“Cadı” Diye Anılan 31 Parmaklı Kumari Nayak

Hindistan batıl inançların hakim olduğu ülkelerin başında geliyor. Hindistan eyaletleri, batıl inançların azalması ve toplumsal yapıyı bozmaması için her ne kadar yasa çıkarsada maalesef bir türlü önlenemiyor. Halk batıl inançlarına uymayan insanları lakap takıp dışlıyor. Bunun son örneği ise Hindistan’da ‘cadı’ ilan edilip dışlanan 31 parmaklı Kumari Nayak.

Nadir görülen polidaktili hastalığına sahip olan 63 yaşındaki Kumari Nayak toplum tarafından “cadı” ilan edilip, dışlanıyor.

Kumari Nayak’ın  el ve ayaklarında toplam 31 parmak bulunuyor.19 ayak parmağı ve 12 el parmağı olan Nayak, dünyanın en çok parmağı olan insanı olarak Guinness Dünya Rekorları’na girmiş bir rekortmen.

Ancak Nayak’ın hayatı oldukça zor. Kumari Nayak; hastalığı nedeniyle hayatı boyunca evde kalmak zorunda olduğunu söylüyor. Hindistan’ın Odisha şehrindeki Ganjam bölgesinde yaşayan Kumari Nayak, “Bu kusurla doğdum ve ailemiz fakir olduğu için tedavi olamadım. 63 yıldır bu rahatsızlığı yaşıyorum” diyor.

Tıbbi yardım alacak maddi gücü bulunmayan kadın, komşularının onu “cadı” diyerek dışladığını ve sokakta onu gördüklerinde kaçtıklarını söyleyerek yaşadıklarını şöyle anlatıyor;

“Yakınlarda yaşayanlar, batıl inançlara çok fazla düşkün, bir cadı olduğuma inanıyor ve benden uzak duruyorlar. Bazen durumumu görmeye gelirler ama asla yardım etmezler”

Nayak, çevresindekiler ona kötü davrandığı için dışarı çıkmak istemediğini dile getiriyor ve ona sürekli bakmaya gelen komşusu ise,  “Tıbbi bir sorunu olduğunu ve başkalarının onun olduğuna inandığı şeylerle ilgisi olmadığını biliyorum. Tedavi olamadığı için üzülüyorum” diyor.

Fakat son zamanlarda Kumari Nayak’ın durumunun basında yer bulmasının ardından Hindistan’daki hükümet yetkililerinin, Kumari Nayak’a bir ev ve emekli maaşı teklif ettikleri biliniyor.

 

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.