Türkiye’nin gerçekten farklı bir coğrafi ve iklim koşulu olduğunu düşünüyorum dünyada görmek istediğimiz tüm oluşumları görmemiz mümkün diyebilirim. Tarihi dokunuşların yanında bize ekstra olarak doğal güzelliklerde sunuyor canım Ülkem.

Buzul bir mağara; yani öyle gideyim buzullarda mağaraya bakayım falan demeye gerek yok ülkeyi biraz gezince tüm doğal mucizelere rastlamak mümkün. Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde Aladağlar ‘da, iki vadinin hemen yanı başında yükselen 600 metre yüksekliğindeki kaya blokunun hemen altında buzul mağarası bulundu. ”Aladağların Hacer Ormanı boğazı başlangıcı sayılacak bölgede İki vadi arasında olduğu için güneş ışığının ulaşamadığı, kaya blokunun hemen altındaki mağaradaki buzul tabakası gerçekten dikkat çekici bir şekilde herkesten saklanmayı başarmış bir doğa harikası.

Yaz kış erimeyen buzul mağara, görebildiğimiz kadarıyla yaklaşık 300 metre uzunluğunda. Mağaranın varlığını bölgedeki çobanlar ve yerel halk farkında olduklarını bildirmişler tabi bozulmasın diye belki haber vermek istememiş olabilirler şuan üzerinde araştırmalar devam ediyor. Bilim adamları için iyi bir çalışma alanı olarak görülüyor.

46680cookie-checkBuzul Mağara Bulundu…