Cinsellik Olmadan İlişki Yürür Mü?

Son güncelleme:
Cinsellik olmadan ilişkiyi devam ettirmek mümkün mü?

Özellikle sosyal medyada tartışılan en önemli konulardan birisi ” cinsellik olmadan ilişki yürür mü”, ”cinsellik olmadan aşk olur mu”, ” cinsellik olmadan evlilik olur mu ”, ” cinsellik olmadan sevgili nasıl olunur ” gibi sorulardır.

Bu soruların cevaplarına tabi ki herkes farklı yanıtlar verse de toplumun çoğunluğuna göre ” cinsellik olmadan ilişki yürümez ” kabul edilmiştir.

Peki neden? Neden cinsellik olmadan bir ilişkiye devam etmek mümkün değil veya her şey cinsellik mi? Gelin bu soruların cevaplarına beraber bakalım.

Kadın ve erkek ilişki analistlerine göre ” Sağlam ilişkilerde ten uyumu ve cinsellik son derece önemlidir.” Analistler; birçok ilişkide aslında ilişkinin bitmesini engelleyen etkenin cinsellik olduğunu öne sürmüşlerdir. Çünkü iyi anlaşamadığımız, kafa yapımızın uyuşmadığı partnerimizle eğer çok sağlam bir cinsel hayatımız varsa koşullara rağmen yine de o ilişki uzun sürecektir. Çünkü cinselliğin iyi derecede görülmesi ilişkiden kopukluğu azaltacaktır.

Bunun tam tersini düşündüğümüz zaman yani kötü bir cinsel hayat yaşadığımızı ancak sohbet, muhabbetten zevk aldığımız, beraber eğlendiğimiz bir partner olduğunu düşünelim. O zaman o ilişkinin ömrü analistlerin düşüncelerine göre daha kısa olacaktır.

Eğer partnerler arasında iyi giden bir cinsel hayat varsa uzmanlar problemlerin çözülme sürelerinin daha kısa olduğunu iddia etmektedirler.

Cinsellik Olmadan Sevgili Kalmak Mümkün Mü?

Bu konu toplumumuzda aslında ”hassas” bir konu olarak geçmektedir. Çoğu insan düşüncelerini ifade ederken çekinir veya asıl söylemek istediklerini söyleyemez. Ancak doğamız gereği hepimiz biliyoruz ki arzularımızı bastırmak mümkünken bunu sağlayabilmek ise her zaman kolay değildir. Biz her ne kadar istemesek de aklımızın bir köşesinde her zaman ”cinsellik” faktörü bulunacaktır.

Cinsellik olmadan evlilik yürür mü?

En çok merak edilen sorulardan birisi de ” cinsellik olmadan evlilik yürür mü ?”

Yrd. Doç. Dr. Onur Okan Demirci’ye göre ” Cinsellik olmadan bir ilişkinin olabilmesi pek olası bir durum değildir. Yürümesi için ise iki tarafın da asosyal bir kimlik içerisine bürünmüş olması veya fizyolojik, psikolojik problemlerinin olması gerekir. ”

Aslında toplum olarak cinsellik kavramını sadece belden aşağısı olarak görüyoruz. Bu kavram aklımıza geldiğinde direkt düşüncelerimiz daha uç noktalara kayıyor. Ancak el ele tutuşmak, göz göze bakmak, öpüşmek ve sarılmak bunlar da cinselliktir. Sevgilimizle, eşimizle el ele tutuştuğumuzda aslında cinsel bir haz almaya başlamış oluyoruz. Cinsellik aslında başlangıcını beyinde yapmaktadır. Beynimizde düşündüğümüz duygularımız da aslında bir cinselliktir. Ancak dışarıya yansıtamamamızın nedeni cinselliğin ” bel altı ” bir kavram olarak görülmesidir.

