Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Hangi Belirtiler Işığında Doktora Gitmelisiniz?

Son güncelleme:

Genel Bakış

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler) ya da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (STI’ler) genellikle cinsel temas yoluyla buluşmakta ve sağlığı tehdit etmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olan organizmalar (bakteri, virüs veya parazitler) kan, meni veya vajinal ve diğer vücut sıvılarında insandan insana geçebilir. Bazen bu enfeksiyonlar, hamilelik veya doğum sırasında anneden bebeğe veya kan nakli veya paylaşılan iğneler gibi cinsel olmayan yollarla bulaşabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar her zaman semptomlara sebebiyet vermemektedir. Tamamen sağlıklı görünen ve bir enfeksiyonu olduğunu bile bilmeyen insanlardan cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmak mümkündür.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olan organizmalar (bakteri, virüs veya parazitler) kan, meni veya vajinal ve diğer vücut sıvılarında insandan insana geçebilir.

Semptomlar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler) veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE’ler), hiçbir semptom dahil olmak üzere çeşitli belirti ve semptomlara sahip olabilir. Bu yüzden komplikasyonlar ortaya çıkana veya bir partner teşhis edilene kadar fark edilmeyebilirler. Bir CYBE’yi gösterebilecek işaretler ve semptomlar şunları içerir:

 • Cinsel organlarda veya oral veya rektal bölgede yaralar veya şişlikler
 • Ağrılı veya yakıcı idrara çıkma
 • Penisten akıntı
 • Olağandışı veya garip kokulu vajinal akıntı
 • Olağandışı vajinal kanama
 • Seks sırasında ağrı
 • Özellikle kasıkta ağrılı, şişmiş lenf düğümleri, ancak bazen daha yaygın
 • Daha az karın ağrısı
 • Ateş
 • Gövde, eller veya ayaklarda döküntü

Belirti ve semptomlar, maruziyetten birkaç gün sonra ortaya çıkabilir veya organizmaya bağlı olarak herhangi bir gözle görülür probleminiz olması yıllar alabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar her zaman semptomlara sebebiyet vermemektedir.

Nedenlerine Bakalım

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler) veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (STI’ler) şunlardan kaynaklanabilir:

 • Bakteriler (bel soğukluğu, sifiliz, klamidya)
 • Parazitler (trichomoniasis)
 • Virüsler (insan papilloma virüsü, genital herpes, HIV)

Cinsel aktivite, diğer birçok enfeksiyon türünün yayılmasında rol oynar, ancak cinsel temas olmadan enfekte olmak mümkündür. Örnekler arasında hepatit A, B ve C virüsleri, shigella ve Giardia intestinalis bulunur.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler) ya da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (STI’ler) genellikle cinsel temas yoluyla buluşmakta ve sağlığı tehdit etmektedir.

Risk Faktörleri

Cinsel olarak aktif olan herkes, cinsel yolla bulaşan bir hastalığa (STD) veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona (STI) maruz kalma riski taşır. Bu riski artırabilecek faktörler şunları içerir:

 • Korunmasız seks yapmak. Lateks prezervatif kullanmayan enfekte bir partnerin vajinal ya da anal penetrasyonu, STI alma riskini artırır. Yanlış veya tutarsız prezervatif kullanımı da riskinizi artırabilir.
 • Oral seks daha az riskli olabilir, ancak enfeksiyonlar yine de bir lateks prezervatifi veya bir dental baraj – lateks veya silikondan yapılmış ince, kare bir kauçuk parçası olmadan bulaşabilir.
 • Birden fazla partnerle cinsel ilişkiye girmek. Ne kadar çok insanla cinsel temas kurarsanız, riskiniz o kadar artar. Bu, eşzamanlı ortaklar ve tek eşli ardışık ilişkiler için geçerlidir.
 • STI geçmişi olan. Bir STI’ye sahip olmak, başka bir CYBE’nin yerleşmesini çok daha kolay hale getirir.
 • Cinsel ilişkiye veya cinsel aktiviteye zorlanan herkes. Tecavüz veya saldırı ile başa çıkmak zor olabilir, ancak tarama, tedavi ve duygusal destek alabilmeniz için mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmek önemlidir.
 • Alkolün kötüye kullanılması veya keyif verici uyuşturucuların kullanımı. Madde kötüye kullanımı karar vermenizi engelleyerek sizi riskli davranışlara katılmaya daha istekli hale getirebilir.
 • Uyuşturucu enjekte etmek. İğne paylaşımı, HIV, hepatit B ve hepatit C dahil olmak üzere birçok ciddi enfeksiyonu yayar.
 • Genç olmak. CYBE’lerin yarısı, 15 ila 24 yaş arasındaki insanlarda görülür.
 • Erektil disfonksiyonu tedavi etmek için ilaç reçetesi isteyen erkekler. Doktorlarından sildenafil (Viagra, Revatio), tadalafil (Cialis, Adcirca) ve vardenafil (Levitra) gibi ilaçlar için reçete isteyen erkeklerin CYBE oranları daha yüksektir. Doktorunuzdan bu ilaçlardan birini sorarsanız, güvenli seks uygulamaları konusunda güncel olduğunuzdan emin olun.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler) veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE’ler), hiçbir semptom dahil olmak üzere çeşitli belirti ve semptomlara sahip olabilir.

Anneden Bebeğe Geçiş

Bel soğukluğu, klamidya, HIV ve sifiliz gibi bazı STI’ler, hamilelik veya doğum sırasında enfekte bir anneden çocuğuna geçebilir. Bebeklerdeki CYBE’ler ciddi sorunlara ve hatta ölüme neden olabilir. Tüm hamile kadınlar bu enfeksiyonlar için taranmalı ve tedavi edilmelidir.

