Bulgaristan’da Okullar Neden Yok?

Bulgaristan’da başkent Sofya da dahil olmak üzere pek çok şehirde okullar tatil edildi. Okulların tatil edilme sebebinin de grip olduğu belirlendi. Okullarda yaşanan grip salgınından dolayı Sofya’da da okulların 6 Şubat tarihine kadar tatil olduğu haberi açıklandı.

Bulgaristan’da 500 okulda yaklaşık olarak 100 bin öğrencinin grip nedeniyle eğitimine ara verildi. Salgının daha fazla artmasının engellenmesini isteyen Bulgaristan devlet yöneticileri Şubat ayına kadar öğrencilerin iyileşmesini beklediklerini belirtti. Gribin çok hızlı bir şekilde yayılma göstermesi ve ailelerin de bu durumdan korkmasından dolayı en etkili olan yöntemin eğitime ara vermek olduğunu açıkladılar.

Geçtiğimiz günlerde de 51 yaşındaki bir kadının domuz gribinden dolayı hastaneye kaldırıldığı belirlendi. Bulgaristan’da yaşayan Türk vatandaşların da gripten etkilendiği belirtildi. Aynı şekilde Corona virüsüne karşı ülkenin alarma geçtiği ve virüse karşı önlemlerin alındığı açıklandı. Geniş çaplı önlemler başlatan Bulgaristan, virüsün daha fazla yayılmasını engelleyebilme amacıyla ameliyatların da iptal edildiğini söyledi.

Bulgaristan hükümetinin vatandaşlarını uyarması ve bu gibi virüslerin daha fazla yayılmaması için de farklı şekilde çözüm yolları aradığını da belirtti. Özellikle tüm dünyada yayılmaya başlayan Corona virüsünden dolayı ailelerin de korktukları görüldü. Çocuklarını virüse karşı korumak isteyen ailelerin Şubat ayı sonrasında da çocuklarını okula göndermeyeceklerini ve iyileşene kadar evde dinlenerek sağlıklarına kavuşmalarını bekleyeceklerini belirttiler.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.