Cilt Bakımı Nedir ? Cilt Bakımı Çeşitleri Nelerdir? Hangi Maskeleri Kullanmalıyız?

Cilt bakımı, sivilce, akne temizleyici, medical cilt bakımı, kolajen cilt bakımı, kil maskesi, yumurta maskesi, kuru cilt tipi

Son güncelleme:

Cilt tazeliğini devamlı olarak ayakta tutabilmek için cilt bakımı yapılmalıdır. Sorunsuz bir cildimizin olmasını istiyorsak düzenli cilt bakımı yapılması şarttır. Güneşli bir ortama çıkmadan önce, gece yatmadan önce veya sabah kalktığımızda cildimizi düşünmeli ve ona göre hareket etmeliyiz. Ancak yapılan bakımlar kontrollü bir şekilde olmalı ki cildinize zarar gelmesin. Sivilceler, kıl köklerinin tıkanması ve yüzümüzün dış etkenlere maruz kalması sonucunda oluşurlar. Cilt bakımıyla ve akne temizleyicileri kullanarak bu soruna çareler bulabiliriz.

Cilt Bakımı Nedir ?

Cildimiz çevresel koşullara sürekli açık olduğu için her zaman çok iyi görünmeyebilir. Çevresel koşullara maruz kaldığından cildimiz hemen yıpranır, lekelenir ya da yaşlanır. Sigara kullanmak, alkol içmek, makyaj yapmak, kötü beslenme tipi cildin görünümünü etkileyen faktörlerdendir. Cilt bakımı da cildimizi kusursuz göstermek, cildi daha iyi bir hale getirmek için uygulanan bakımların tamamıdır. Nemlendirme, maske, temizleme gibi cildin yararına olan tüm bakımlar, bu bakımların kategorilerindendir.

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

 1. Temizleyin: Akne temizleyicileri kullanarak yüzünü her gün gün de iki kere temizlemeniz gerekir. Yüz temizlemesi yapmadan bakım yapılmamalıdır. Çünkü öncelikle yüz günlük kirlerinden kurtulmalıdır. Yüz temizliğinin ardından peeling yaparak bunu destekleyebilirsiniz.
 2. Gözeneklerinizi sıkılaştırın: Akne temizleyicisi ve peelingle gözeneklerinizi açtınız. Şimdi açtığınız gözenekleri cildinize uygun tonik seçerek sıkılaştırmalısınız. Kuru bir cildiniz varsa nemlendirici özellikli bir tonik, yağlı bir cildiniz varsa yağ ilavesiz bir tonik seçebilirsiniz.
 3. Besleyin: Cildimizi temizleyip yağlarından ve kirlerinden arındırdık. Cildimizin besin ihtiyacını karşılaması için cildinize uygun serumlar kullanmalısınız.
 4. Nemlendirme: Göz etrafındaki cildin hassaslığından dolayı iki çeşit nemlendirici kullanabilirsiniz. Göz çevrenizi nemlendirdikten sonra yüzünüzün geri kalanını da nemlendirebilirsiniz. Göz çevreniz için daha yoğun bir nemlendirici kullanabilirsiniz.
 5. Koruma: Bu adım gün içinde yapılan cilt bakımları için geçerlidir. Cilt bakımınızı gün içinde yapıp dışarı çıkacaksanız bakımınızdan sonra cildinize mutlaka güneş kremi sürerek cildinizi korumanız gerekmektedir. Hatta güneş kremini yaz kış uygulayarak cildinizi zararlı ışınlardan da koruyabilirsiniz.

Akne Temizleyicileri ne işe yarar ?

Akne temizleyicileri; cildin üzerine yapışmış yağ tabakalarının ve kirlerin temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca yüzün ferahlamasını ve yüze rahatlık verip dinlendirmeyi de sağlar. Cildinizde pürüzsüz bir görünüm elde etmeye, parlaklık sağlamaya, sivilceleri geçirmeye, beslemeye, nemlendirmeye, kırışıklıkları azaltmaya, ve daha birçok özelliğe sahip olan cilt bakım ürünlerinin de etkilerini güçlendirmeye yardımcı olurlar. Cilt bakımları ya da maskeleri yapmasak bile akne temizleyicileriyle yüzümüzü günlük olarak temizlemeliyiz.