Komplikasyonlar

Cinsel yolla bulaşan bir hastalığın (STD) veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonun (STI) erken aşamalarındaki pek çok kişi hiçbir semptom yaşamadığından, komplikasyonları önlemede CYBE taraması önemlidir. Olası komplikasyonlar şunları içerir:

 • Pelvik ağrısı
 • Hamilelik komplikasyonları
 • Göz iltihabı
 • Artrit
 • Pelvik inflamatuar hastalık
 • Kısırlık
 • Kalp hastalığı
 • HPV ile ilişkili rahim ağzı ve rektum kanserleri gibi belirli kanserler
Cinsel aktivite, diğer birçok enfeksiyon türünün yayılmasında rol oynar, ancak cinsel temas olmadan enfekte olmak mümkündür.

Önleme

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler) veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) riskinizi önlemenin veya azaltmanın birkaç yolu vardır.

 • Çekimser olabilirsiniz. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçınmanın en etkili yolu, seks yapmamaktır (kaçınmaktır).
 • Enfekte olmayan bir partnerle kalın. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçınmanın bir başka güvenilir yolu, her iki insanın sadece birbiriyle seks yaptığı ve her iki eşin de enfekte olmadığı, uzun vadeli, tek eşli bir ilişki içinde kalmaktır.
 • Bekleyin ve test edin. Siz ve partneriniz STI’lar için test edilene kadar yeni partnerlerle vajinal ve anal ilişkiden önlem için kaçınmalısınız. Oral seks daha az risklidir, lakin oral ve genital mukoza zarları arasında doğrudan (ciltten cilde) teması önlemek için bir lateks prezervatif veya dental baraj kullanın.
 • Aşı olun. Cinsel ilişkiye maruz kalmadan önce erken aşı yaptırmak da belirli cinsel yolla bulaşan hastalık türlerinin önlenmesinde etkilidir. İnsan papilloma virüsünü (HPV), hepatit A’yı ve hepatit B’yi önlemek için aşılar mevcuttur.

Hepatit B aşısı genellikle yenidoğanlara yapılır ve hepatit A aşısı 1 yaşındaki çocuklara önerilir. Her iki aşı da, bu hastalıklara halihazırda bağışık olmayan kişilere ve erkeklerle seks yapan erkekler ve IV uyuşturucu kullanıcıları gibi enfeksiyon riski yüksek olan kişiler için önerilir.

Cinsel olarak aktif olan herkes, cinsel yolla bulaşan bir hastalığa (STD) veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona (STI) maruz kalma riski taşır.
 • Kondomları ve diş barajlarını tutarlı ve doğru bir şekilde kullanın. Oral, vajinal ya da anal, her türlü seks eylemi için yeni bir lateks prezervatif veya dental set kullanmalısınız. Asla vazelin gibi yağ bazlı bir kayganlaştırıcıyı bir lateks prezervatif veya dental baraj ile kullanmayın.

Doğal membrandan yapılan prezervatifler, CYBE’leri önlemede gerektiği kadar etkili olmadıkları için tavsiye edilmemektedir. Prezervatiflerin çoğu CYBE’ye maruz kalma riskinizi azaltırken, HPV veya herpes gibi açıkta kalan genital yaraları içeren CYBE’ler için daha az koruma sağladıklarını unutmayın. Ayrıca doğum kontrol hapları (oral kontraseptifler) veya rahim içi cihazlar (RİA) gibi engelleyici olmayan kontrasepsiyon biçimleri CYBE’lere karşı koruma sağlamaz.

 • Aşırı alkol almayın veya uyuşturucu kullanmayın. Etki altındaysanız, cinsel risk alma olasılığınız daha yüksektir.
 • İletişim kurun. Herhangi bir ciddi cinsel temastan önce, daha güvenli seks hakkında partnerinizle iletişim kurun. Hangi etkinliklerin iyi olup olmayacağı konusunda özellikle hemfikir olduğunuzdan emin olun.
 • Erkek sünnetini düşünün. Erkek sünnetinin, bir erkeğin enfekte (heteroseksüel geçiş) bir kadından HIV kapma riskini %60’a kadar azaltmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar var. Erkek sünneti ayrıca genital HPV ve genital herpes bulaşmasını önlemeye yardımcı olabilir.
Lateks prezervatif kullanmayan enfekte bir partnerin vajinal ya da anal penetrasyonu, STI alma riskini artırır.

Doktorunuz bu ilaçları ancak halihazırda HIV enfeksiyonunuz yoksa, HIV’den korunmak için reçete edecektir . PrEP almaya başlamadan önce ve daha sonra aldığınız sürece her üç ayda bir HIV testine ihtiyacınız olacak. Doktorunuz ayrıca TRuvada’yı reçete etmeden önce böbrek fonksiyonunuzu test edecek ve altı ayda bir test etmeye devam edecektir. Hepatit B’niz varsa, tedaviye başlamadan önce bir bulaşıcı hastalık veya karaciğer uzmanı tarafından değerlendirilmelisiniz.

Bu ilaçlar her gün aynen reçete edildiği şekilde alınmalıdır. Truvada’yı günlük olarak kullanırsanız, HIV kapma riskinizi %90’dan fazla azaltabilirsiniz. Prezervatif gibi ek önlemlerin kullanılması riskinizi daha da düşürebilir. Diğer CYBE’leri önlemek için güvenli seks yapmaya devam edin.

Yanlış veya tutarsız prezervatif kullanımı hastalık riskinizi artırabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık (STD) Semptomları

Prezervatifler, uygun şekilde kullanıldığında, bazı cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasını azaltmak için oldukça etkilidir. Ancak hiçbir yöntem kusursuz değildir ve STI semptomları her zaman açık değildir. STI semptomlarınız olduğunu veya bir CYBE’ye maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, bir doktora görünün. Ayrıca, eşinizi veya ortaklarınızı değerlendirip tedavi edilebilmeleri için bilgilendirin.

