsadaki şirketler için ödenmiş sermaye nedir?

Borsada duyacağınız bir kavram da ödenmiş sermaye kavramı olacaktır. Peki borsadaki şirketler için ödenmiş sermaye nedir? Ödenmiş sermaye nasıl hesaplanır? Ödenmiş sermaye ne ifade eder? Tüm detaylarıyla inceleyelim

Borsadaki Şirketler İçin Ödenmiş Sermaye Nedir?

Ödenmiş sermaye nasıl hesaplanır?

Ödenmiş sermaye ne ifade eder? Ödenmiş sermaye kavramını en kısa şekilde tanımlamak gerekirse ödenmiş sermaye, esas sermaye sistemine tabi olan ortaklıklar için, ortakların taahhüt ettiği sermayedeki nakit olarak ödenmiş kısmı diyebiliriz. Ödenmiş sermayenin ingilizcesi paid in capital olacaktır.

Ödenmiş sermayenin hesaplanması için şirketin çıkarmış olduğu hisse adedi ve hisselerin nominal değerlerinin çarpılması gerekir. Bu çarpma sonucunda ödenmiş sermayeye ulaşırsınız.

Ödenmiş sermaye nasıl hesaplanır?

Ödenmiş sermaye ne ifade eder?

Ödenmiş sermaye : (Hisse nominal değer x Hisse adedi) olarak hesaplanır.

Örneğin bir X Şirketi düşünelim. X şirketi hisse adedini 50 milyon olduğu biliniyor. Bu duruma göre ödenmiş sermaye 50.000.000 x 1.000 ile hesaplanır ve sonuç: 50.000.000.000 olacaktır.

Çıkaracağımız sonuç ise Bir şirketteki toplam hisse senetlerinin sayısı özel bir durum mevcut olmadığı sürece bir hisse şirketin ödenmiş sermayesindeki bir TL’ye karşılık gelmektedir.

Ödenmiş sermaye her ne kadar ise toplam hisse senedi de o kadar olacaktır. Ancak toplam hisse senedi sayısı ve dolaşımdaki hisse senedi sayısı birbirinden farklı şeyler olarak karşımıza çıkacaktır.

Ödemiş sermaye rakamı ise şirketin o zamandaki, o andaki piyasa değerini yansıtmayacaktır. Çünkü yapılmış olan ek yatırım, mal varlığı ya da bunlara benzer diğer tüm varlıklar göze alınarak değerlendirilme yapıldığında şirketin sahip olduğu piyasa değeri çok daha yüksek olabilir. Bu değer, tam olarak bu miktardaki hisse adedinin piyasaya sürüldüğü andaki, zamandaki şirkete ait olan piyasa değeri olacaktır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.