Cildinizi Güzelleştirmek İçin Bu Besinleri Tercih Edin!

Ciltte oluşan problemler bazen genetik nedenler ile bazen düzensiz uyku, düzensiz beslenme, cildi temizlerken sert davranma vb. gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

Genellikle herkesin canını sıkan bu cilt bozukluklarından (sivilce izleri, çukurlar, gözenek genişliği vb.) aldığınız besinler sayesinde kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz?

İşte cildinizi güzelleştirebilmeniz için gerekli besinler:

HAVUÇ

İçerisinde bolca A vitamini bulunan havucun göz sağlığına çok iyi geldiği bilinir. Fakat bunun yanı sıra daha sağlıklı bir cilde ulaşmanız için yardımcı olur. Ciltte bulunan ölü hücreleri onarır ve sağlıklı, pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

NAR

Narın, hangi cilt tipine yararlı olacağının ayrımını yapacak olursak yağlı ve karma cilt türlerine daha iyi gelir. Anti-inflamatuar özellikleri, cildin hızlı iyileşmesini kolaylaştırır ve etkin cilt onarımına yardımcı olur. Ciltte yeni hücre oluşumunu sağlayacağı için daha sık tüketimi faydalı olabilir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

İçinde bulunan yağ asitleri sayesinde cilt yaraları tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Akne, leke tedavisinde de sık sık kullanılır. Hindistan cevizi yağını sorunlu olduğunu düşündüğünüz bölgelere sürebilirsiniz hatta nemlendirici krem yerine de kullanabilirsiniz.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay bol miktarda antioksidan içeren bir bitki çayı olarak bilinir. Antioksidan, vücudun çevresel ve diğer basınçlara reaksiyon olarak ürettiği dengesiz moleküller ve serbest radikallerin neden olduğu hücrelerin zarar görme durumunu önleyen veya yavaşlatan maddedir. Bu nedenle her gün 2 fincan tüketirseniz cildinizde oluşacak farklılığı görebileceksiniz.

KEREVİZ

Bol lifli sebzelerin başında gelen kereviz, cildi nemlendirme ve kırışıklık, çatlak azaltmada en iyi yöntemlerdendir. Kalorisi de oldukça az olduğu için kereviz sık sık tüketilebilir. Yemeklerde, salatalarda rahatlıkla kullanılabilir.

KIRMIZI BİBER

Karotenoid içeren kırmızı biber, kan dolaşımını hızlandırır ve bunun sonucunda kırışıklık problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca sadece 30 kaloridir. Sık sık kullanabilirsiniz.

ISPANAK

İçeriğinde bol miktarda A, C, E vitamini bulunur. Cilt tonunu eşitlemeye, cildin koruyucu bariyerini güçlendirmeye, ince çizgi, kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Kısacası her türlü cilt problemi ile baş edebilir.

SOMON

Omega 3 asidi ve D vitamini açısından zengin olan somon, akne ve kırışıklıkların giderilmesinde önemli rol oynar. Cildinizde stres, gerginlik vb. sorunlara bağlı olarak oluşan lekelenmelerle ve sorunlarla savaşır. Cildi nemlendirmesinin yanı sıra saçlarınızın bakımı için de faydaları vardır.

BİTTER ÇİKOLATA

Süt ilavesiz olan ve kakao oranı yüksek olan bitter çikolata, cildi güneşin zararlı etkilerine karşı koruyacak ve cildinizin pürüzsüz görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.