Deep Blue Club

Bunu Da Yaptılar: İşte Uzaydaki İlk Yemek

Son güncelleme:

Teknolojinin günden güne ilerlemesi sayesinde pek çok durum da artık mümkün hale geliyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli olan astronotların uzayda kurabiye pişirdikleri haberlere geçti. Bu çikolatalı kurabiyelerin yapılmasından sonra Dünya’ya gönderilmesi de kişiler için büyük bir başarı olarak tarihe geçti. Özellikle yer çekimsiz ortamda kurabiye yapmak pek de kolay bir iş değildi. Fakat iki astronot karınları acıkınca yer çekimsiz ortamda ilk kurabiyelerini yaptılar. İçerisine çikolata parçacıkları da eklediler ve toplamda beş adet kurabiye yapmayı başardılar.

Beş kurabiyeyi yaptıktan sonra 3 kurabiye de Dünya’ya gönderildi. Kurabiyelerin yapılma ve pişirilme anları da sosyal medya üzerinden paylaşıldı. Bu kurabiyelerin uzayda yapılmış olan ilk yemek olma özelliği ile de dikkat çektiği görüldü. Daha öncesinde uzayda herhangi bir yemek yapılmamıştı. Bu açıdan büyük bir başarı olarak görülmektedir.

Kurabiyelerin normalde Dünya’da yapılsaydı yaklaşık olarak 30 dakika içerisinde kolayca pişebileceği görülecekti. Uzay ortamı olmasından dolayı kurabiyelerin yaklaşık olarak 2 saat gibi bir süre zarfında tam olarak pişirildikleri de kayıtlara geçti. Hamuru tedarik eden firmanın belli testler sonrasında kurabiyelerin güvenli olup olmadığını söyleyecekleri de elde edilen bilgiler arasında. Ayrıca astronotların ve bilim insanlarının bu ilk başarısı farklı yemek türlerinin de kolay bir şekilde uzay ortamında yapılabileceğini ortaya koydu. İlerleyen günlerde ne gibi yemekleri pişireceklerini de merakla bekliyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.