Çin’de Korona Virüsün Ardından Bu Kez De “Hanta Virüs” Görülmeye Başladı!

Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs’ün ardından bu kez de “hanta virüs” nedeniyle bir kişi hayatını kaybetti. Otobüsle seyahat eden adamın hanta virüs testinin pozitif çıktığı, diğer 32 yolcuya’da hanta virüs testi yapıldığı belirtildi.

Çin hükümetine yakınlığıyla bilinen ve İngilizce yayın yapan Global Times’ın haberine göre; Yunnan’dan Shandong’a otobüsle dönen bir kişi hayatını kaybetti ve yapılan testte hanta virus pozitif çıktı. Otobüsteki diğer 32 yolcuya da test yapıldı.Peki, hanta virüs nedir, nerede çıktı, hanta virüs belirtileri nelerdir? ? Hanta virüs nasıl bulaşır? Yeni tip koronavirüs (kovid-19) ile benzerlikleri var mı? İşte detaylar..

HANTA VİRÜSÜ NEDİR ?

Hantavirüs, Bunyaviridae ailesinden bir RNA virüsüdür. Hanta virüs ilk olarak Güney Kore’deki Hantaan nehrinden ismini alıyor. Virüsün en büyük belirtisi, Kanamalı Ateşle seyreden Renal Sendrom( HFRS) daha çok Asya ve Avrupa kıtasında görülürken, Hantavirus pulmoner sendrom (HPS)’a neden olan tip daha çok Amerika kıtasında görülmektedir. Geçen yıllarda ülkemizde ortaya çıkan, kenelerle bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşinin etkeni olan nairovirüs de yine bunyaviridae ailesindendir. Hanta virüs insanlarda böbrek tutulumu ile seyreden dolaşım ve solunum sistemini etkileyen farklı klinik tablolara neden olmaktadır. Hastalık değişik bölgelerde, farklı klinik formlar ve tablolarla seyreder. Hanta virüs’ün doğadaki başlıca kaynağı kemiricilerdir (özellikle fareler). Etken, hayvanların vücutlarında hastalığı neden olmadan uzun süre kalmaktadır.

HANTA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hantavirüs enfeksiyonları damar çeperlerinin hasar gördüğü viral bir hastalıktır. Damar geçirgenliğinin artması ve trombositopeni sonucu hemorajik (kanamalı) belirtilerle seyredebilir. Hipertansiyona, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği ve şoka kadar gidebilen ölümcül bir tabloya yol açabilir.

 • Erken belirtiler: Yorgunluk, ateş, kalça, sırt, omuz gibi büyük kas gruplarında ağrıyı içerir. Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, kusma, bulantı gibi belirtiler görülebilir.
 • Geç belirtiler: Hastalığın başlangıcından 4-10 gün sonra, Hantavirüs Pulmoner Sendromu tablosu gelişir. Akciğer ödemi ve buna bağlı olarak öksürük, nefes darlığı gibi geç bulguları görülür. Hantavirüs Pulmoner Sendromu tablosu gelişmişse, Oliguri (idrar miktarında azalma) ve böbrek yetmezliği gelişir.
  Nadiren kulak ağrısı, boğaz ağrısı gibi belirtiler de görülebilir.

HANTA VİRÜS NASIL BULAŞIR?

Fareler ve diğer bazı kemirgenler hanta virüs taşıyıcısıdır. Özellikle kırsal bölgelerde ve şehirlerde insanlar için ciddi tehlike teşkil ederler. Kemirgen dışkısına, idrarına veya kuluçka süresindeki larvalara temas ettikten sonra gözlerine, burnuna veya ağzına dokunması durumunda virüs bulaşmakta ve dünyada oldukça yaygın bir virüs olarak bilinmektedir.  Hanta virüs, akciğerlere yerleşen ve insandan insana bulaşmayan bir virüs olsa da kişinin, virüsü taşıyan hayvanlar tarafından ısırılması, tükürük ve ya idrar gibi maddelerle bulaşabilmektedir. Aynı zamanda enfekte olmuş havadaki partiküllerin solunması ile de hastalık bulaşabilmektedir. 

HANTA VİRÜS İLKBAHAR VE SONBAHAR AYRLARINDA SIKLIKLA GÖRÜLÜR

Hastalık 20-50 yaş grubunda daha çok erkeklerde ve sıklıkla ilkbahar ve sonbahar aylarında görülmektedir. Çiftçiler, askerler, liman işçileri gibi kemiricilerle teması yüksek olan şahıslarda daha sık görülmektedir.

HANTA VİRÜS İNSANDAN İNSANA BULAŞMIYOR

Hanta virus, corona virüsün aksine insandan insana bulaşmıyor. Yapılan araştırmalara göre, bu virüsün bulaşması için kişinin bir kemirgenle ya da kemirgen dışkısıyla temas etmesi gerekiyor. Uzmanlar, sağlıklı bireylerin hanta virüse maruz kaldıklarında HPS (hanta virüs pulmoner sendromu) riski altında olduğunun altını çiziyor.

HANTA VİRÜSTEN KORUNMA

 • Evlerde evcil hayvan olarak fare yada benzeri kemirgenler beslenmemelidir.
 • Kemirgenlerin yaşadığı ortamlarda çalışanlar eldiven ve maske takılması, dezenfektan kullanılmalıdır Kapı ve pencerelere sineklik konulmalı, çöp konteynırlarının kapakları sürekli kapalı tutulmalıdır.
 • Depolarda fare gibi kemirgenlere yaşam alanı olabilecek gereksiz eşya saklanmamalı, hijyen tedbirlerine özen gösterilmelidir.
 • Fare veya herhangi bir kemirgenin leşlerinin bulunduğu bir alanda bulunmak zorundaysanız eldiven ve maske kullanarak alan karıştırılmadan çamaşır suyu ile dezenfekte edilmelidir.
 • Özellikle hayvan dışkısı ve idrarla temasın olası olduğu durumlarda el, yüze ve göze götürülmemesi gerekmektedir.
 • Yerleşim yerlerindeki kemirgenlerin kontrolü yapılmalıdır.
 • Farelerin yerleşebileceği boşluklar tamir edilmelidir.
 •  Eller sık sık yıkanmalıdır.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.