Bugünde Sevimli Dostlarımızın 17 Şubat Dünya Kediler Gününü Kutluyoruz

Hayvanlar aleminin en tatlı üyelerinden olan kediler için 17 Şubat Dünya Kediler Günü olarak kutlanmaktadır. Yaklaşık 12 bin yıllık bir geçmişi olan kediler, günümüze kadar insanların en yakın dostları haline gelmeyi başarmıştır.

17 Şubat Dünya Kediler Günü Nedir?

Kediler dünya üzerinde bir çok hayvana göre daha çok saygı duyuluyor ve seviliyor. Her yıl dünyanın bir çok ülkesinde bugün kediler günü olarak kutlanıyor. Uluslararası Dünya Kedi Günü ise 8 Ağustos’ta kutlanıyor. Geçmişten günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş nadir türlerden biri olan bu sevimli dostlarımız için bugünün amacı yaşadıkları zorluklara karşı farkındalık yaratmak.. Uluslararası Dünya Kedi Günü 2002 yılında Uluslararası Refahı Fonu tarafından, insan ve hayvanların dostluğunu kutlamak, kedilerin güvenliğini sağlamak ve kedileri desteklemek için ortaya oluşturulmuştur.  İlk olarak 2005 yılında dünyanın farklı ülkelerinde ; Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 29 Ekim’de, Rusya’da 1 Mart’ta kutlanırken Avrupa’daki birçok ülkede ise ise 17 Şubat’ta kutluyor. Ayrıca Uluslararası Kedi Günü olarak bilinen 8 Ağustos’ta yapılan etkinliklerde, barınaklarda bakıma muhtaç, zorlu yaşam koşullarıyla mücadele eden, şiddet gören kediler hakkında insanlara bilgi verilerek bu konu hakkında duyarlı olmaları isteniyor.

PETA’nın verilerine göre ve 2016 itibariyle, her yıl barınaklara giren yaklaşık 3,4 milyon kedi bulunuyor (Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde). 3.4 milyon kedinin yaklaşık 1.4 milyonuna ötenazi uygulanıyor.

Kökenleri 9500 Yıl Öncesine Dayanıyor 

Yapılan araştırmalar doğrultusunda antik kökenleri tam olarak bilinmesede 9500 yıl öncesine kadar uzanıyor.Kedilere Eski Mısır’da ilahi varlıklar olarak saygı duyulması, kedilerin tanrıçası Bastet dahil olmak üzere birçok Mısır tanrısı kedigillerle tasvir edilmiştir.  Kulağınıza garip gelebilir ama kediler, Mısır mitolojisine dayanarak mumyalanmış ve gömülmüşlerdir.Çin’de bulunan yaklaşık 5.300 yıllık fosil kayıtlarına göre de o dönemdeki kediler tarım ürünlerine zarar veren kemirgenleri avlıyorlardı. Bu teorilere göre kedilerin, zararlıları avlamaları için, çiftçiler tarafından beslendikleri ya da Ortadoğu’dan getirilmiş evcil bir hayvan olduğu düşünülüyor.  Çin’de 5. ve 6. hanedanların döneminde (MÖ 2465-2150) kutsal sayılsa da kesin olarak ne zaman evcilleştirildiği hakkında bir bilgi yer almıyor. Kediler, tahminlere göre tahılları korumaktaki etkinliğini fark eden Antik Mısırlılar tarafından evcilleştirildi. Kedilerin evcilleştirildiğine dair en güvenilir bulgular, MÖ 1500 tarihinden sonrasına rastlamaktadır.

“Sokaktaki sevimli doslarımız için kapınızın önüne bir kap su, biraz mama ve yatabilecekleri bir battaniye sermeyi unutmayın, Dünya’da bizim olduğu kadar onlarında yaşamaya hakkı var” 🙂

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.