Cilt Bakımı Çeşitleri Nelerdir ?

1- Hydrafacial Bakım

Hydrafacial bakım, yaşlanma karşıtı olan bir bakım çeşididir. Sivilce, leke tedavisi ve cilt yenilemek için kullanılır. Vakum yöntemiyle çalışan bir cihazla uygulanan bakım enjeksiyon içermediği için acısızdır. Cilde zarar vermeksizin cildin yenilenmesine yardımcı olur. Tek bir uygulamayla daha parlak cilt, derinlemesine temizlik, yenileme, antioksidan koruma, nemlendirme işlemleri yapılabilir. Cildi ölü hücrelerden, birikmiş yağ ve siyah noktalardan arındırır. Son olarak cildin genç, sağlıklı ve yumuşak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Hydrafacial bakımın uygulanması da çok kolaydır. Öncelikle cildinize uygun bir solüsyon seçilerek cilt temizlenir. Vakumun radyofrekans özelliği sayesinde solüsyon cilde yedirilir. Soğutucu başlık yardımıyla cilde şok etkisi yapılarak solüsyonun cilde tamamen yedirilmesi sağlanır. Bu bakım türü 4 mevsim yapılabilir. Böylece mevsim geçişlerinde cildin maruz kaldığı etkenlerin derecesini en aza indirerek cildin nem dengesini korumaya yardımcı olur.

2- Medical Cilt Bakımı

Medical cilt bakımı, uzmanlar tarafından profesyonel bir şekilde yapılan cilt bakımıdır. Siyah nokta temizleme, cilt gençleştirme, cilt canlandırma gibi kuru ve yağlı cilt tiplerine göre işlemler yapılmaktadır. Medikal cilt bakımının tamamen etki gösterilmesi isteniyorsa ayda bir kere yapılmalıdır. İşlem sonrasında ciltte kızarıklıklar meydana gelebilir. Ancak bir kaç saat içinde cildinizin rengi eski haline dönecektir. Medikal cilt bakımı şöyle uygulanır:

 1. Makyaj çıkarılarak, cilt yüze temizlenir.
 2. Gözeneklerin açılması için yüze buhar tutulur. Böylece cilt yumuşar, gözeneklerde biriken makyaj kalıntıları, yağlar kolayca temizlenebiliyor.
 3. Cilt bakım uzmanı tarafından sivilceler, siyah noktalar sıkılarak temizlenir.
 4. Temizlenen cildin ihtiyaç durumuna göre yüksek frekans ve ultrasound uygulamaları yapılarak cildin kolajen üretimi sağlanıyor. Bu işlemle cilt sıkılaşıyor ve ciltteki ince kırışık görüntü ortadan kaldırılıyor.
 5. Son aşama olarak da cilt nemlendirilerek cilde uygun serumlar uygulanıyor. Bu aşamada cilt tipine uygun serumlar seçilir ve cildi tedavi edecek kremler kullanılır. Kullanılan serum ve kremlerin emilmesi bekletildikten sonra güneş kremi sürülerek cilt bakımı uygulaması tamamlanır.

3- Aloe Vera Cilt Bakımı

Aloe vera ciltteki hassasiyetleri ,oluşan kızarıklıkları yatıştırıyor. Aynı zamanda sivilceli ciltler için yağlandırma yapmadan çok iyi bir nem terapisi. Cildin kendini onarmasına ve yapılandırmasına yardımcı oluyor. Aloe vera cilt bakımının püf noktaları olarak; her evde aloe vera bitkisi yetişse de aloe vera her cilt tipine uygun değildir. Bu yüzden cilt tipinize uygun aloe verayı seçiniz. Uygulamasını yaparken aloe verayı direkt kesip cildinize sürmeyiniz. Aksi takdir de cildinizde kızarıklık ve kaşıntılar olabilir. Aloe veranın cildinize sürmeniz gereken jeli lateks denilen bir katmanla kaplıdır. Lateks denilen katman aloe verayı kestiğinizde içinden akan sarı bir sıvıdır. Cildinizi kızartan ve kaşındıran işte bu sıvıdır. Çok dikkatli bir şekilde o sıvıdan jeli ayırarak yapmak istediğiniz aloe vera cilt bakımını uygulayabilirsiniz.