Bazı CYBE’lerin tedavisi hekimlerce kolaydır. Bazılarını ise yönetmek için daha karmaşık tedaviye gereksinim duyulur. Tedavi edilmezse, CYBE’ler, HIV gibi başka bir CYBE edinme riskinizi artırabilir. Bu, bir STI’nin genital bölgede bir bağışıklık tepkisini uyardığı veya yaralara neden olabileceği için olur, her ikisi de HIV bulaşma riskini artırabilir. Bazı tedavi edilmeyen cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar kısırlığa, organ hasarına, belirli kanser türlerine veya ölüme neden olabilir.

Ne kadar çok insanla cinsel temas kurarsanız, riskiniz o kadar artar.

Asemptomatik STI’ler

Çoğu CYBE’nin hiçbir belirti veya semptomu yoktur (asemptomatik). Hiçbir semptom olmasa bile, enfeksiyonu seks partnerlerinize geçirebilirsiniz. Bu yüzden seks sırasında korunmak çok ama çok önemlidir. Ve bir enfeksiyonu geçirmeden önce tanımlayıp tedavi edebilmek için STI taraması için doktorunuzu düzenli olarak ziyaret edin.

Klamidya Semptomları

Klamidya, genital sisteminizin bakteriyel bir enfeksiyondur. Erken evre enfeksiyonları genellikle çok az belirti ve semptoma neden olduğundan veya hiç göstermediğinden, klamidyanın tespit edilmesi zor olabilir. Ortaya çıktığında, semptomlar genellikle klamidya’ya maruz kalmanızdan bir ila üç hafta sonra başlar ve hafif olabilir ve hızla geçebilir. İşaretler ve semptomlar şunları içerebilir:

 • Ağrılı idrara çıkma
 • Daha az karın ağrısı
 • Kadınlarda vajinal akıntı
 • Erkeklerde penisten akıntı
 • Kadınlarda cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Kadınlarda dönemler arasında kanama
 • Erkeklerde testis ağrısı
Bel soğukluğu, klamidya, HIV ve sifiliz gibi bazı STI’ler, hamilelik veya doğum sırasında enfekte bir anneden çocuğuna geçebilir.

Belsoğukluğu Belirtileri

Belsoğukluğu, genital sisteminizin bakteriyel bir enfeksiyondur. Bakteriler ayrıca ağzınızda, boğazınızda, gözlerde ve anüsünüzde büyüyebilir. İlk semptomlar genellikle maruziyetten sonraki 10 gün içinde gözlemlenebilmekte ve ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, bazı kişiler, belirti veya semptomlar ortaya çıkmadan önce aylarca enfekte olabilir. Bel soğukluğunun belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

 • Penis veya vajinadan yoğun, bulanık veya kanlı akıntı
 • İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi
 • Adet dönemleri arasında ağır adet kanaması veya kanama
 • Ağrılı, şişmiş testisler
 • Ağrılı bağırsak hareketleri
 • Anal kaşıntı
Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçınmanın en etkili yolu, seks yapmamaktır (kaçınmaktır).

Trichomoniasis Semptomları

Trikomonas ortak olan STI bir mikroskobik yol açtığı, Trichomonas denilen tek hücreli bir parazit vaginalistir. Bu organizma, zaten enfeksiyonu olan biriyle cinsel ilişki sırasında yayılır. Organizma genellikle erkeklerde idrar yolunu enfekte eder, ancak genellikle hiçbir belirti vermez. Trichomoniasis tipik olarak kadınlarda vajinayı enfekte eder. Trichomoniasis semptomlara neden olduğunda, maruz kaldıktan sonraki 5 ila 28 gün içinde ortaya çıkabilir ve hafif tahrişten şiddetli enflamasyona kadar değişebilir. İşaretler ve semptomlar şunları içerebilir:

 • Berrak, beyaz, yeşilimsi veya sarımsı vajinal akıntı
 • Penisten akıntı
 • Güçlü vajinal koku
 • Vajinal kaşıntı veya tahriş
 • Penisin içinde kaşıntı veya tahriş
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Ağrılı idrara çıkma
Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçınmanın bir başka güvenilir yolu, her iki insanın sadece birbiriyle seks yaptığı ve her iki eşin de enfekte olmadığı, uzun vadeli, tek eşli bir ilişki içinde kalmaktır.

HIV Semptomları

Çoğu kez duyulan bir hastalık olan HIV, insan immün yetmezlik virüsü ile bir enfeksiyondur. HIV, vücudunuzun hastalığa sebep olan virüsler, bakteriler ve mantarlarla savaşma yeteneğini engeller ve kronik, yaşamı tehdit eden bir hastalık olan AIDS’e yol açabilir. HIV ile ilk bulaştığınızda hiçbir semptomunuz olmayabilir. Bazı insanlar, genellikle enfekte olduktan iki ila altı hafta sonra grip benzeri bir hastalık geliştirir.

Cinsel ilişkiye maruz kalmadan önce erken aşı yaptırmak da belirli cinsel yolla bulaşan hastalık türlerinin önlenmesinde etkilidir.

Erken Belirti ve Semptomlar

Erken HIV belirtileri ve semptomları genellikle bir hafta ila bir ay içinde kaybolur ve genellikle başka bir viral enfeksiyonla karıştırılır. Bu dönemde oldukça bulaşıcısınızdır. HIV enfeksiyonunun daha kalıcı veya şiddetli semptomları, ilk enfeksiyondan sonra 10 yıl veya daha uzun süre görünmeyebilir. Erken evre HIV semptomları şunları içerebilir:

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Şişmiş lenf bezleri
 • Döküntü
 • Yorgunluk

Virüs bağışıklık hücrelerini çoğalmaya ve yok etmeye devam ederken, hafif enfeksiyonlar veya aşağıdakiler gibi kronik belirti ve semptomlar geliştirebilirsiniz:

 • Şişmiş lenf düğümleri (genellikle HIV enfeksiyonunun ilk belirtilerinden biridir)
 • İshal
 • Kilo kaybı
 • Ateş
 • Öksürük ve nefes darlığı
Doğal membrandan yapılan prezervatifler, CYBE’leri önlemede gerektiği kadar etkili olmadıkları için tavsiye edilmemektedir.

