Çakmak Gazı Nasıl Doldurulur?

Çakmak gazı doldurmak: Hayatta her an ihtiyacımız olmayan fakat olduğunda da keşke bilseydim diye düşündürecek bir şeydir. Bu pişmanlığı yaşamamak için gelin ve çakmak gazı nasıl doldurulur bakın!

Çakmak Gazı Nasıl Doldurulur?
Çakmak Gazı Nasıl Doldurulur?

Yanan sigara ve purolardan mumlara ve kamp ateşlerine kadar, çakmaklar yüzyıllardır hayatımıza ışık getirmek için şu ve ya bu şekilde kullanılmıştır. Çizgi filmlerde kamp ateşi iki çubuğu birbirine sürterek başlatılır, ancak bu tam olarak doğru değildir. Bakalım;

Çakmak gazı nasıl doldurulur?

  1. Çakmağınızı kullandıktan hemen sonra tekrar doldurmayın. Çakmağın soğuması için yeterli zaman tanımalısınız.
  2. Çakmağın alt kısmındaki alev yükseklik ayarlayıcı küçük bir tornavida ile SAAT YÖNÜNDE döndürülerek minimuma ayarlanmalıdır. Daha küçük başlı bir tornavida, çakmağı sökmek içindir ve dokunulmamalıdır. Bazı çakmaklarda ayar vidasını çevirmek için bir anahtar bulunur. Bazı modellerde tornavida gerektirmeyen bir ayar çarkı bulunur. Lütfen ayar vidasını ZORLAMAYIN. Bir yöne döndürmek zorsa, bu büyük olasılıkla ayar vidasının zaten (-) veya (+) sınırında olduğu anlamına gelir. Diğer yöne dönmeyi deneyin.
  3. Doldurma valfini bir tornavidayla iterek içindeki havayı ıslık sesi duyulmayana kadar dışarı bırakın. Çakmağı yüzünüzden uzak tutun. Yakıt deposunun içindeki hava, bütün gazının depoya püskürtülmesini engeller ve çakmağın arızalanmasına neden olur.
  4. Çakmağa hava enjekte edilmesini önlemek için çakmağı DAİMA baş aşağı bir konumda doldurun.
  5. Gazı doldurma kutusunu sallayın, yeniden doldurma kutusunun gövdesini doğrudan çakmağın altındaki doldurma valfine bastırın. Onları düz bir konumda tutun ve gazın yaklaşık 5 saniye çakmağa girmesine izin verin. Gerekirse daha kısa bir süre için tekrarlayın.
  6. Gaz ve çakmak bileşenlerinin oda sıcaklığına ulaşması için 3-4 dakika bekleyin.
  7. İstenilen alev yüksekliğine ulaşmak için alev ayarlayıcıyı saat yönünün tersine çevirin.
  8. Çakmağı yüzünüzden ve vücudunuzdan uzak tutun ve dikkatlice ateşleyin. Alev yoksa, yeniden doldurma işlemini tekrarlayın.
  9. Çakmağı yeniden doldururken tıslama sesi ile gaz sızıntısı yaşıyorsanız, ya çakmağı ve gaz bidonunu düz tutmuyorsunuzdur ya da bidon gövdesi çakmak için uygun değildir. Bu durumda, genellikle gaz bidonuyla birlikte verilen bir adaptör kullanmanız gerekir.

İşte çakmak gazı bu şekilde doldurulur!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.