Çin’de Yeni Tehlike: Gizli Taşıyıcılar

Çin’de 12 Aralık’ta ortaya çıkan ve daha sonra tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, Çin’de yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde de ortaya çıkan kent Wuhan karantina altından kalkıtı. Fakat uzmanlar Çin için endişe verici bir açıklamada bulundu.

Reuters’ın haberine göre; hükümetin açıkladığı önlemler arasında sağlık kuruluşlarının semptomsuz vakaları tespit ettikleri andan itibaren iki saat içinde bildirmeleri gerekiyor. Hastayı bilfirten sonra ise vakanın temas ettiği kişiler yönetim tarafında tespit edilecek.

Semptomsuz hastalar 14 gün boyunca karantinaya alınacak ve belirti göstermeye başladıkları takdirde doğrulanmış vaka olarak sayılacak. Onlarla yakın temasta bulunmuş kişiler de iki hafta gözlem altında tutulacak.

Çin’de kullanılan mesajlaşma uygulaması WeChat’e iseyahat eden kimseler semptom gösteren kişinin yanında oturup oturmadığını kontrol edebilecek.

Çin dün 56 asemptomatik (belirti göstermeyen) vaka bildirirken, 1 Nisan’dan itibaren günlük yayımlanmaya başlayan asemptomatik vakalarda toplam sayı 657’ye yükseldi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.