Geç Evre HIV Enfeksiyonu

Geç evre HIV enfeksiyonunun belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Kalıcı, açıklanamayan yorgunluk
 • Sırılsıklam gece terlemeleri
 • Birkaç hafta boyunca 38 dereceden yüksek titreme veya ateş
 • Üç aydan uzun süredir lenf düğümlerinin şişmesi
 • Kronik ishal
 • Kalıcı baş ağrıları
 • Olağandışı, fırsatçı enfeksiyonlar
Prezervatiflerin çoğu CYBE’ye maruz kalma riskinizi azaltırken, HPV veya herpes gibi açıkta kalan genital yaraları içeren CYBE’ler için daha az koruma sağladıklarını unutmayın.

Genital Herpes Semptomları

Genital herpes, cildinizdeki veya mukoza zarınızdaki küçük yarıklar yoluyla vücudunuza giren bir tür herpes simpleks virüsünün (HSV) neden olduğu oldukça bulaşıcı bir CYBE’dir. HSV’li çoğu insan buna sahip olduklarını asla bilmez, çünkü hiçbir belirti veya semptomu yoktur veya belirti ve semptomlar o kadar hafiftir ki fark edilmezler. Belirti ve semptomlar belirgin olduğunda, ilk bölüm genellikle en kötüsüdür. Bazı insanlar asla ikinci bir bölüm yaşamaz. Ancak diğerleri, onlarca yıldır tekrarlayan bölümlere sahip olabilir.

Mevcut olduğunda, genital herpes belirti ve semptomları şunları içerebilir:

 • Genital ve anal bölgelerde ve yakındaki bölgelerde küçük kırmızı yumrular, kabarcıklar (veziküller) veya açık yaralar (ülserler)
 • Genital bölge, kalça ve iç uyluk çevresinde ağrı veya kaşıntı
Prezervatifler, uygun şekilde kullanıldığında, bazı cinsel yolla bulaşan hastalıkların bulaşmasını azaltmak için oldukça etkilidir.

İnsan Papilloma Virüsü (HPV) Enfeksiyonu ve Genital Siğiller Semptomları

HPV enfeksiyonu, en yaygın CYBE türlerinden biridir. Bazı HPV türleri kadınları yüksek rahim ağzı kanseri riskine sokar. Diğer formlar genital siğillere neden olur. HPV’nin genellikle hiçbir belirti veya semptomu yoktur. Genital siğillerin belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Genital bölgenizde küçük, ten rengi ya da gri şişlikler olabilir
 • Karnabahar şeklini alan birkaç siğil birbirine yakın
 • Genital bölgenizde kaşıntı veya rahatsızlık
 • İlişki ile kanama

Bununla birlikte, çoğu zaman genital siğiller hiçbir belirti vermez. Genital siğiller 1 milimetre çapa kadar küçük olabilir veya büyük kümeler halinde çoğalabilirler. Enfekte bir kişiyle oral seks yapan bir kişinin ağzında veya boğazında da siğiller gelişebilir.

Bazı CYBE’lerin tedavisi hekimlerce kolaydır. Bazılarını ise yönetmek için daha karmaşık tedaviye gereksinim duyulur.

Hepatit Semptomları

Hepatit A, hepatit B ve hepatit C, karaciğerinizi etkileyen bulaşıcı viral enfeksiyonlardır ve önemli sağlık sorunlarına sebep olur. Hepatit B ve C, üçü arasında en ciddidir, ancak her biri karaciğerinizin iltihaplanmasına neden olabilir. Kimi insanlar hiçbir zaman belirti veya semptom geliştirmez. Ancak bunu yapanlar için, belirtiler ve semptomlar maruziyetten birkaç hafta sonra ortaya çıkabilir ve şunları içerebilir:

 • Yorgunluk
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Karın ağrısı veya rahatsızlık, özellikle karaciğerinizin sağ tarafındaki kaburgalarınızın altındaki bölgede
 • İştah kaybı
 • Ateş
 • Koyu idrar
 • Kas veya eklem ağrısı
 • Kaşıntı
 • Cildinizin ve gözlerinizin beyazlarının sararması (sarılık)
Çoğu CYBE’nin hiçbir belirti veya semptomu yoktur (asemptomatik).

Frengi Semptomları

Frengiyi (sifiliz) kısaca bakteriyel bir enfeksiyon olarak tanımlayabiliriz. Hastalık cinsel organlarınızı, cildinizi ve mukoza zarlarınızı etkiler, ancak beyniniz ve kalbiniz dâhil olmak üzere vücudunuzun diğer birçok bölümünü de tutabilir. Sifilizin belirti ve semptomları üç aşamada ortaya çıkabilir – birincil, ikincil ve üçüncül. Bazı insanlar ayrıca kan testlerinin bakteriler için pozitif olduğu ancak hiçbir semptomun olmadığı gizli sifiliz yaşarlar. İlk başta, enfeksiyon bölgesinde, genellikle cinsel organlarda, rektumda, dilde veya dudaklarda sadece küçük, ağrısız bir yara (şans) mevcut olabilir. Hastalık kötüleştikçe semptomlar şunları içerebilir:

 • Avuç içleriniz ve ayak tabanlarınız da dâhil olmak üzere vücudunuzun herhangi bir bölgesinde kırmızı veya kırmızımsı kahverengi, kuruş büyüklüğünde yaralarla işaretlenmiş döküntü
 • Ateş
 • Büyümüş lenf düğümleri
 • Yorgunluk ve belirsiz bir rahatsızlık hissi
 • Acı ve sızı

Eğer bu hastalık tedavi edilmezse, sifiliz bakterisi yayılabilir ve ciddi iç organ hasarına ve orijinal enfeksiyondan yıllar sonra yaşamın sonlanmasına sebep olabilir. Geç dönem sifilizin bazı belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Koordinasyon eksikliği
 • Uyuşma
 • Felç
 • Körlük
 • Demans

Ayrıca, sifilizli hamile bir kadın hastalığı doğmamış bebeğine geçirdiğinde ortaya çıkan konjenital sifiliz olarak bilinen bir durum da vardır. Konjenital sifiliz sakat bırakabilir, hatta hayatı tehdit edebilir, bu nedenle sifilizli hamile kadınların tedavi edilmesi önemlidir.

