Çocuğunuza Yemek Masası Kurallarını Doğru Şekilde Öğretmek İçin Tavsiyeler

Son güncelleme:

Çocuklar yemek masasında krallara uymayıp sorun çıkarabiliyor. Bu normal bir durum. Sabırlı olmalı ve yapılması gerekenleri doğru bir şekilde anlatmalısınız. Eğer kızgın tavırlarla, tartışarak bir şeyler öğretmeye çalışırsanız kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Ebeveynler çocuklar için her konuda sabırlı olmalı ve çocuklara doğru şekilde davranmalıdır. Bilinçsiz olmak çocuğunuzun psikolojisi açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

çocuklara sofra kuralları nasıl öğretilir?

Peki çocuklara sofra kuralları nasıl öğretilir? Sofra adabı nasıl öğretilir? Çocukların yemek yerken uygunsuz tavırlar sergilemesi nasıl çözülür? Çocuklara yemek yemek nasıl öğretilir? Bu soruların ayrıntılı cevaplarını inceleyelim.

Yemek yemeden önce eller nasıl yıkanacak?

Sofra adabı nasıl öğretilir?

Çocuğunuz yemek yemeden önce ellerini yıkamak istemiyor olabilir. Çok sayıda çocuk yemek yemeden önce ellerini yıkamak istemez. Çocuğunuzun ellerini yıkaması için banyoya eğlenceli bir tabure ve eğlenceli sabunlar alabilirsiniz. Ona ellerini yıkamayı öğretmeli ve bunu bir kural haline getirmelisiniz.

Çocuğunuza yemekten önce ellerini yıkamasını söylüyor ancak siz yıkamıyorsanız ondan da böyle bir hareke beklememelisiniz. Çocuğunuz sizi örnek alacaktır. Bu kuralı ona öğretmek istiyorsanız siz de yemek yemeden önce ellerinizi yıkamalısınız. Hatta mümkünse beraber ellerinizi yıkayabilir sonrasında yemeğe birlikte başlayabilirsiniz.

Ağzını koluna ya da masa örtüsü gibi yerlere mi sürüyor?

Çocukların yemek yerken uygunsuz tavırlar sergilemesi

Çocuğunuzun yakınında yemek yedikten sonra kullanması için mutlaka peçete bulundurmalısınız. Çocuğunuz 2 yaşından sonra elini ve ağzını peçete ile silmeyi öğrenmiş olmalıdır. Ona peçeteyi nasıl kullanacağını ayrıntılı bir şekilde gösterebilir ve yanında siz de peçete kullanabilirsiniz. Sizden gördüklerini tekrarlayacaktır. Eğer çocuğunuz peçete olduğu halde ağzını ve ellerini etrafa siliyorsa ona eğlenceli peçeteler alabilirsiniz. Böylece o peçeteler dikkatini çekecek ve kullanmak isteyecek.

Ağzı açık yemek mi yiyor?

Çocuklara yemek yemek nasıl öğretilir?

Çocuğunuza azı kapalı yemek yemeyi öğretmek istiyorsanız bu biraz zaman alacak. Sabırlı olmalı ve onu sürekli uyarmalısınız. Eğer çirkin göründüğünü kabul etmiyor ve yapmaya devam ediyorsa karşısına bir ayna koyabilir ve hareketini düzeltmesini sağlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun büyük kardeşleri varsa onların da uyarı yapmasını isteyebilir ve böylece bu hareketi sonlandırabilirsiniz. Uzun süre kibarca uyararak çocuğunuzun bu hareketi sonlandırmasını sağlayabilirsiniz. Zamanla yemek yeme kurallarını anlayacak ve uygulamaya başlayacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.