Bu Besinleri Çocuklarınıza Yedirmeyin!

Ebeveynlerin en büyük isteği çocuklarını sağlıklı beslemek ve bağışıklığını iyi bir hale getirmektir. Bu durumda çocuğunuzun ne yediğini kontrol etmeli ve bazı besinleri onlardan uzak tutmalısınız. Gelişim çağındaki çocuğunuzun iyi beslenmesi ve sağlıklı büyümesi için beslenme son derece önemlidir. İnsanlar çoğu alışkanlığı küçükken ediniyor. Bu durumda çocuklukta onlara sağlıklı beslenmeye alıştırırsanız, ileri yaşta da çocuğunuz sağlıklı beslenmeye devam eder.

çocuklar nasıl beslenmelidir?

Eğer çocuğunuzun yememesi gerekenleri siz yerseniz bu doğru olmaz. Çocuğunuzun yememesi gereken yemekleri siz de yememelisiniz. Kötü ve sağlıksız yemekleri çocuklar ebeveynlerde görüp yemek isteyebilir. Bu durumda ailecek bir beslenme programı oluşturmalı ve çocuğunuz ve kendiniz için iyi beslenme seçeneklerini değerlendirmelisiniz.

Peki çocuklar nasıl beslenmelidir? Çocuklar ne yememelidir? Çocukların uzak durması gereken besinler hangileri? Anne, babalar çocuklarını nasıl beslemeli? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Fast Food

Çocuklar ne yememelidir?

Fast food hızlı tüketim için çoğu insanın başvurduğu bir yemek çeşididir. Ancak bu hazır gıdalar son derece sağlıksız yağlar içeriyor. Zararlı içeriklere sahip olan ve kilo alımı sağlayan bu besinler oldukça zararlı. Bu besinleri çocuklarınızın yanında yememeli ve ona da yedirmemelisiniz. Çocuğunuz sağlıklı beslenme alışkanlığını küçük yaşta öğrenirse ileri yaşta da bunu devam ettirir.

Hazır gıdalardan uzak durmalısınız

Çocukların uzak durması gereken besinler hangileri?

Çocuğunuza hazır pakette bulunan gıdaları yedirmemelisiniz. Hazır paketli ürünlerin geneli vitamin açısından düşüktür. Çocuğunuzun beslenmesinde proteini ağırlıklı tutmalı ve ona sağlıklı yemekler hazırlamalısınız. Çocuğunuz bol meyve, sebze, kuruyemiş ve protein içeren besinler tüketmelidir. Gelişimi, beyin sağlığı, vücut sağlığı ve ruh sağlığı açısından bu besinler son derece önemlidir.

Cipsler

Anne, babalar çocuklarını nasıl beslemeli?

Cipslerin çocuklar için ne kadar zararlı olduğunu duymuşsunuzdur. Patates kızartmalarında bulunan akrilamid maddesi cipslerin içerisinde de bulunuyor. Bu ise kanseri, obeziteyi ve diyabeti tetikleyen hastalıkları ortaya çıkarıyor. Son derece sağlıksız olan bu atıştırmalığı çocuklarınıza kesinlikle yedirmemelisiniz.

Jelibonlar

Çocuklar jelibon yememelidir.

Yumuşak şekerlemeler, hayvanların etlerinden sıyrılmış olan kemikli kısmın kaynatılmasıyla üretilmektedir. İçerisinde ne olduğu net bir şekilde bilinmeyen bu ürünler son derece zararlıdır. Jelibonların içerisinde gıda maddesi de bulunmaktadır. Bu da sağlık için oldukça zararlıdır. Çocuklarınızı bu yiyeceklerden uzak tutmalı ve evinizde benzer şekle sahip olan sağlıklı yiyecekler yapmalısınız. Evde yaptığınız sağlıklı atıştırmalıklara farklı şekiller vererek çocuklarınızı mutlu edebilirsiniz. Böylece renkli ve farklı şekilli jelibonlar onlar için ilgi çekici olmaktan çıkar.

Beyaz şeker ve beyaz un ürünleri risklidir

Beyaz un ve şekerden uzak durulmalıdır.

Beyaz şeker ve beyaz un kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir. Sonrasında ise hızlı bir kan şekeri düşüşü yaşanır. Çocuğunuzu bu sağlık problemininden korumak için onlara bu tür yiyecekler yedirmemelisiniz. İnsülin dengesini bozan yiyecekler ileri zamanda şeker hastalığına neden olur. Bu çocuğunuz için de sizin için de son derece olumsuz bir durumdur. Ailecek bu yiyecekleri yememeli ve sağlıklı besinlere yönelmelisiniz. Bol şekerli tatlılardan, şekerli içeceklerden, hamur işlerinden, pasta ve böreklerden olabildiğince uzak durmalısınız. Çocuğunuzu hayata hazırlarken onun vücudunu da hayata hazırlamanız gerekiyor. Sağlıklı bir vücut, sağlıklı ruh ve zihin onun daha bilinçli yetişmesinde fayda sağlar.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.