Çekiç Formasyonu Nedir?

Son güncelleme:

Borsa terimleri borsada işlem yapmak isteyenler için oldukça önemli terimlerdir. Borsaya başlayanlar borsa terimlerini tüm ayrıntıları ile bilmek zorundadır. Aksi taktirde borsada yaptığınız işlemlerde doğru ya da mantıklı adım atamazsınız. Borsaya başlayanların borsaya dair her şeyi önceden araştırması ve öğrenmesi gerekecektir. Paranızı arttırmak, kar elde etmek istiyorsanız borsaya dair her şeyi detaylarıyla bilmelisiniz.

çekiç formasyonu nedir?

Peki çekiç formasyonu nedir? Çekiç formasyonu ne ifade eder? Çekiç Boğa Formasyonu nedir? Detaylarıyla inceleyelim

Çekiç formasyonu nedir?

Çekiç formasyonu ne ifade eder?

Mum grafiğinin ters çevrilmiş haline çekiç formasyonu diyoruz. Çekiç formasyonu dip seviyelerde bulunmaktadır. Bir enstrumanın açılması sonrası düşük seviyelerde işlem yapması ancak aynı günde açılış seviyesinin üstüne çıkması durumu mum grafikleri üzerindeki formasyonu oluşturacaktır.

Piyasanın dip seviyelerde karar kılması sonrası potansiyel büyümeyi ön görecek olan füçlü mum grafiği çekiç formasyonu olacaktır.

Mum grafiğinin modellerinden bir tanesi olan çekiç formasyonu, üç ya da üçten fazla grafik modelindeki düşüş sonrasında daha isabetli tahmin etmeye olanak sağlar.

Çekiç formasyonunu diğer mum grafiği modellerinden ayıran özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Çekiç formasyonu küçük bir üst gövdeye sahiptir. Uzun bir dip gölgesi bulunmaktadır.

Çekiç formasyonu

Çekiç formasyonundaki gölgenin en az vucudun 2 kat büyüklüğü olması gerekir.

Çekiç formasyonundaki vücut rengi her hangi bir fark yaratmayacaktır.

Mum grafiğinin modellerinden bir tanesi olan çekiç formasyonu, üç ya da üçten fazla grafik modelindeki düşüş sonrasında daha isabetli tahmin etmeye olanak sağlar.

Çekiç formasyonunun oluşumu ise bir enstrümanın değer kaybetmesi sonucu dip ve destek seviyelerindeki belirginlikle olacaktır. Çekiç formasyonun sinyali alıcıların ensturmanın kontrolünü alacağı anlamına gelmeyecektir. Potansitel bir yükseliş eğiliminin güçlenmesi anlamına gelir.

Çekiç formasyonu modeli oluştuktan sonra piyasa nedatif değişime döner ve değer lazanır gibi bir inanış mevcuttur. Ancak unutulmaması gereken nokta şudur ki mum grafik modellerinin hepsinde belirgin olan bir destek ve dayanma sevisine isabetlidir.

Çekiç Boğa Formasyonu nedir?

Çekiç Boğa Formasyonu nedir?

Çekiç boğa formasyonu ise bir düşüş trendi yaşandığında ya da trendin en dip seviyesi durumunda meydana gelecektir. Gün boyunca oluşmakta olan bar ve gün sonundaki doğru günün en yüksek fiyatlarında siyah ve beyaz ortalama bir gövde olacaktır ve uzun bir alt gölgesi mevcuttur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.