Klamidya, genital sisteminizin bakteriyel bir enfeksiyondur.

Nörosifiliz

Frengi herhangi bir aşamada sinir sistemini etkileyebilir. Nörosifiliz hiçbir belirti veya semptoma neden olmayabilir veya şunlara neden olabilir:

 • Baş ağrısı
 • Davranış değişiklikleri
 • Hareket sorunları

Bunlara veya diğer STI’lere sahip olduğunuzdan veya bunlara maruz kalmış olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, test için doktorunuza görünün. Zamanında teşhis ve tedavi, daha ciddi, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden sağlık sorunlarından kaçınmak veya geciktirmek ve başkalarına bulaştırmaktan kaçınmak için önemlidir.

Belsoğukluğu, genital sisteminizin bakteriyel bir enfeksiyondur.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkları Anlamak

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasına çeşitli faktörler katkıda bulunur.

Biyolojik Faktörler

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, enfekte bir partnerle korunmasız cinsel ilişki sırasında edinilir. STD’lerin yayılmasını ve komplikasyonlarını etkileyen biyolojik faktörler şunları içerir:

 • STD’lerin asemptomatik doğası. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğu ya herhangi bir belirti üretmez ya da fark edilmeyecek kadar hafif belirtiler üretir; sonuç olarak, birçok enfekte kişi tıbbi bakıma ihtiyaç duyduklarını bilmez.
 • Cinsiyet eşitsizlikleri. Kadınlar, erkeklerden daha sık ve daha ciddi cinsel yolla bulaşan hastalık komplikasyonlarından muzdariptir. En ciddi cinsel yolla bulaşan hastalık komplikasyonları arasında pelvik enflamatuar hastalık, ektopik gebelik (rahim dışında gebelik), kısırlık ve kronik pelvik ağrı bulunur.
 • Yaş eşitsizlikleri. Cinsel olarak deneyimli nüfusun sadece %25’ini temsil etmelerine rağmen, 15 ila 24 yaş arasındaki gençler tüm yeni cinsel yolla bulaşan hastalıkların yarısını oluşturmaktadır. Ergen dişiler, artmış servikal ektopi nedeniyle enfeksiyona duyarlılığı artmış olabilir.
HIV, vücudunuzun hastalığa sebep olan virüsler, bakteriler ve mantarlarla savaşma yeteneğini engeller ve kronik, yaşamı tehdit eden bir hastalık olan AIDS’e yol açabilir.

Sosyal, Ekonomik ve Davranışsal Faktörler

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılması, sosyal, ekonomik ve davranışsal faktörlerden doğrudan etkilenir. Bu tür faktörler, sosyal ve cinsel ağlar üzerindeki etkileri, bakıma erişim ve hizmet sunma, bakım arama istekliliği ve cinsellikle ilgili sosyal normlar nedeniyle cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesinde ciddi engellere neden olabilir. Bazı hassas topluluklar arasında, ayrımcılık ve ayrımcılıkla ilgili tarihsel deneyimler, bu faktörlerin etkisini şiddetlendirmektedir.

Çoğu kez duyulan bir hastalık olan HIV, insan immün yetmezlik virüsü ile bir enfeksiyondur.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasını etkileyen sosyal, ekonomik ve davranışsal faktörler şunları içerir:

 • Irksal ve etnik eşitsizlikler. Bazı ırksal ve etnik gruplar yüksek cinsel yolla bulaşan hastalık oranlarına sahiptir. Irk ve etnik köken, yoksulluk, sağlık hizmetlerine sınırlı erişim, daha az tıbbi tedavi alma teşebbüsü ve yüksek cinsel yolla bulaşan hastalıkların olduğu topluluklarda yaşamak gibi sağlık durumunun diğer belirleyicileriyle ilişkilidir.
 • Yoksulluk ve marjinalleşme. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, dezavantajlı kişileri ve yüksek riskli cinsel davranışların yaygın olduğu sosyal ağlardaki insanları orantısız bir şekilde etkiler ve bakıma erişim veya sağlık arama davranışının tehlikeye atıldığı yerlerde.
 • Sağlık hizmetlerine erişim. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için erken teşhis, tedavi ve davranış değişikliği danışmanlığı için yüksek kaliteli sağlık hizmetlerine erişim çok önemlidir. En yüksek cinsel yolla bulaşan hastalık oranlarına sahip gruplar, sağlık hizmetlerine erişimin veya sağlık hizmetlerinin kullanımının en sınırlı olduğu gruplardır.
 • Madde bağımlılığı. Birçok çalışma, madde kötüye kullanımının cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilişkisini belgelemektedir. Yeni yasadışı maddelerin topluluklara girmesi, genellikle yüksek riskli cinsel ağlarda cinsel davranışları büyük ölçüde değiştirerek cinsel yolla bulaşan hastalıkların salgın yayılmasına yol açabilir.
 • Cinsellik ve gizlilik. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasına katkıda bulunan en önemli sosyal faktörler, cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili damgalanma ve yaşamın özel yönlerini, özellikle de cinsellikle ilgili olanları tartışmanın genel rahatsızlığıdır.
 • Cinsel ağlar. Cinsel ağlar, sıralı veya eşzamanlı cinsel partnerler tarafından “bağlantılı” olarak kabul edilebilecek insan gruplarını ifade eder. Bir kişinin yalnızca 1 seks partneri olabilir, ancak bu partner riskli bir cinsel ağın üyesiyse, kişi daha düşük riskli bir ağdaki benzer bir kişiye göre cinsel yolla bulaşan hastalıklar için daha yüksek risk altındadır.
Erken HIV belirtileri ve semptomları genellikle bir hafta ila bir ay içinde kaybolur ve genellikle başka bir viral enfeksiyonla karıştırılır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarda Ortaya Çıkan Sorunlar

