Çocuğunuzun Öfke Nöbetlerinden Kurtulmanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu

Tetikleyicilere dikkat edin

Çocuğunuz acıktığında, susadığında ya da sadece sıkıldığında öfke nöbetleri mi oluyor? Yoksa çok mu yorgunsunuz ? Ya da iyi hissetmiyor musun? Ya da belki de yeni bir bebeği aileye kabul etmek gibi bir geçiş döneminde öfke nöbetlerinde bir artış fark ettiniz. Dr. Pomeranets, “Bu durumlarda daha fazla öfke nöbeti görmeyi bekleyebilirsiniz, ancak beklenti ve önleme bunları en aza indirebilir” diyor.

Tetikleyici durumları tanımak, çocuğunuzu öfke nöbeti başlamadan önce seçimlerle yönlendirmenize izin verecektir. Örneğin, bir mağazaya girmeden önce çocuğunuzla potansiyel tetikleyiciler hakkında konuşun. Çocuğunuza bir çikolata almasına izin verilmediğini bildirin, ancak mağazada iyiyse, daha sonra bir ikram yiyebilir.

Aslında, yeni yürümeye başlayan çocukların sık sık küçük seçimler yapmasına izin vermek akıllıca olacaktır. Programa bağlı kalmak, özellikle yemek ve şekerleme söz konusu olduğunda cankurtaran olabilir. Çocuğunuzun aç kalmayacağı ve daha uzun yolculuklar için geziler planlayın, sağlıklı atıştırmalıklar ve içecekler paketleyin, böylece çocuğunuzun gerekirse atacağı bir şeyler olsun. Çocuğunuzun huzursuz hissetme olasılığının daha düşük olduğu şekerleme zamanı etrafında geziler veya ayak işleri planlamaya çalışın.

Bazen her şey can sıkıntısına iner. Çocuğunuzun sıkıldığını fark ettiniz mi? Alışılmışın dışında bazı aktiviteler düşünerek onu iyileştirin. Dr. Pomeranets, “Can sıkıntısından hareket eden bir çocuğa zarar vermek yerine, onları meşgul tutmanın yaratıcı, sosyal olarak kabul edilebilir yollarını bulmaya çalışın” diyor.

Öfke nöbetinde tetikleyicilere dikkat edin.

Devam eden öfke nöbetlerini durdurmaya çalışmayın

Öfke nöbeti başlamadan önce bir çocuğu yönlendiremiyorsanız, oynamasına izin verin. Dr. Pomeranets, “Bir öfke nöbetinin ortasında tetikleyiciyi ele almaya çalışmak, yalnızca daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır” diyor. Seçenekler sunarak niçin o şekilde davrandığını sorabilirsiniz.

O anın sıcağında çocuğunuzun duygularını tartışmaya çalışmak, olumsuz davranışları olumlu bir şekilde güçlendirebilir. Çocuğunuz yaramazlık yaptığında, bu davranışın neden iyi olmadığını açıklamak cazip gelebilir. Çocuğunuzun anlamakta zorlanabileceği uzun bir açıklama yapmak yerine, başka bir şeye odaklanmasına yardımcı olmak için çocuğunuzu sözlü veya fiziksel olarak yönlendirmeye çalışın. Öfke nöbetinden sonra ve sakinleştiğinde çocuğunuzla konuşun.

Nöbet sırasında sakinliğinizi koruyun.

Sakin olun ve devam edin

Kolay olmasa da öfke nöbeti sırasında sabırlı olmaya çalışın. Dr. Pomeranets, “Konuşmadan sakinleştirici bir fiziksel mevcudiyet sunmak uzun bir yol kat edebilir” diyor. “Elinizi nazikçe çocuğun omzuna veya sırtına koymak çok yardımcı olabilir.”

Elbette fırlatma, tekme atma, vurma veya güvenli olmayan davranışları görmezden gelemezsiniz. Çocuğunuzun bu davranışa tahammül etmeyeceğinizi ve yaptıklarının inciteceğini anladığından emin olun. Ancak yetişkin histrionikleri yalnızca soruna katkıda bulunur ve bağırmak, konuşmak kadar sonuçsuzdur.

Dr. Pomeranets, “Amaç, güvenliği sağlarken davranışı görmezden gelmektir” diyor. Tutarlılık anahtardır. Evde, çocuğunuzun sinir krizi geçirmesine izin vermek en iyisidir. Çocuğunuzun toplum içinde bir erimesi olması utanç verici olabilir ve sakin kalmanızı zorlaştırabilir. Böyle bir durumda, çocuğunuzu olabildiğince çabuk durumdan uzaklaştırın. Derin bir nefes alın, sakince cevap verin ve taleplere boyun eğmeyin.

Pes etmeyin.

Öfke nöbetini durdurmak için pes etmeyin

Özellikle de tek istediğiniz huzur ve sessizlikse, sadece pes edip çocuğunuzun kendi yoluna gitmesine izin vermek cazip gelebilir lakin vermeyin. Dr. Pomeranets, “Sadece öfke nöbetini durdurmak için pes etmek istemezsiniz” diyor. “Bu yanlış mesajı gönderir.”

Çocuğunuz şeker / oyuncak / ne isterse istediği konusunda öfke nöbeti geçirdiğinde pes ederseniz, bir dahaki sefere daha zor olacaktır. Çocuğunuzla sağlam durarak uzun vadede öfke nöbetlerinden kurtulun. Dr. Pomeranets, “’Hayır’ dediğinizde mutlak olmalı ve yumuşak olmamalı” diyor. “Görünüşe göre hiç bitmeyen öfke nöbetini bitirmek için de hayır dedikten sonra fikrinizi değiştirmeyin. Bu, yürümeye başlayan çocuğunuza istediklerini elde edeceklerini gösterecektir. “

Sorunlu öfke nöbetleri için yardım isteyin

Öfke nöbetleri 15 dakikaya kadar sürebilir ve günde üç defaya kadar olabilir. Ebeveynler tipik hedeflerdir. Geri kalan zamanlarda, çocuğunuzun yaşına uygun şekilde hareket etmesini, öğrenmesini, konuşmasını ve diğer çocuklarla normal şekilde etkileşime girmesini bekleyebilirsiniz. İyi haber şu ki, 4 yaşına kadar çocuğunuzun öfke nöbetleri önemli ölçüde azalacaktır.

Dr. Pomeranets, “Bununla birlikte, ‘normal öfke nöbetleri’ ve ‘sorunlu öfke nöbetleri’ var” diyor. “Bir yürümeye başlayan çocuk, öfke nöbeti sırasında başkalarına saldırmamalı veya kendisini ciddi şekilde yaralamamalıdır.”

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.