4- Oksijenli Cilt Bakımı

Yurt dışında ortaya çıkan oksijenli cilt bakımı ülkemize de gelmiştir. Cilde doğal oksijen verilerek yapılan bir bakım çeşididir. Oksijen; cildin daha pürüzsüz, parlak ve genç görünmesini sağlar. Cildin alt katmanlarına inerek cilt metabolizmasını düzenler, kan dolaşımını hızlandırarak vücutta biriken toksinleri vücuttan dışarı atar. Gergin bir görünüm sağlayarak kırışıklıkları azaltır. Aynı zamanda akne, cilt problemleri, leke gibi sorunların da çözülmesine yardımcı olur. Oksijen terapi cihazı ile uygulanarak cilt tipine göre seçilen serum ve vitaminlerle bakım desteklenir.

Bakım Çeşitleri/ Kolajen Bakım

5- Kolajen Cilt Bakımı

Kolajen cilt bakımı; kırışıklıkları gideren, cildin yaşlanmasını yavaşlatan aynı zamanda saç ve tırnakları güçlendiren doğal bir aminoasit türüdür. Cildimizin dış etkenlere karşı korunmasında, güzel ve genç görünmemizde taze kolajen bize yardımcı olur. Cildimizin kuruması, kırışması kolajenin azalmasından kaynaklıdır. Cildin sıkılaşmasında da önemli rol oynar. Profesyonel yardım alarak kolajen içeren serum ve kremleri kullanarak bu bakımı sağlayabilirsiniz.

6- Prenses Bakımı

Prenses bakımı; yüze el masajıyla uygulanarak yapılan bir cilt bakım çeşididir. Öncelikle cilde temizleme işlemi uygulanır. Uzman bir kişi tarafından cilt tipine uygun kremler ve jeller seçilerek masaj şeklinde uygulanır. Seçilen kremler sayesinde toksinler atılır ve cilt yüzeyindeki kirleri temizlemek amacıyla uygulanan bir bakım olarak yapılır. Kremler ve jellerden sonra masaj yapılır ve masaj sonrasında yüz nemlendirilerek işlem sonlandırılır.

Hangi maskeleri kullanmalıyız ?

Hangi Maskeleri Kullanmalıyız ?

1- Sivilce ve Akneler İçin Maskeler

Sivilce oluşmasında beslenmeler, çevresel faktörler, hormonların rolü olduğu gibi gün içerisindeki dış etkenlerden gelen pisliklerin yüzümüzde kalmasında da etkin rol vardır. Diğer etkenlere göre sivilce oluşmasını engellemek ya da geçirmek için gözenek sıkılaştıran ve akne oluşumunu engelleyen maskeler tercih edilmelidir.

Maske çeşitleri/ Kil maskesi

2- Kil Maskesi

Kil maskesiyle ciltte oluşan fazla ve gereksiz yağların oluşmasını engeller. Dış etkenlerden dolayı oluşan deformeleri onarır. Cildin pigment bozukluklarını iyileştirerek cildinizin orijinal rengine kavuşmanızı sağlar. Sivilce oluşmasını ortadan kaldırır. Yaşlanma karşıtı olması özelliği de vardır. Tıkalı olan gözenekleri açarak cilt gözeneklerinde olan mikropları yok eder. Güneşten oluşan leke sorununa da çözüm olur. Kil maskesi kuruyana kadar yüzde bekletilmelidir. 10- 15 dakika içerisinde kurumaktadır. Sonrasında da yıkanmalıdır.

3- Siyah Maske

Siyah makse; ciltteki ölü derileri temizleyerek kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur. Cildi temizleyerek parlak ve canlı görülmesini sağlar. Kirli hava ve uçuşan tozlar yüzümüze yapıştığı için cildimizin gözenekleri kirlenir ve bunları temizler. Siyah maskeyi gözaltı çevresine hariç yüzünüzün tamamın bir fırça yardımıyla sürebilirsiniz. Maskeyi yüzünüzde 30-35 dakika bekleterek maskeyi soyabilirsiniz. Daha sonrasında yüzünüzü ılık suyla yıkayarak parlak ve yumuşak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Maske çeşitleri/ Kahve Telvesi Maskesi