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesinde ortaya çıkan birkaç sorun vardır:

 • Her ülke, klamidya ve gonore enfeksiyonlarının tedavisi için hızlandırılmış eş terapisinin uygulanması da dâhil olmak üzere, cinsel yolla bulaşan kişilerin eşlerinin zamanında tedavisine yönelik sistem düzeyinde engelleri ele almalıdır.
 • Enfekte bir kişinin seks partnerinin veya partnerlerinin cinsiyeti gibi demografik ve davranışsal değişkenler hakkında gelişmiş veri toplama, cinsel yolla bulaşan hastalıkların epidemiyolojisini anlamak ve önleme çabalarına rehberlik etmek için gereklidir.
 • Yenilikçi iletişim stratejileri, özellikle sağlık eşitsizliklerini azaltmaya yardımcı olduklarından, eşitsizlik sorunlarını ele almak, HPV aşısı alımını kolaylaştırmak ve cinsel sağlık ve STD önleme algılarını normalleştirmek için kritik öneme sahiptir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, esas olarak cinsel aktivite yoluyla bulaşan 35’ten fazla bulaşıcı organizmayı ifade eder. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi, üreme sağlığını iyileştirmek için temel bir birincil bakım stratejisidir.

Yüklerine, maliyetlerine ve komplikasyonlarına ve büyük ölçüde önlenebilir olmalarına rağmen, cinsel yolla bulaşan hastalıklar birçok ülkede önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Bu sorun halk, politika yapıcılar ve sağlık uzmanları tarafından büyük ölçüde tanınmamaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, aşağıdakiler gibi birçok zararlı, genellikle geri dönüşü olmayan ve maliyetli klinik komplikasyonlara neden olur:

 • Üreme sağlığı sorunları
 • Fetal ve perinatal sağlık sorunları
 • Kanser
 • HIV enfeksiyonunun cinsel yolla bulaşmasının kolaylaştırılması
Genital herpes, cildinizdeki veya mukoza zarınızdaki küçük yarıklar yoluyla vücudunuza giren bir tür herpes simpleks virüsünün (HSV) neden olduğu oldukça bulaşıcı bir CYBE’dir.

HIV / AIDS’e Genel Bakış

Edinilmiş immün yetmezlik sendromu (AIDS), insan immün yetmezlik virüsünün (HIV) sebep olduğu kronik, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. HIV, bağışıklık sisteminize zarar vererek vücudunuzun enfeksiyon ve hastalıklarla savaşma yeteneğine müdahale eder. HIV, yukarıda bahsettiğimiz gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur (STI). Ayrıca enfekte kanla temas yoluyla veya hamilelik, doğum ya da emzirme sırasında anneden çocuğa bulaşabilir.  HIV / AIDS’in tedavisi yoktur, ancak ilaçlar hastalığın ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlatabilir. Bu ilaçlar, birçok gelişmiş ülkede AIDS ölümlerini azaltmıştır.

HSV’li çoğu insan buna sahip olduklarını asla bilmez, çünkü hiçbir belirti veya semptomu yoktur veya belirti ve semptomlar o kadar hafiftir ki fark edilmezler.

Semptomlar

HIV ve AIDS semptomları, enfeksiyon aşamasına bağlı olarak değişir.

Birincil enfeksiyon (Akut HIV): HIV ile enfekte olan bazı kişiler, virüs vücuda girdikten sonra iki ila dört hafta içinde grip benzeri bir hastalık geliştirir. Birincil (akut) HIV enfeksiyonu olarak da tanımlanan bu hastalık, birkaç hafta sürebilmektedir. Hastalığın bilinen belirti ve semptomlar şunları içerir:

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları ve eklem ağrısı
 • Döküntü
 • Boğaz ağrısı ve ağrılı ağız yaraları
 • Başta boyunda olmak üzere şişmiş lenf bezleri
 • İshal
 • Kilo kaybı
 • Öksürük
 • Gece terlemeleri
HIV, bağışıklık sisteminize zarar vererek vücudunuzun enfeksiyon ve hastalıklarla savaşma yeteneğine müdahale eder.

Sayılan semptomlar o kadar hafif olabilir ki, kimi zaman fark edilmemektedir. Ek olarak, kan dolaşımınızdaki virüs miktarı (viral yük) hastalık anında oldukça yüksektir. Ayrıca, enfeksiyon birincil enfeksiyon sırasında bir sonraki aşamaya göre daha çabuk ve kolay bir şekilde yayılım gösterir.

Klinik gizli enfeksiyon (Kronik HIV): Enfeksiyonun bu aşamasında HIV hala vücutta ve beyaz kan hücrelerinde mevcuttur. Ancak bu süre zarfında birçok kişide herhangi bir belirti veya enfeksiyon olmayabilir.Antiretroviral tedavi (ART) almıyorsanız bu aşama yıllarca sürebilir. Bazı insanlar daha şiddetli hastalığı çok daha erken geliştirir.

Semptomatik HIV enfeksiyonu: Virüs bağışıklık hücrelerinizi – vücudunuzdaki mikroplarla savaşmaya yardımcı olan hücreler – çoğalmaya ve yok etmeye devam ederken, hafif enfeksiyonlar veya aşağıdaki gibi kronik belirtiler ve semptomlar geliştirebilirsiniz:

 • Ateş
 • Yorgunluk
 • Şişmiş lenf düğümleri – genellikle HIV enfeksiyonunun ilk belirtilerinden biridir
 • İshal
 • Kilo kaybı
 • Ağızdan maya enfeksiyonu (pamukçuk)
 • Zona (herpes zoster)
 • Akciğer iltihaplanması
Hepatit A, hepatit B ve hepatit C, karaciğerinizi etkileyen bulaşıcı viral enfeksiyonlardır ve önemli sağlık sorunlarına sebep olur.

