Çin’den Kritik Açıklama: Koronavirüs Aşısı Yüzde 99 Etkili Olacak

Dünyayı kısa sürede etkisi altına alan koronavirüs salgınında, Çin merkezli Sinovic şirketi ve Çinli bilim adamlarının yüzde 99 başarı oranına sahip olması beklenen koronavirüs (kovid-19) aşısı geliştirdiklerini açıkladı. Aşının şuan klinik deneylerde ikinci aşamada olduğu bildirildi. İşte detaylar…

Çin merkezli Sinovac şirketi ve Çinli bilim insanlarının koronavirüs tedavisinde kullanılması planlanan ve yüzde 99 oranında başarı sağlaması beklenen koronavirüs aşısı geliştirdiklerini duyurdu. İngiliz medyası aşının şuan klinik deneylerde ikinci aşamada olduğunu ve binden fazla kişinin gönüllü olarak deneylerde yer aldığını bildirdi.

Sinovac şirketinde çalışan bilim insanı Luo Baishan‘ın, geliştirilen aşının yüzde 99 oranında başarılı olacağından emin olduklarını söylediği aktarıldı.

AŞININ ADI “CORONAVAC”

İngiliz medyasında yer alan habere göre, koronavirüse karşı geliştirilen aşının adı “coronavac” olarak belirlendi. Maymunlarda denenen aşının, koronavirüs’ten koruduğu iddia edildi. Sinovac’tan yapılan açıklama da ise “Sinovac Biyotek’te çalışan bilim insanları, toplamda 8 maymuna 2 farklı koronavirüs aşısı verdi. Yaklaşık 3 hafta sonra maymunlar koronavirüse neden olan SARS-CoV-2 virüsüne maruz bırakıldı. Maymunlardan hiç biri enfeksiyon göstermedi” ifadeleri kullanıldı.

İNSANLARDA AŞININ DENENMESİ 3 AŞAMALI OLACAK

Sinovac’tan yapılan açıklamada, maymunlarda yapılan deneyler sonucunda elde edilen başarının ardından aşının insanlarda da denenmesi gerektiği ve 3 aşamalı olacağı bilgisi aktarıldı. Sinovac iddia edilen aşı hakkında tartışmak için henüz erken olduğunu ve Avrupa ülkeleri ile temas halinde olduklarını belirtti.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.