4- Kahve Telvesi Maskesi

Kahve telvesi maskesi; cildi pürüzsüzleştirmeye ve sıkılaştırmaya yardımcı olur. Böylece cilt dışarıdan daha canlı ve sağlıklı gözükür. Maske ciltte durduğu süre boyunca gözenekleri temizlediği için maske yapılan yerlerde sivilce ve akne sorunu görülmemektedir. Cilt tipiniz yağlı ise limonlu kahve maskesini kullanmanız gerekmektedir. Bir tatlı kaşığı kahve telvesi ile limon suyunu bir yemek kaşığı sütle bir kapta karıştırarak maskenizi hazırlayabilirsiniz. Maskedeki limon cildin yağdan arınarak mat bir görünüme kavuşmasını sağlar. Kuru bir cilt tipiniz varsa ballı kahve maskesini kullanabilirsiniz. Cezvede ısıtılmış bir tatlı kaşığı bal ile bir tatlı kaşığı kahve telvesini karıştırarak maskenizi hazırlayabilirsiniz. Maske kullanımı haftada iki kez olarak kullanılmalıdır. Sivilce probleminiz varsa kakaolu kahve maskesiniz tercih edebilirsiniz. Bir tatlı kaşığı kakao ile bir tatlı kaşığı kahve telvesinin karıştırılması ile elde edilmektedir. Aşırı yağlı ciltler için tarife bir tatlı kaşığı limon suyu da ekleyerek yağ oranınızı eşitleyebilirsiniz. Kuru cilt tipi için ise maske karışımına bir tatlı kaşığı yoğurt ilave edebilirsiniz. Bu maskeyi düzenli kullanımınızda cildinizdeki sivilce ve aknelerin azaldığını göreceksiniz.

5- Yumurta Maskesi

Yumurta maskesi; cildinizi pisliklerden, yağlardan arındırarak cildi sıkılaştırır. Dudaklarınızın üstündeki ve yanaktaki tüylerin yok edilmesine yardım olur. Kolajen içeriği sayesinde ince çizgilerin giderilmesini sağlar. Yumurtanın akı sayesinde cildiniz toparlanır. Yüzünüzdeki sarkmaları engelleyebilirsiniz. Gözeneklerinizin sıkılaşmasına da yardımcı olur. Yumurta maskesini bir adet yumurta beyazı, bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı limonu karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Maskeyi yapmadan önce akne temizleyicisi kullanarak yüzünüzü temizleyin. Böylece maske daha etkili olacaktır. Maskeyi göz altınız hariç yüzünüzü her yerine sürerek 15 dakika bekletin. 15 dakika sonra cildinizi bol su ile yıkayın. Maske sonrasında cildinize uygun nemlendiriciyi seçerek cildinizi nemlendirin. Haftada birkaç kez cildinize yumurta maskesini uygulayabilirsiniz.

Maske çeşitleri/ Süt tozu maskesi

6- Süt Tozu Maskesi

Süt vücudumuzu beslerken cildimizi de besleyen bir besindir. Süt tozu maskesi tüm cilt tipleri için uygundur. Cildi ferahlandırır ve canlı bir görüntüye kavuşturur. Cilde parlaklık verir. Süt tozu maskenizi; bir bardağın dörtte birine süt tozu koyup ince bir hamur kıvamı elde edene kadar da su ekleyerek elde edebilirsiniz. Maskenizi elde ettikten sonra yüzünüze sürerek kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü yıkayarak yeni cildinize kavuşabilirsiniz.

7- Salatalık ve Bal Maskesi

Salatalık kabuğuna kadar cildimize iyi gelen bir sebzedir. Salatalık ve bal maskesi tüm cilt tipleri için uygundur. Cildimizi nemlendirmek, beslemek, rahatlatmak ve düzenlemek için yapılan bir maskedir. Maskeyi; yarım salatalıkla bir kaşık balla püre haline getirin. Karışımınızı yüzünüze sürerek yirmi dakika bekletin. Yirmi dakika beklettikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayarak kurulayın. Salatalıla başka bir maske de yapabilirsiniz. Bir salatalığı daireler halinde keserek yüzünüzün her yerine yerleştirin ve on beş dakika bekletin. On beş dakika sonunda salatalıkları alın ve yüzünüzü soğuk suyla yıkayarak kurulayın.