AIDS’e İlerleme

Daha iyi antiviral tedaviler sayesinde, bugün birçok ülkede  HIV’li çoğu insan AIDS geliştirmiyor. Tedavi edilmeyen HIV, tipik olarak yaklaşık 8 ila 10 yıl içinde AIDS’e dönüşür. AIDS ortaya çıktığında, bağışıklık sisteminiz ciddi şekilde zarar görmüştür. Fırsatçı enfeksiyonlar veya fırsatçı kanserler geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Bu enfeksiyonlardan bazılarının belirti ve semptomları şunları içerebilir:

 • Terler
 • Titreme
 • Tekrarlayan ateş
 • Kronik ishal
 • Şişmiş lenf bezleri
 • Dilinizde veya ağzınızda kalıcı beyaz noktalar veya alışılmadık lezyonlar
 • Kalıcı, açıklanamayan yorgunluk
 • Zayıflık
 • Kilo kaybı
 • Deri döküntüleri veya şişlikler

Ne zaman doktora görünmeli?

HIV ile enfekte olabileceğinizi düşünüyorsanız veya virüse yakalanma riskiniz varsa, mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünün.

Nedenleri Neler?

HIV bir virüsten kaynaklanır. Cinsel temas veya kan yoluyla veya hamilelik, doğum veya emzirme sırasında anneden çocuğa geçebilir.

HIV Nasıl AIDS Olur?

HIV, vücudunuzun hastalıklarla savaşmasına yardım etmede büyük rol oynayan beyaz kan hücreleri olan CD4 T hücrelerini yok eder. Sahip olduğunuz CD4 T hücresi sayısı ne kadar azsa, bağışıklık sisteminiz o kadar zayıflar. AIDS’e dönüşmeden yıllar önce çok az semptom gösteren veya hiç semptom göstermeyen bir HIV enfeksiyonu geçirebilirsiniz.

Frengiyi (sifiliz) kısaca bakteriyel bir enfeksiyon olarak tanımlayabiliriz.

HIV Nasıl Yayılır?

HIV ile enfekte olmak için enfeksiyonlu kan, meni veya vajinal salgıların vücudunuza girmesi gerekir. Bu birkaç şekilde olabilir:

 • Seks yaparak. Kan, meni ya da vajinal sekresyonları vücudunuza giren enfekte bir partnerle vajinal, anal veya oral seksten herhangi birini yaparsanız enfekte olabilirsiniz. Virüs, cinsel aktivite sırasında bazen rektumda veya vajinada gelişen ağız yaraları veya küçük yırtıklar yoluyla vücudunuza girebilir.
 • İğneleri paylaşarak. Kontamine IV ilaç gereçlerini (iğneler ve şırıngalar) paylaşmak sizi HIV ve hepatit gibi diğer bulaşıcı hastalıklar için yüksek risk altına sokar.
 • Kan nakillerinden. Bazı durumlarda virüs kan nakli yoluyla bulaşabilir. Amerikan hastaneleri ve kan bankaları artık kan tedarikini HIV antikorları için tarıyor, bu nedenle bu risk çok küçük.
 • Hamilelik veya doğum sırasında veya emzirme yoluyla. Enfekte anneler virüsü bebeklerine bulaştırabilir. HIV pozitif olan ve gebelikte enfeksiyon için tedavi gören anneler, bebeklerine yönelik riski önemli ölçüde azaltabilir.
Edinilmiş immün yetmezlik sendromu (AIDS), insan immün yetmezlik virüsünün (HIV) sebep olduğu kronik, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur.

HIV Nasıl Yayılmaz?

Sıradan temas yoluyla HIV ile enfekte olamazsınız. Bu, enfeksiyonu olan birine sarılıp öpüşerek, dans ederek veya el sıkışarak HIV veya AIDS’e yakalanamayacağınız anlamına gelir. HIV hava, su veya böcek ısırıklarıyla da yayılmaz.

Risk Faktörleri

Herhangi bir yaş, ırk, cinsiyet vb. fark etmeksizin herkes HIV / AIDS ile enfekte olabilir. Ancak, aşağıdaki durumlarda en büyük HIV / AIDS risk altındasınız:

 • Korunmasız seks yapıyorsanız. Her seks yaptığınızda sağlığınız için yeni prezervatif kullanmalısınız. Anal seks vajinal seksten daha risklidir. Birden fazla cinsel partneriniz varsa, HIV riskiniz artar.
 • Birçok STI, cinsel organlarınızda açık yaralar üretir. Bu oluşan yaralar, HIV’in vücudunuza girmesi için bir kapı görevi görerek sizi savunmasız bırakır.
 • IV ilaçlar kullanıyorsanız. IV ilaç kullanan kişiler genellikle iğneleri ve şırıngaları paylaşırlar. Bu onları diğer insanların kan damlacıklarına maruz bırakır.

Komplikasyonlar

HIV enfeksiyonu bağışıklık sisteminizi zayıflatır, bu da sizi birçok enfeksiyon ve belirli kanser türlerini geliştirme olasılığınızı artırır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, enfekte bir partnerle korunmasız cinsel ilişki sırasında edinilir.

