Bu Sağlıklı Tatlılarla Güne Daha Dinç Başlayacaksınız

Sağlıklı beslenmek, sağlığınızı korumak için ve gün içinde daha enerjik olmak için son derece önemlidir. Güne sağlıklı tatlılarla başlamak için enfes tarifler bu yazıda.

Diyet kahvaltı Tarifleri kolay

Peki Diyet kahvaltı Tarifleri kolay nasıl yapılır? Diyet kahvaltı Tabağı nasıl hazırlanır? Sağlıklı tatlı nasıl yapılır? Evde fıstık ezmesi nasıl yapılır? Evde fındık ezmesi nasıl yapılır?

Fıstık ezmesini evde yapabilir ve güne bol enerjiyle başlayabilirsiniz

Diyet kahvaltı Tabağı nasıl hazırlanır?

Fıstık ezmesi son zamanlarda sıkça kullanılan yiyecekler arasında. Ancak marketlerden alınan fıstık ezmelerinin çoğunda bol miktarda şeker bulunuyor. Evde fıstık ezmesi yaparsanız içine sevdiğiniz malzemeleri koyabilirsiniz. Böylece bol vitaminli, tadı enfes fıstık ezmesiyle güne daha enerjik başlayabilirsiniz.

Sağlıklı tatlı nasıl yapılır?

Fıstık ezmesi için malzemeler;

 • 600 gram kadar kavrulan yer fıstığı, en önemli malzememiz.
 • Tatlandırmak için 2 yemek kaşığı doğal bal kullanmalısınız.
 • İsterseniz 1 yemek kaşığı da pekmez ekleyebilirsiniz.
 • Çeyrek çay kaşığı tuz kullanmanız gerekiyor.
 • Dilerseniz fıstık ezmenize hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.

Önceden ısıtmış olduğunuz fırına, yer fıstıklarını sürmeli ve kısa bir süre bekletmelisiniz. Bu şekilde kabukları daha çabuk soyulacaktır. Sonrasında kabuklarını ayırarak fıstıkları keskin bıçağı olan bir robota yerleştirmelisiniz. Yapmanız gereken tek şey fıstıkları robotta yağı çıkana kadar, ezme haline gelene kadar döndürmektir. Bu işlemi aralıklarla yapabilirsiniz. Robotunuz ısınabilir ve arada bekleyebilirsiniz. Fıstıklarınız yeterince yağ ortaya çıkaracak. Bu durumda fazladan yap kullanmaya gerek yoktur. Ancak dilerseniz kullanabilirsiniz. Ezme haline gelen fıstık ezmesinin içerisine bal ve pekmezi de atmalı ve karışmasını sağlamalısınız. Bal ve pekmez oranını artırabilir ya da dilediğiniz kadar azaltabilirsiniz. Fıstık ezmesini sevdiğiniz bir kavonoza koyarak sabahları bu enfes tadı yiyebilir ve enerji depolayabilirsiniz.

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz fındık ezmesi tarihi

Evde fıstık ezmesi nasıl yapılır?

Fındık ezmesi de enerji veren ve kahvaltıda tüketebileceğiniz sağlıklı bir tatlıdır. Hem sağlıklı, hem de enerji veren fındık ezmesini evde yapabilirsiniz.

 • Fındık ezmesi için malzemeler şunlardır;
 • 1/4 miktarda çiğ fındığa ihtiyacınız olacak
 • Bir tutam kaya tuzu
 • Doğal bal ya da pekmez
 • 1 tatlı kaşığı kadar fındık yağı (dilerseniz)
 • Islanması için ise bir miktar su
Evde fındık ezmesi nasıl yapılır?

Fındıkları kavurmak fındık ezmenizin daha güzel tada sahip olmasını sağlayacaktır. Bunun için tavada fındıklarınızı 5 dakika kadar kavurabilirsiniz. Sonrasında kavurduğunuz fındıkları mutfak robotuna dökmelisiniz. Fındıklar ezme haline gelene kadar ve yağını dışarı çıkaran kadar robotta çektirmelisiniz. Sonrasında içerisine küçük bir tutam kaya tuzu eklemeniz gerekiyor. Son olarak dilediğiniz kadar doğal bal ya da pekmez atıp karıştırmaya devam edebilirsiniz. Eğer istiyorsanız içerisinde 1 tatlı kaşığı kadar fındık yağı da ekleyebilirsiniz. Malzemeleri ekledikten sonra karışımın kıvamını ayarlamak için az miktarda su ekleyebilirsiniz. 1 hafta boyunca dolabınızda bekletebileceğiniz ve sabahları enerji kazanmak için tüketebileceğiniz enfes fındık ezmeniz hazır..

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.