Çin’deki Türkleri Tahliye Eden Uçak Ankara’ya Doğru Havalandı!

Son güncelleme:

Çin’de başlayan ve tüm Dünya’ya yayılan Corona Virüsü, birçok ülkeyi alarm durumuna geçirmişti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaptığı açıklamayla Corona virüsünü salgınının küresel bir tehdit olduğunu ve “Uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan ettiğini açıklamıştı.

Çin’de yaşayan Türkler!de virüs tehdidinin artmasıyla Türkiye’ye dönmeye başladı. Pekin Büyükelçisi Emin Önen “Çin’de 6 bin kadar Türk yaşıyor. Şu ana kadar Çin’de virüs kapmış hiçbir vatandaşımız yok. Birkaç gün içinde 32 vatandaşımızı Wuhan kentinden tahliye edeceğiz. Ambulans uçak ve ya donanımlı uçakla Türkiye’ye getirilecekler. Vatandaşlarımızla irtibat kuruyoruz. Çin’den Türkiye’ye gelenlere karantina uygulaması yapılacak” diyerek açıklamada bulunmuştu.

Türk vatandaşlarını yurda getirmek üzere öğle saatlerinde Ankara’dan havalanan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait “Koca Yusuf ” isimli dev ambulans uçağı, Çin’in Vuhan kentine vardı.
Yolcular son kontrolün ardından uçağa alındı ve Koca Yusuf Vuhan’dan ayrılarak Türkiye’ye hareket etti.

Türkiye’ye gelmesi planlanan 34’ü Türk, 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan, 1 Arnavutluk toplam 42 yolcudan 6’sının kendi isteğiyle uçağa binmekten vazgeçtiği öğrenildi.

“Koca Yusuf” Wuhan’dan Ayrıldı

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait “Koca Yusuf” isimli ambulans uçak Türk vatandaşları almak için Çin’in Wuhan kentinden havalanarak saat 07.03’de Ankara’ya doğru yola çıktı. TSİ uçağı yakıt ikmali için Moğolistan başkenti olan Ulanbatur’a iniş yaptıktan kısa süre sonra yakıt ikmalini tamamlayıp tekrar Ankara için kalkış yaptı.

14 Gün Kontrol Altında Tutulacaklar 

Sağlık Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre Çin’den Türkiye’ye dönüş yapan 32 Türk yolcunun herhangi bir virüs tehdidine karşı, Ankara’da kullanılmayan ve tam donanımlı olarak hazırlanan bir hastanede 14 gün boyunca kontrol altında tutulacağı öğrenildi.

Kontrol’den Geçtikten Sonra Uçağa Alındılar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada “Çin’den vatandaşlarımızı tahliye edecek olan uçağımız Vuhan havaalanına indi. Aralarında Azerbaycan, Arnavutluk ve Gürcistan vatandaşlarının da olduğu toplam 48 kişi, enfeksiyon uzmanlarımızın sağlık kontrolünden sonra uçağa alınacak.” dedi.

Fahrettin Koca “Uçakta iki enfeksiyon hastalıkları ve dört enfeksiyon kontrol personelimiz bulunmaktadır” ifadelerine de yer verdi.

Uçak Saat 20.00’da Ankara Etimesgut Havaalanında Olacak 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ” Gerekli hazırlıklar yapıldıktan ve tedbirler alındıktan sonra uçağımız sabah 07.00’da Wuhan’dan hareket etti. Eğer her şey planlandığı gibi giderse, uçağımız saat 20.00 civarında Ankara/Etimesgut Havaalanına inecek. Uçak pistin tamamında hangarların arkasında en uzak alana çekilecek” diyerek konuşmasına devam etti.

Tüm Detaylar Planlandı

Uçağın mürettabatı teknik ekibi sağlık personeli ve yolcular dahil olmak üzere toplam 62 kişi 17 ambulansımızla hızlıca kendileri için hazırlanan hastane’ye nakledilecektir. Uçak indiğinde hangi yolcunun, hangi ambulansla, hastane’de hangi odaya yerleştirileceğine kadar tüm detaylar planlandı.

Dr. Zekai Tahir Hastanesinde Kalacaklar 

Wuhan’dan gelen yolcuların başka hiçbir hastası bulunmayan Dr. Zekai Tahir hastanesinde 14 gün boyunca tek kişilik kontrol altında tutulacağını ve her üç günde bir hastalıların tetkiklerinin alınacağı söylerken Çin’den gelen yolcuların hiçbirinin hasta olmadığı Bilim Kurulu önerileriyle 14 gün boyunca misafir edeceklerini söyledi.

Gelen Uçağımız Arındırılacak

Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalarda Çin’in Wuhan kentinden gelen uçak Ankara/Etimesgut Havaalanı’na indikten sonra içerisindeki tüm malzemeler ile Hava Kuvvetleri Komutanlığının KBRN (Biyolojik, Radyolojik Ve Nükleer) uzmanlarınca arındırma işlemine tabi tutulacağı ve bu kapsamda gerekli hazırlıklara başladığı ifade edildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.