Çocukluğundan Beri Balık Gibi Kokuyor! İşte Camille’nin sahip olduğu hastalık: Trimethylaminuria

İnsanların hikâyesini bilmeden onları yargılamak kolay. Bunun en büyük örneği ise balık gibi kokan ve araştırıp gerçeği öğrenince şoke olan Camille.

Camille kendini bildi bile kötü kokuyord ve etrafındakiler yanından kaçıp onunla dalga geçiyordu.

Kötü kokusu asla peşini bırakmadı hatta neredeyse işinden de oluyordu.

Araştırmalar sonucu neden kötü koktuğunu öğrenen Camille onun durumunda birileri vardır diye de hikâyesini paylaştı.


Camille, kötü koktuğunu ilk kez okula başlayınca farkettiğini ve ne yaparsa yapsın vücudundaki kötü kokudan arınamadığını söyledi. hatta okul arkadaşları ve öğretmenleri bazen ona duş almasını bile söyledi.

ABC News’e konuşan kadın, “Öğretmenlerimden biri her gün duş alıp almadığımı sordu. Sonra beni en arkaya oturttu. Arkadaşlarım benimle dalga geçti. Bana ölü balık gibi koktuğumu söylediler” dedi.

Camille daha sonra öğretmenlik yapmaya başladı. Öğrencileri de onunla dalga geçip lakaplar taktılar. Özgüvenini yitiren kadın intihar etme derecesine geldi. Camille’in mantıklı bir cevap bulması neredeyse yıllarını aldı.

Arama motorunda ‘balığımsı vücut kokusu’nu arattı ve çıkan sonuçlara inanamadı.

Camille’de balık kokusu sendromu olarak da bilinen ‘trimethylaminuria’ olduğu ortaya çıktı ve bu hastalığa sahip birçok insan olduğunu keşfetti. Dünyada bu hastalığa sahip 600 kişi daha vardı.

Bu hastalığı iyice araştıran Camille, sağlıklı bireylerde bulunan trimetilamin ismindeki keskin kokulu kimyasal madde vücuttan atılırken koku yapmadığını fakat balık kokusu sendromuna sahip kişilerde aşırı oranda trimetilamin olduğundan bunu kolayca vücutlarından atamadıklarını ve hatta  sendroma sahip kişiler kokuyu kendileri farkedemediklerini.

Camille kötü kokmamak için trimetilamin içeren birçok yiyecekten vazgeçmek zorunda kaldı.

Camille daha sonra Sandy ismindeki aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz bir diğer balık kokusu sendromuna sahip hastayla bir araya geldi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.