Bursa’da Bulunan 700 yıllık Çöpçatanlık Tepesi Bekarların Gözdesi!

Geleneklerimiz bölge bölge hatta şehir şehir bazı farklılıklar gösteriyor buda en çok coğrafi bölgelerimizin çeşitliliğinden kaynaklanıyor.

Bursa’da ise sembolik olarak ilginç bir gelenek bulunuyor. Bursa’daki Sorgun köyünde her yıl Ramazan ve Kurban Bayramlarında evlenmek isteyen gençler için yapılan gelenek, bu sefer koronavirüs nedeniyle yapılamadı.

Bursa’nın Keleş ilçesinin tarihi köyünde 700 yıldır yılda iki kez bir araya gelerek tanışıp evlenen gençleri bu yıl koronavirüs ayırdı.

Gelenek ve göreneklerini yüzlerce yıldır sürdüren ve her yıl aynı coşkuyla gerçekleştiren Bursalı gençler bu sefer ise koronavirüs engeline takıldı.

Keles ilçesi Sorgun köyü halkı, bu geleneğin atalarından gördüğü gibi gerçekleştirilmesinde ise memnun olduğunu söylüyor.  Ramazan ve Kurban bayramlarında köyün üstündeki tepede buluşan bekar kız ve erkekler tur atıyor.

Birbirinden hoşlanan gençler önce konuşup tanıdıkları kişileri beğenirlerse evlenmek istediğini ailesine bildiriyor. Aileler de memnun olursa kız isteyerek gençlerin düğünü yapılıyor.

Yılda iki kez yaşanan bu olayda şenlikte evlenenler içinse önemli bir noktası var. Eski günleri hatırlamak isteyenler bu tepeye gelip, eşleri ile tanıştıkları anın keyfini çıkarıyor.

700 yıllık “çöpçatanlık tepesi”

Anne ve babalarının evlendiği usulle evlenmek için bir araya gelen gençler, saatlerce evlenebileceği kızı bulmak için ter döküyor.

Sorgun Köyü Dernek Başkanı Muharrem Ulutaş ise bu gelenek ile ilgili geçmişe bağlı bir köy olduklarını belirtiyor.

Ulutaş konuyla ilgili sözlerine şöyle devam ediyor:

“700 yıldır devam eden geleneğimiz bu yıl koronavirüs sebebiyle yapılamadı. Biz geçmişine bağlı bir köyüz. Geleneklerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki bayram geleneklerimiz devam edecek”

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.