Deep Blue Club

Bulut Güvenliği İçin Yeni Dijital Para : CertiK Coin

CertiK, bağımsız dijital ekonomiyi desteklemek için blockchain teknolojisinin değişmez doğasından yararlanan bir yardımcı programdır. CertiK’in birincil görevi, siber güvenlik ve ödemelerle ilgili doğrulamaları işlemektir. Bu görevleri işledikten sonra günlüğe kaydeder. İlk olarak ERC-20 Ethereum protokolü üzerine 2019’da inşa edilmiştir.

Bu CertiK belirteçleri, blockchain protokollerini geleceğe hazır hale getirerek kurumsal ve tüketici güvenlik uygulamalarını uygulanabilir konuma getirir.

CertiK Coin Nedir?

CertiK ekonomisi, VAULT bulut depolama ve SENTRY bulut güvenlik platformlarını içeren CRYPTYK CLOUD ürün paketini ortaya çıkarmıştır. Bu paket yeni bir merkezi olmayan bulut ekosistemi için temel ödeme işlemi ve denetleme sistemi görevini görmektedir. SENTRY ağ güvenliği doğrulamalarının hızlı bir şekilde işlenmesi için kullanılmaktadır. CertiK, sadece VAULT VE SENTRY değil üzerine inşa edilebilecek çok sayıda yazılım uygulaması için platform görevi de görmektedir.

CertiK bu bulut ürün paketinin benimsenmesine yardımcı olabilmek için yazılım geliştiriceleri topluluğu oluşturmuştur. Ayrıca kar amacı gütmeyen, yatırımcı ve müşterileri yönetmek amacıyla Cryptyk Vakfı kurulmuştur.

CertiK Coin Nedir?

Bu akıllı sözleşme 2018’de oluşturulmuştur. 750 milyon sonsuza dek sabitlenmiş dijital tokenler oluşturan bu token ekonomisinin ilk dağıtımı şu şekildedir:

300 milyon CertiK’in ilk dolaşan arzı %40’dır. 250 Milyon CertiK firma arzı ise %33 ve Topluluk arzı 200 milyondur.

Binance Akıllı Zincir 2021’de önemli bir büyüme göstererek şu anda akıllı sözleşmelerinde 1 Şubat’ta 1.2 milyar $’dan 9 milyar $ değerine yükselmiştir. Bu büyüme de zincirde depolanan DeFi varlıkları için ekstra bir güvenlik gerektirmektedir. Akıllı sözleşmeler değişmezdir ve dağıtıldıktan sonra da değiştirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle piyasaya sürülmeden önce kod güvenliğinin mükemmelleştirilmesi gerekir. Tek bir hata veya güvenlik açığı demek bilgisayar korsanlarına imkan sunmak demektir.

İşte CertiK yani CTK dediğimiz bu blockchain güvenlik firması, akıllı sözleşmelerde ve blok zinciri ağlarında doğrulama teknolojisinin kullanımına öncülük etmektedir. CTK başlangıcından bu yana 220’den fazla denetim gerçekleştirmiştir ve 8.03 milyar dolar değerinde güvence sağlamayı başarmıştır.

CTK birçok kripto borsasını güvence altına almıştır.

Bunların en başında Binance, OKEx, Huobi gelmektedir. CTK bunlarla sınırlı kalmayarak Tera, Bancor gibi birinci sınıf blok zincirlerine de hizmet vermiştir. Popüler olan Smart Chain DeFi protokolü olan PancakeSwap bile akıllı sözleşmelerini CertiK tarafından denetlemiştir.

CertiK’ de Akıllı Sözleşmeler Nasıl Denetlenir?

İlk olarak akıllı sözleşmelerimizin özelliklerini CertiK’e sunarak başlarız. Akıllı sözleşmeler CertiK BTS Security aracılığıyla doğrulamanın matematiksel yönteminden geçtikten sonra Google, Facebook, Microsoft’tan deneyime sahip uzmanlar tarafından manuel olarak incelenir. Daha sonra CertiK size güvenlik açıklarını sınırlandıran bir denetim raporu sağlar. Pakete taranabilir bir QR kod içeren Sertifika Doğrulama Rozeti yerleştirir. Yapılan tüm bu işlemler ise sadece 48 saat sürmektedir.

CertiK Coin Ne Kadar?

CertiK Fiyat
CertiK Grafik

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.