Cilt tiplerine göre maskeler

Cilt Tiplerine Göre Maskeler

1- Yağlı Ciltler İçin Maske Seçimi

Yağlı bir cilde sahipseniz kullanacağınız maskenin yağ emici özelliğine sahip olması gerekir. Buna ek olarak siyah nokta ve gözenek probleminiz varsa maskenizin peeling etkisi sağlaması için tanecikli olması gerekmektedir. Bu maskeler hafta bir ya da iki defa kullanılmalı. Çünkü cildinizi aşındırabilir ve cildinizin doğal yapısını bozabilir. Yağlı ciltler su bazlı maskeler seçerek daha parlak bir görünüme sahip olabilirler. Kullanabileceğiniz maskeler:

 • Kil maskesi
 • Elma sirkeli peeling
 • Yoğurt maskesi
 • Nar ve bal maskesi
 • Salatalık ve bal maskesi
 • Süt tozu maskesi

2- Kuru Ciltler İçin Maske Seçimi

Kuru cilt tipine sahip olan kişiler yoğun nem takviyesi sağlayacak maskeler seçmelidirler. Bununla birlikte ince çizgilere sahipseniz maskenizin içinde A,C,E vitaminleri olmalıdır. Alkol bazlı maskelerden kaçınmalı ve cildinizi sürekli nemlendirmelisiniz. Kullanabileceğiniz maskeler:

 • Muz maskesi
 • Limon maskesi
 • Avakado, limon,yumurta maskesi
 • Bal, zencefil, muz maskesi
 • Zeytinyağı maskesi
 • Çilek ve yoğurt maskesi

3- Karma Ciltler İçin Maskeler

Diğer cilt tiplerine göre karma ciltliyseniz daha dikkatli olmalısınız. Çünkü T bölgeniz yağlı diğer bölgeleriniz kuru bir cilttir. T bölgenizdeki yağlanmayı gidermek için kullanacağınız bir maske yüzünüzün diğer kısımlarında iyi etkiler yaratmayabilir ya da yüzünüzün diğer kısımlarını nemlendirmek, düzenlemek için kullandığınız bir maske diğer bölgeleriniz için iyi etkiler yaratmayabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için T bölgenizle yüzünüzün diğer kısımlarına farklı maskeler kullanmalısınız ya da karma ciltler için olan maskeleri kullanmalısınız. Kullanacağınız maskeler:

 • Soda maskesi
 • Çilek ve yoğurt maskesi
 • Bal, zencefil, muz maskesi
 • Zeytin çekirdeği maskesi
 • Yeşil çay maskesi
 • Süt tozu maskesi

4- Hassas Ciltler İçin Kullanılan Maskeler

Alerjik ve tahriş edici maddelerden, kan akışı hızlandıran kimyasallardan, kuucu kil maskelerinden uzak durmalısınız. Her gün düzenli olarak güneş kremi kullanmalısınız. Kullanabileceğiniz maskeler:

 • Hindistan cevizi yağı maskesi
 • Mango maskesi
 • Aloe vera maskesi
 • Gül suyu içeren maskeler
 • Yulaf ezmesi maskesi
 • Tarçın maskesi

Cilt tipinizden tamamen emin olmadan bir maske ya da cilt bakımı ürünü kullanmayın. Cildinize ciddi zararlar verebilirsiniz. Başkasına yarayan ürünler sizin cildinizin tahrişine, kızarıklığına, şişkinliğine, alerjinizine neden olabilir.

Cilt bakımı avantajları

Cilt Bakımı Avantajları

Cilt bakımı yapmak yazının tamamında da bahsedildiği gibi birçok fayda sağlamaktadır. Hem görüntü açısından hem de sağlık açısından önemlidir. Cilde nem kazandırır. Cildinizi tanımanıza yardımcı olur. Erken yaşlanmanıza engel olur. Kendinizi bakımlı hissetmenizi sağlar. Siyah nokta ve sivilce sorunlarınıza engel olur. Cildinizin ferahlamasına, canlı görülmesine ve rahatlamanıza yardımcı olur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.