Çocuğunuzun Agresif Davranışıyla Başa Çıkmanın 6 Yolu

Duygusal düzenleme, hepimizin öğrenmesi gereken bir beceridir ve bazı çocukların kendi kendini kontrol etmesi diğerlerine göre daha uzun sürer. Ama çocuğunuzun saldırgan veya şiddet içeren davranışının sadece öğrenme eğrisinin bir parçası olmadığını, kontrolden çıktığını nasıl anlarsınız? Ve yardım etmek için ne yapabilirsiniz?

Çocuğunuzun davranışının olumsuz bir etkisi olduğuna dair uyarı işaretlerini izleyin:

  • Akademik olarak mücadele ediyor mu?
  • Akranlarla ilişki kurmakta güçlük çekiyor mu?
  • Evde sık sık aksaklıklara neden oluyor mu?

Yukarıdakiler uyarı işaretleridir ve eğer gözlemledikleriniz var ise harekete geçmeniz gerekmektedir. Eğer çocuğunuz saldırgan davranışlar gösteriyor ise yardım almanız gerekmektedir.

Çocuğunuz agresif davranışlar gösterdiğinde olabildiğince sakin olun.

Sakin olun

Çocuklar, çok fazla duygu ifade ettiğinde ve ebeveynler bunları da fazla duyguyla karşıladığında, çocuğun saldırganlığını artırabilir. Bunun yerine, çocuğunuz için duygusal düzenlemeyi modellemeye çalışın.


Öfke nöbetlerine veya agresif davranışlara teslim olmayın.

Örneğin, çocuğunuz belirli bir mısır gevreği istediği için markette öfke nöbeti geçiriyorsa, pes etmeyin ve satın almayın. Bu ödüllendirici ve uygunsuz davranışı pekiştiriyor.

Duyguları adlandırarak çocukların kendilerini ifade etmeyi öğrenmelerine yardımcı olun.

Çocuğunuzun iyi olduğunu görün

Çocuğunuz sıra dışı bir şey yapmadığında bile iyi davranışı ödüllendirin. Yemek vakti sorunsuzsa, “Akşam yemeğindeki davranışını gerçekten beğendim” deyin. İkramlar ve ödüller gerekli değildir. Tanıma ve övgü kendi başlarına güçlüdür.
Duyguları adlandırarak çocukların kendilerini ifade etmeyi öğrenmelerine yardımcı olun.


Çocuğunuzun kalıplarını bilin ve tetikleyicileri belirleyin

Her sabah okuldan önce öfke nöbetleri oluyor mu? Sabah rutininizi yapılandırmaya çalışın. Görevleri basit adımlara ayırın ve “10 dakika içinde gidiyoruz” gibi zaman uyarıları verin. Okula beş günde dört gün yetişmek gibi hedefler belirleyin. Sonra çocuğunuzu bu hedeflere ulaştığında ödüllendirin.

Çocuğunuzla iletişimi kesmeden uygun ödülleri bulun.


Uygun ödülleri bulun

Mali veya maddi hedeflere odaklanmayın. Bunun yerine, anne veya babayla yarım saatlik özel zaman gibi ödülleri deneyin, ailenin akşam yemeğinde ne yediğini seçin veya ailenin film gecesi için ne izleyeceğini seçin.

Çocuğunuz kendi kendini kontrol etmekte zorlanıyorsa, bu stratejileri ebeveynliğinize dahil etmek, bu davranışları dizginlemenize yardımcı olacaktır. Durum yönetilemez görünüyorsa, çocuğunuzun davranışıyla mücadele eden tek kişinin siz olmadığını unutmayın. Pediatrik psikologlar, çocuklara ve ailelere duygusal ve davranışsal sorunları çözmede yardımcı olma konusunda ustadır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.