‘Buraya Kim Çıkar’ Demeyin! Görevinden Dolayı Dev Kayanın Üstünde Tek Başına Yaşıyor

Gürcistan’ın batısında bir bölge olan Imereti’de bulunan ve doğal bir kireç taşından oluşan 40 metrelik yapı olan The Katskhi Dikit’i görenler şaşkınlıklarını gizleyemezken, bu yapıda sadece bir kişi yaşıyor.

Yapıyı daha ilginç yapan şey ise burada bir papazın yaşıyor olması. İşte dünyanın en ilginç yapılarından olan Katskhi Dikiti ve tuhaf hikayesi.

Katskhi aslında doğal bir kireçtaşı sütunu. Bu anıtın en tepe noktasında ise manastır bulunuyor ve bu manastırda herkesten uzak bir kişi yaşıyor. O kişide Maxime Qavtaradze adında bir papaz.

Katskhi Dikit’in en tepe kısmındaki manastırda yaşayan Qavtaradze bu ilginç yerde bulunmaktan mutluluk duyduğunu söylüyor.

Burası milattan sonra 6. ve 8. yüzyıl başlarında Hristiyan sofular tarafından kurulmuş bir yer olarak biliniyor ve buna inanılıyor. Bu eski sofu geleneğinin devam ettirileceğini söyleyen kişilerden biride Maxime.

‘Buraya Kim Çıkar’ Demeyin! Görevinden Dolayı Dev Kayanın Üstünde Tek Başına Yaşıyor

Hatta Maxime Katskhi Dikit’inin üstünde bu şeyin asla yapılmaması gerektiğini savunuyor ve papaz bu yeri Tanrı’nın bereketini temsil ettiğini düşüyor.

Dikitin ilginç hikâyesi ise şöyle; Burası milattan sonra 6. ve 8. yüzyıl başlarında Hıristiyan sofular tarafından kurulmuş bir yer olarak biliniyor ve buna inanılıyor. Bu eski sofu geleneğinin devam ettirileceğini söyleyen kişilerden biride Maxime. Hatta Maxime Katskhi Dikit’inin üstünde yapılacak en son şeyin bu olacağını savunuyor.

Katskhi Tanrı’nın bereketini temsil eden bir yer olarak düşündüğü içinde burada ayinler düzenliyor ve gelenler oldukça şaşırıyor.

Ayinlerini yürttüğü bu yerde papaz bu manastırı Hristiyanlığın gelmesiyle yeni bir görev edinen dikit artık bereketlilikle ilişkilendiriliyor.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.