C Vitamininin Faydaları: Çocuğunuzun Neden İhtiyacı Var?

C vitamini vücudunuza nasıl yardımcı olur?

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, turunçgiller, elma, çilek, patates ve biber gibi birçok yaygın gıdada bulunan bir vitamindir.

C vitaminine vücudun ihtiyacı vardır.

C vitamini vücudunuzun şunları oluşturabilmesi için önemlidir:

  • Kolajen, kan damarları, kıkırdak ve kas. Bu, cildiniz dahil birçok vücut dokusunun korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bir çalışmaya göre bağ dokusu onarımına ve yara iyileşmesine de yardımcı olur.
  • Sinir sisteminde sinyal vermek için önemli olan kimyasallar olan nörotransmiterler.
  • Karnitin, enerji üretmek için yağ asitlerinin taşınmasını ve parçalanmasını destekleyen bir kimyasal.
  • Çocuğunuzun gelişim çağında çok önemli olan sağlıklı kemikler ve dişler.

Ancak elbette en iyi bilinen işlevlerinden biri, vücudun bağışıklık sistemini desteklemedeki rolüdür.

Bağışıklık sisteminiz için düzenli bir şekilde c vitamini almanız gerekebilir.

C vitaminin içeriğindeki antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerin hücrelere verdiği zararı azaltmaya yardımcı olur. C vitamini ayrıca bağışıklık hücrelerinde oldukça yoğunlaşmıştır, bu da onun bir bağışıklık güçlendirici ajan olduğunu göstermektedir.

Çocuğunuzun büyüyen vücudu kendi başına C vitamini üretemez. Bu nedenle, bir ebeveyn olarak çocuğunuzun her gün çok çeşitli renkli meyve ve sebzeleri yemesini sağlamalısınız. Domates, biber, brokoli ve kivi gibi bitki kaynakları en iyi C vitamini kaynaklarıdır. Küçük çocuğunuz seçici bir yiyiciyse, C vitamini de ağızdan takviye olarak mevcuttur.

C vitamini eksikliğini nasıl tespit edebilirsiniz?


Çocuğunuzun C vitamini eksikliği olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Dr. Radhakrishnan, “C vitamini eksikliği, gelişmiş ülkelerde çocuklarda ve yetişkinlerde çok nadiren görülüyor, eğer ciddi bağırsak emilim bozukluğu veya C vitamini kaynaklarından kaçınan kötü beslenme alışkanlıkları yoksa,” diyor. C vitamini eksikliğini teşhis etmek için özel kan testleri gerekir. Ancak C vitamini eksikliğinin neden olduğu ana durum, çok nadir görülen iskorbüt hastalığıdır. İskorbüt, sanayi devrimi çağında uzun gemi yolculukları sırasında önde gelen bir ölüm nedeni olduğu için eski Mısırlılar tarafından ve korsan hikayelerinde tanımlanmıştır.

İskorbüt hastalığı olan kişilerde ciltte küçük kahverengi lekeler, ciltte pürüzleşme, diş etlerinde kalınlaşma ve mukozadan kanama olabilir. Ayrıca halsizlik veya rahatsızlık hissi, duygusal değişiklikler, zayıf yara iyileşmesi, kemik ağrısı ve geç dönemlerde sarılık, sinir tutulumu ve kasılmalar olabilir.

C vitamini soğuk algınlığını önleyici midir?

C vitamini almak soğuk algınlığını önleyebilir mi?

C vitamininin soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olup olmadığı konusunda çok fazla tartışma var. Dr. Radhakrishnan, “Bu, kapsamlı bir şekilde araştırılmış bir konu ve C vitamininin soğuk algınlığınızın süresini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar var” diyor. Ancak düzenli olarak C vitamini almanın ne sıklıkla nezle olacağınızı veya ne kadar şiddetli olacağını azaltmadığını söylüyor.

Dr. Radhakrishnan, “Tıbbi kanıtlar çok güçlü olmasa da, bu vitamin soğuk algınlığının süresini azaltmaya yardımcı olabilir” diye sonuçlandırıyor. Bu nedenle bazı sağlık uzmanları, soğuk algınlığı için C vitamini önermektedir. “C vitamininin ne kadar güvenli ve nispeten ucuz olduğu düşünüldüğünde, çocuğunuza soğuk algınlığı sırasında kısa süreli C vitamini vermeniz doğru olabilir, ancak bu, çocuğunuzun doktoruyla görüşülmelidir” diyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.