Brüt Takas Nedir? Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son güncelleme:

Borsaya başlamak isteyenler farklı terimlerle karşı karşıya kalır. Bu terimleri tam anlamıyla öğrenmeden borsada bilinçli adımlar atamazsınız. Bu durum da para kazanmanız için bir engel olacaktır. Borsa terimlerini tam olarak öğrenmek, analiz yapabilmek ve borsaya dair her şeyi öğrenmek oldukça avantajlı adımlar atmanızı sağlar.

Borsada karşınıza çıkacak bir kavram da brüt takas olacaktır. Bu ve bunun gibi terimleri detaylarıyla öğrenmek işlemleri yaparken kolaylık sağlar. Peki brüt takas nedir? Brüt takas işlemi nasıl yapılır? Brüt takas işlemi ne kadar sürer? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

brüt takas nedir?

Brüt takas uygulaması hisse senetleri için yalnızca nakit işlemin mevcut olduğu uygulamadır. Brüt takasla eğer elinizde hisse mevcut ise veya hisseyi alacaksanız ertesi gün hisseyi satmak mümkün olacaktır. Brüt takas genellikle SPK ile kısa zaman içerisinde yüksek volatilitenin yapıldığı hisselere getirilmektedir.

Brüt takas işlemi nasıl yapılır?

Brüt takas işlemi nasıl yapılır?

Brüt takas uygulaması getirilmiş olan hisseler için internet üerinden işlem kapatılmaktadır. Bunun sonucunda ise hisseyi e-trader ile ya da her hangi bir internet üzerinden emir gönderme uygulaması ile alamaz ya da satamazsınız. Eğer hissede işlem yapmak istiyorsanız bu durumda aracı kurum ile yüz yüze görüşmelisiniz. Bir diğer seçenek de telefonla görüşerek işlem yapmak olacaktır.

Brüt takas uygulamasının mevcut olduğu hisselerde işlem yapmak istiyorsanız kredili işlem yapamazsınız. Bu durumda alış işlemi yapmak istiyorsanız gerekli tutarı hesabınızda nakit halinde tutmalısınız. Satış işlemi için ise yapılmak istenen lot miktarı ederinde menkul kıymet hesapta bulundurulmak zorunda olacaktır.

Brüt takas işlemi ne kadar sürer?

Brüt takas işlemi ne kadar sürer

Brüt takasa alınmış olan şirket hisselerinin el değiştirmesi için alım yapmak ve satım yapmak emirlerini fiziki olarak da gerçekleştirilmelidir. Kredili olarak alım ve açığa satış gibi işlemler yapılamadığından fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmektedir. Bu durum da spekülatif hareketlerin önüne geçecektir. Hisselerin brüt takasta ne kadar süre kalacağına SPK karar verir. Başlangıç tarihi ve bitiş tarihine kadar hisselerde brüt takas uygulaması yapılır. Bu tarihler ise belirli bir süre aralığında gerçekleşir. Bazen de süresiz olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.