HIV / AIDS İle Ortak Enfeksiyonlar

 • Pneumocystis pnömoni (PCP). Bu mantar enfeksiyonu şiddetli hastalıklara neden olabilir.
 • Kandidiyazis (pamukçuk). Kandidiyaz ortak olan HIV’lı enfeksiyon. Ağzınızda, dilinizde, yemek borunuzda veya vajinanızda iltihaplanma ve kalın beyaz bir tabakaya neden olur.
 • Tüberküloz (TB). Kaynakları kısıtlı ülkelerde TB, HIV ile ilişkili en yaygın fırsatçı enfeksiyondur. AIDS’li insanlar arasında önde gelen bir ölüm nedenidir.
 • Sitomegalovirüs. Bu herpes virüsü ise tükürük, kan, idrar, meni vb. gibi vücut sıvılarında bulaşır. Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin varlığı virüsü etkisiz hale getirir. Bağışıklık sisteminiz zayıflarsa, virüs yeniden ortaya çıkar ve gözlerinize, sindirim sisteminize, akciğerlerinize veya diğer organlarınıza zarar verir.
 • Kriptokokal menenjit. Menenjit, beyninizi ve omuriliğinizi (meninksler) çevreleyen zarların ve sıvının iltihaplanmasıdır. Kriptokokal menenjit, HIV ile ilişkili yaygın bir merkezi sinir sistemi enfeksiyonudur.
 • Toksoplazmoz. Bu potansiyel olarak ölümcül enfeksiyona, öncelikle kediler tarafından yayılan bir parazit olan Toxoplasma gondii neden olur. Enfekte kediler, parazitleri dışkılarından geçirirler ve bu daha sonra diğer hayvanlara ve insanlara yayılabilir. Toksoplazmoz, kalp hastalığına neden olabilir ve beyne yayıldığında nöbetler meydana gelir.
Yüklerine, maliyetlerine ve komplikasyonlarına ve büyük ölçüde önlenebilir olmalarına rağmen, cinsel yolla bulaşan hastalıklar birçok ülkede önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir.

HIV / AIDS İle Ortak Kanserler

 • Lenfoma. Bu kanser beyaz kan hücrelerinde başlar. En sık görülen erken belirti boynunuzdaki, koltuk altınızdaki veya kasıklarınızdaki lenf düğümlerinin ağrısız şişmesidir.
 • Kaposi sarkomu. Kan damarı duvarlarının bir tümörü olan Kaposi sarkomu genellikle cilt ve ağızda pembe, kırmızı veya mor lezyonlar olarak görünür. Koyu tenli kişilerde lezyonlar koyu kahverengi veya siyah görünebilir. Kaposi sarkomu da sindirim sistemi ve akciğerler dâhil iç organları etkileyebilir.

Diğer Komplikasyonlar

 • Tükenme sendromu. Tedavi edilmeyen, HIV / AIDS, genellikle ishal, kronik halsizlik ve ateş ile birlikte belirgin bir ağırlık kaybına neden olabilir.
 • Nörolojik komplikasyonlar. HIV, kafa karışıklığı, unutkanlık, depresyon, anksiyete ve yürüme güçlüğü gibi nörolojik semptomlara neden olabilir. HIV ile ilişkili nörobilişsel bozukluklar (HAND), hafif davranış değişiklikleri semptomlarından ve azalmış zihinsel işlevlerden, zayıflığa ve işlev görememeye neden olan şiddetli demansa kadar değişebilir.
 • Böbrek hastalığı. HIV ile ilişkili nefropati (HIVAN), böbreklerinizdeki fazla sıvı ve atıkları kanınızdan alıp idrarınıza aktaran küçük filtrelerin iltihaplanmasıdır.
 • Karaciğer hastalığı. Karaciğer hastalığı da özellikle hepatit B veya hepatit C olan kişilerde önemli bir komplikasyondur.
Cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılması, sosyal, ekonomik ve davranışsal faktörlerden doğrudan etkilenir.

Önleme

HIV enfeksiyonunu önleyecek aşı ve AIDS tedavisi yoktur. Ancak kendinizi ve başkalarını enfeksiyondan koruyabilirsiniz. HIV’in yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için:

 • HIV ile yaşıyorsanız, HIV ilacı almak partnerinize virüs bulaşmasını önleyebilir. Viral yükünüzün tespit edilemez durumda kaldığından emin olursanız – kan testi herhangi bir virüs göstermez – virüsü başka kimseye aktaramazsınız. TasP kullanmak, ilacınızı tam olarak reçete edildiği gibi almak ve düzenli kontroller yaptırmak anlamına gelir.
 • HIV’e maruz kaldıysanız, temas sonrası profilaksi (PEP) kullanın. Seks, iğneler veya işyerinde maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzla iletişime geçin veya acil servise gidin. İlk 72 saat içinde mümkün olan en kısa sürede PEP almak, HIV ile enfekte olma riskinizi büyük ölçüde azaltabilir. 28 gün ilaç almanız gerekecektir.
 • Her seks yaptığınızda yeni bir prezervatif kullanın. Her anal veya vajinal seks yaptığınızda yeni bir prezervatif kullanın. Kadınlar kadın prezervatifi kullanabilir. Yağlayıcı kullanıyorsanız, su bazlı olduğundan emin olun. Yağ bazlı kayganlaştırıcılar prezervatifleri zayıflatabilir ve kırılmasına neden olabilir. Oral seks sırasında, yağlanmamış, kesik bir prezervatif kullanın.
 • Ön maruziyet profilaksisini (PrEP) düşünün. Emtrisitabin artı tenofovir (Truvada) ve emtrisitabin artı tenofovir alafenamid (Descovy) kombinasyon ilaçları, çok yüksek risk altındaki kişilerde cinsel yolla bulaşan HIV enfeksiyonu riskini azaltabilir.
 • Doktorunuz bu ilaçları ancak halihazırda HIV enfeksiyonunuz yoksa, HIV’den korunmak için reçete edecektir. PrEP almaya başlamadan önce ve daha sonra aldığınız sürece her üç ayda bir HIV testine ihtiyacınız olacak.
 • İlaçları her gün almanız gerekiyor. Diğer STI’leri engellemezler, bu yüzden yine de güvenli seks yapmanız gerekir. Hepatit B’niz varsa, tedaviye başlamadan önce bir bulaşıcı hastalık veya karaciğer uzmanı tarafından değerlendirilmelisiniz.
 • Hamileyseniz hemen tıbbi yardım alın. Eğer konum HIV pozitif, bebeğinize enfeksiyonu geçebilir.
 • Erkek sünnetini düşünün. Erkek sünnetinin HIV enfeksiyonu kapma riskini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.