Burunda Sivilce Oluşmasına Ne Sebep Olur?

Uğraştığınız sivilce türünü belirledikten sonra, buna neyin sebep olabileceğini anlamak faydalı olacaktır.

Akne Vulgarise Ne Sebep Olur?

Akne vulgaris genel olarak tıkanmış gözeneklerden kaynaklanmaktadır. Sağlıklı gözenekler, cildinizin sağlıklı ve nemli kalmasına yardımcı olmak için sebum üreten yağ bezleriyle desteklenir. Lakin kimi zaman gözenekleriniz çok fazla sebum üretir.

Burnunuz en yaygın sivilce bölgelerinden biridir. 

Sebum ölü deri, kir veya bakteri ile birleştiğinde sivilce ortaya çıkabilir. Burun özellikle savunmasızdır çünkü bu bölgede gözenekleriniz genellikle daha büyüktür.

Burnunuzdaki sivilce bölgesi de sağlık koşullarını gösterebilir. Örneğin burnunuzun ön ucundaki sivilce sindirim sorunlarına işaret edebilir. Yan burun aknesi hormon dalgalanmalarıyla ilişkili olabilir. Çok yaygın olmasa da, tüy aldırma veya burun sarsıntısı nedeniyle burun içinde de sivilce oluşabilir.

Rosacea’ya Ne Sebep Olur?

Akne rosacea ise bir tür rosacea‘dır. Rosacea, görünür hale gelebilen genişlemiş kan damarlarından kaynaklanır. İlgili iltihap, kendi kendine düzelmeyen kızarıklık yaratır. Bazen sivilce benzeri yumrular da görülebilmektedir.

Burun aknesini tedavi etmeye çalışmadan önce, altta yatan kaynağı belirlemek önemlidir.

“Akne rosacea” ismi biraz yanıltıcı olabilir çünkü aknenin rosaceaya neden olduğunu neredeyse ima eder. Akne rosacea, aslında papülopüstüler rosacea veya alt tip 2 adı verilen rosacea alt tipi için sıradan bir terimdir. 2. alt tip rosacea burnunuzda sivilce benzeri kırılmalara neden olabilirse de, bu durumun geleneksel akne ile aynı şey olmadığını anlamak önemlidir.

Akne Vulgaris Nasıl Tedavi Edilir?

Akne vulgaris yaşıyorsanız, tedavi seçenekleriniz enflamatuar olmayan ya da enflamatuar akne ile uğraşmanıza bağlı olacaktır.

Hangi tip sivilceyle uğraştığınızı bilmelisiniz.

Enflamatuar Olmayan Akne Tedavisi

Enflamatuar olmayan akne, küçük sivilceler, siyah noktalar ve beyaz başlıklar anlamına gelir. Çoğu vaka, reçetesiz satılan (OTC) ilaçlarla kolayca tedavi edilir. İlaçlı tonerler, kremler ve leke tedavileri bakterileri parçalamaya, fazla yağı gidermeye ve kuru cilt hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olabilir.

Benzoil peroksit içeren ürünler bazı faydalar sağlasa da, salisilik asit bu tip akne için daha etkilidir. Salisilik asit, saç köklerinin etrafındaki fazla ölü deri hücrelerini temizleyerek çalışır, böylece akneyi parçalayıp önler. En yaygın beta hidroksi asit (BHA) eksfoliant türü olarak kabul edilir.

Glikolik asit gibi alfa hidroksi asit eksfoliantları (AHA’lar) gözenekleri açarken yaşlılık lekelerinin görünümünü de azaltır. Retinoidler ayrıca tıkalı gözenekleri açarak da yardımcı olabilir.

Reçeteli ilaçlar tipik olarak enflamatuar olmayan akne için kullanılmaz.

Burun sivilcenizin kesin nedenini belirledikten sonra, daha iyi tedaviler kullanabilirsiniz.

İltihaplı Sivilce Tedavisi

Enflamatuar sivilce, sivilcenin en şiddetli şeklidir. Tipik olarak kist veya nodül şeklinde kendini gösterir. Bu tür bir sivilceye sahip olup olmadığını anlamanın bir yolu, burnundaki sivilceyi çevreleyen çok fazla şişlik olup olmadığını değerlendirmektir.

Enflamatuar sivilceniz seyrek görülüyorsa, ev ilaçları ve reçetesiz ürünler faydalı olabilir. Örneğin, uygulanan buz, iltihabı azaltabilir ve ılık bir bez, cildin derinliklerinden yağ ve irin çekilmesine yardımcı olabilir.

OTC sivilce yamaları da benzer etkilere sahip olabilir. Benzoil peroksit içeren leke tedavileri, iltihaplanmayı azaltırken aynı zamanda sivilce yumrularını da azaltır.

Şiddetli, tekrarlayan iltihaplı burun aknesi için, reçeteli güç tedaviler için bir dermatoloğa görünmeniz gerekebilir. Örneğin antibiyotikler, iltihaplanmayı azaltmanın yanı sıra şiddetli sivilce ve kistleri geçici olarak rahatlatabilir.

İzotretinoin (Accutane) gibi reçeteli retinoidler, yağ bezlerini küçültme kabiliyeti nedeniyle maksimum rahatlama sağlar. Bununla birlikte, izotretinoinin ciddi yan etkileri olabilir, bu nedenle artıları ve eksileri doktorunuzla iyice tartışmalısınız.

Akne Rosacea Nasıl Tedavi Edilir?

Rosacea, tıbbi tedavi gerektiren hassas bir cilt rahatsızlığıdır. Ev ilaçları ve reçetesiz ürünlerin rosaceayı tedavi ettiği gösterilmemiştir, bu nedenle dermatoloğunuzla bir randevu ayarlamalısınız.

Kullandığınız ilaçların hiçbiri işe yaramazsa, doktorunuz izotretinoini son çare olarak reçete edebilir.

İlaçlar

Kızarıklığı ve iltihabı azaltmak için doktorunuz brimonidin önerebilir. Bu ilaç, kan damarlarınızı daraltarak çalışır. Zamanla, gelişen sivilcelerin iyileşmesine de yardımcı olabilir.

Doktorunuz ayrıca akne rosaceanın neden olduğu sivilcelerden anında kurtulma sağlayan ilaçlar da yazabilir. Antibiyotikler tipik olarak iltihaplı sivilce için kullanılır ve etkileri geçicidir. Uzun süreli kullanım için metronidazol ve azelaik asit gibi diğer bileşenler önerilir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.