Çelik Gibi Bir Karın Sizi Bekliyor: Crunch

Sizi fazlaca yoran ağır egzersizlerden sıkıldıysanız crunch hareketi tam size göre! İşte doğru crunch nasıl yapılır ve faydaları nelerdir bakalım.

Crunch Nedir?

Mekikten Daha Faydalı:

Karın kası yapılan başlıca egzersizlerden biridir mekik. Fakat crunch yani yarım mekik, omurganız için daha sağlıklı ve çok daha kolay bir egzersiz. İlk birkaç gün karnınızda ağrı hissetseniz de, olumlu etkilerini kısa süre içerisinde göreceksiniz. Üstelik düzenli spor yaparken önemli bir kural şudur: kol veya bacak kaslarınızı çalıştıracak hareketleri bir gün yapıyorsanız diğer gün o kaslar için dinlenme günüdür. Oysa crunch egzersizini her antrenmanda yapabilirsiniz.

Crunch: Yarım Mekik

Püf Noktalarına Dikkat!

Crunch Nasıl Yapılır?

Hepimizin bildiği gibi her spor verimlidir, eğer doğru yaparsak! Başlangıç olarak yere sırt üstü uzanalım. Ayaklarımızı omuz hizasında açalım ve dizlerimizi kıralım. Ellerimizi ensede birleştirmek hareketimizi biraz olsun kolaylaştırır. Tempolu ve kürek kemiklerimiz yer ile temas etmeyene kadar eğilip kalkalım. Kalkarken karın kaslarınızı sıkmanız egzersizi kolaylaştırır ve verimli hale getirir. En önemli nokta ise, ayaklarımızın yer ile teması asla kesilmemelidir! Bunun için ayak bileğinize ağırlık koyabilirsiniz. Egzersizin ilk günleri kendinizi biraz zorlarsanız hem daha kolay adapte olur hem de kaslarınızı daha hızlı geliştirirsiniz. Zaten üst karın bölgenizdeki sıkılaşmayı gördükçe, kendinizi zorlamayı daha çok isteyeceksiniz.

Tek Başına Yeterli Değil!

Crunch egzersizi direkt olarak karın kaslarıyla yapılan etkili bir harekettir. Fakat yanına birkaç küçük hareket daha ekler ve çevresindeki kasları da çalıştırırsanız çok daha orantılı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Bacak, Kalça, Karın ve Sırt Kaslarını Çalıştırıyor: Squat

Squat Nasıl Yapılır?

Ağırlıklı veya ağırlıksız yapılabilen squat, çevre kaslar dediğimiz tüm kasları çalıştırabiliyor! Ön bacak ve arka bacak kasları ise bunların başında geliyor.

Ayakta, ayaklarımızı omuz hizasında açalım. Kalçamızı diz hizamıza kadar indirelim. Aynı zamanda gücümüzü; topuklarımızdan, kalçamızdan ve karnımızdan almaya özen gösterelim. Squat sırasında bileklerimiz ve dizlerimiz olabildiğince sabit durmalı. Kalkarken nefes verilmeli, çömelirken ise alınmalıdır.

Kollar ve Göğüs Kaslarını Da Unutmayalım!

Şınav Ne İşe Yarar?

Vücudumuzun alt bölgesini bu kadar çalıştırıp üst kısma dokunmazsak ayıp olur. Üstelik sadece 5 dakika ile vücudunuzu daha orantılı hale getirebilirsiniz. İşte en temel şekilde şınav nasıl çekilir?

Yüzüstü yere uzanılır ve avuç içleri yere bakacak şekilde omuz hizasında koyulur. Ayaklarınız mutlaka birbiriyle temas halinde olmalı ve parmak uçlarınız yere değmeli. Şimdi kollarınızdan destek alarak kendinizi yukarı kaldırın ve indirin. Bu hareket kollarınız sizi taşımayana kadar devam etmeli. Şınav egzersizinde, crunch gibi kendinizi zorlamanıza gerek yok. Sonuçta temel amacımız düz bir karın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.