Boşanmaların, eşler arası tartışmaların, huzursuzlukların artmasının nedenlerinden birisi demeyelim hatta en büyük etken cinselliğin giderek azalması veya cinsel hayatın tamamen bitmesidir. Eşler veya sevgililer arasında azalan bu cinsel hayat beraberinde sorunları çorap söküğü gibi getirecektir. Kendisiyle cinsel ilişkiye girmek istemeyen eşinin ” yorgun olduğunu, erken uyuduğunu” ilk başlarda düşünen kadın/erkek daha sonrasında asıl problemi görebilecektir. İnsanlar dünyaya ilk geldiklerinde bile cinsel dürtülerinden dolayı birbirlerini tatmin etmek üzerine kurulu bir düzen vardır. Ve bunu sevgiyle birleştirdikleri zaman aslında cinsellik büyük mutluluklara neden olacaktır.

Bu konu üzerine uzmanlaşmış insanlar ve doktorlar ” cinsellik olmadan bir evliliğin yürütülmesinin münkün olmadığını ” düşünmektedirler.

Evlilikte Cinsellik Devam Etmediği Zaman Neler Oluyor?

Eşler arasında bir yerden sonra azalmaya başlayan cinsel hayat iki tarafı da şüpheye düşürmektedir. Çünkü en basitinden cinselliğin ilişkilerde ne kadar önemli olduğunu buradan anlayabiliriz. Cinsel ilişkiye girilmediğinde kadın/erkek bunu bir süre istemediği zaman otomatik olarak karşı taraf verilen sevginin azaldığına odaklanıyor. Acaba beni sevmiyor mu? Artık beni beğenmiyor mu veya istemiyor mu? gibi sorular karşı tarafın kafasında dönmeye başlıyor. Bir yerden sonra bu sorular kuşkuya, kuruntulara ve karşı tarafa yapılan baskılanmalara neden oluyor. Bunun sonucunda ise tamamen özgüven eksikliği..

Cinsellik olmadan aşk olur mu?

Çoğu insan aşk bittikten sonra cinselliğinde bittiğini düşünür. Ancak bu düşünce yanlıştır. Bilimsel araştırmalara göre aşk 17 ay sürmektedir ve bu süreçte meydana gelen cinsel birliktelikler ise en doruklarda yaşanabilecek doyumlardır. Ancak eşler şunu anlayabilecek olgunluk seviyesinde iseler yani ” aşk bitmez aslında aşk bir yerden sonra sevgiye evrilir. ” Eşler eğer bu düşünceyi benimseyebilir ise zaten cinsel birliktelikleri devam edecektir.

Ancak kadın/erkek belli bir süreden sonra ” aşk bitti ” diye düşünüyor. Bu da evlilikleri ve cinsel hayatı olumsuz etkileyen nedenlerden birisidir.

Psikolojide kadın ve erkek arasındaki en özel duygunun cinsel mutluluk olduğu savunulmaktadır. Evlilikte cinselliğin önemi bu nedenle çok fazladır. Cinsel duygular kadınlara daha çok sevildiğini hissettirerek erkekler de ise potansiyelini kanıtlama ve eşini daha mutlu etme duygularını ortaya çıkarmasına yardımcı olur. Eğer cinsel yaşam aksatılırsa bu sefer çiftler başka alanlara yönelebilir. Bu da sağlıklı bir aile birlikteliğini zedeleyecektir.

Tüm bunları düşündüğümüzde eğer cinsel yaşamımızı canlı ve sağlıklı tutarsak aile birlikteliğimizde onunla orantılı bir şekilde sağlam olacaktır. Bunu sağlamak için ise partnerimizin beklentilerini anlamalı, karşı tarafı şaşırtmalı ve rutin bir şekilde ilerleyen cinsellikten uzak durmamız gerekir. Evlilik ve cinsellik ilişkisini dengede tutabilen çiftler bu şekilde mutluluğu daha rahat tadabilirler.

Tüm bunları denediğinizde ancak herhangi bir değişim göremiyor iseniz o zamanda cinsel terapi desteği almanızda fayda var demektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.