Çok Yönlü Bir Yetenek, Yıllardır Şaşaasız Bir Şekilde Bizimle: Feyyaz Yiğit

Oyuncu, senarist, yazar, müzisyen ve illüstratör Feyyaz Yiğit.

İnternetin henüz yeni yeni evlerimizde olduğu zamanlardaki videolarından, eserlerinden, senaristliğinden ve oyunculuğundan, müziğinden sanatına kadar yıllardır toplumun mizah değerinin farkında olan kesiminin hayatının içinde Feyyaz Yiğit. Birçok yönden topluma kazandırdıkları ölçülemez, şu sözleri de bu kazanımlardan biri: “Genç değiliz. yaşlı da değiliz. Tedirgin yaşamaya çok alışkınız. Kötü besleniyoruz, kötü yaşıyoruz, sportmen ruhluyuz ama spor yapmıyoruz. Taşralıyız ama her yer taşra olduğu için göze batmıyoruz. Kendimiz gibi olanları çok kolay ayırt ediyoruz ama kendimiz gibi olanlarla dahi çok zor kaynaşıyoruz. Çok az şeye inanıyoruz. Bize öyle öğrettikleri için başarısızlığı sevmiyoruz. Ama el yordamıyla kendi kendimize keşfettiğimiz üzere, başarıyı da sevmiyoruz. Sinik, alaycı ve huzursuzuz. Kişisel gelişime, spiritüalizme, ezoterik galaktik bilgeliğe veya burçlara inanmıyoruz. Ne idüğü belirsiz insanlarız. İdüğümüzü arıyoruz.” Yıllardır şaşaasız bir şekilde bizimle olan Feyyaz Yiğit’i tanıyalım.

Feyyaz Yiğit’e ait bir illüstrasyon

Sergilediği Sanat Neticesi ile Akademik Hayatı da Güzel Sanatlar ile Geçti.

Ülkede büyük bir kesim Feyyaz Yiğit’i oyuncu ve müzisyen olarak tanıyor. Ancak orijinal tarzda birçok illüstrasyon da sergiliyor Feyyaz Yiğit. Bu illüstrasyonların bir çoğu başarılı sanatçının albüm ve single kapaklarını da süslüyor. Aslen Düzceli olan Feyyaz Yiğit Çakmak, lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin resim bölümünü başarı ile bitiren Feyyaz Yiğit’in üniversite hayatı yine Ankara’da geçti. Hacettepe Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi’nde grafik okuyan başarılı sanatçı, yıllardır eşsiz illüstrasyonlar ve tablolar ortaya koyuyor. Feyyaz Yiğit, göze hitap eden eserlerinin yanında kalemiyle de büyülüyor. Olduğu Kadar, Aptal ve 8-9 Senedir Kendimi İyi Hissetmiyorum eserleri ile edebi dünyada yerini alan Feyyaz Yiğit, birçok açıdan güçlü bir kaleme sahip: “Tutunduğun birkaç benzer his, benimsediğin birkaç benzer hayal ve sürekli gömdüğün birkaç benzer korku ile, öfke ile, azim ile vardığın birkaç benzer evde, yuvada, mezarda ölmeyi umuyorsun. Şimdi hep birlikte, biz de senin gibi, senin yanında kucaklıyoruz bu zevki ve sefaleti; ne kadar güzel öldüğümüzün kaydı tutulsun istiyoruz. Herkesin cevabı; ‘normal bir hayat’ fakat, yaşıyor olmak bu kadar normalken, ölüyor olmak niye garip?”

Kapak tasarımı ile ‘Olduğu Kadar’

“‘Olduğu kadar’ dünyadaki bütün sorulara verilebilecek en güçlü cevaptır.”

Özellikle anlatım dili açısından epey beğenilen yazar Feyyaz Yiğit’in en beğenilen eserlerinden biri, 2012 yılında Okuyan Us Yayınevi’nden çıkmış olan ‘Olduğu Kadar’ adlı eseri. İki arkadaşın İstanbul’a geldikten sonraki 11 gününü anlatan Olduğu Kadar, film yazarı Aziz Kedi tarafından şu şekilde nitelendirilmiş: “Feyyaz Yiğit, daha ilk eserinde edebiyat ustalarının uzun yıllar içinde eriştiği bir mahareti kazanmış görünüyor. Donukluğun içindeki hareketi, saçmalığın içindeki sağduyuyu, sıradanlığın insana umut veren mucizesini ve beklenmeyen şeyleri aslında nasıl da beklediğimiz bize zahmetsizce sergileyiveriyor. Elinizdeki kitap, paraya çok sıkışıldığında babaannenin cebe sıkıştırdığı yüklü miktardaki harçlığın yarattığı duyguyu hatırlatıyor: sevinç ve daha fazlasına duyulan utanmaz ihtiras…” Yayınevinin ‘Üç Günlük Dünya Edebiyatı’ başlığı altında yer alan serisinin ilk kitabı olan bu kitap, Bilecik’te sahil olmadığı için İstanbul’a giderek burada düşüncelerinden fırsat bulup temiz havalarını almaya çalışan iki insanın doyumsuz diyaloglarını okuyucuya sunuyor. 11 gün süren bu serüvende anlatıcı olan Halil karakterini ve onun arkadaşı Suat’ı görüyoruz. ‘Olduğu Kadar’ sözünü yaşam felsefesi haline getiren kahraman ise, anlatıcı Halil. Bu sözü hayatının savunması haline getiren Halil, herkes gibi bu savunmayla hayatını geçiştiremiyor.

Feyyaz Yiğit, uzun yıllardır birçok kesime hitap eden projelerin sahibi.

Grafik Tasarımı, Oyunculuk, Müzisyenlik ve Reklam Yazarlığına Roman Yazarlığını da Ekledi.

Birçok işi başarılı bir şekilde sergileyerek hepsinde de farklı bir başarı yakalayan Feyyaz Yiğit, kitap yazma fikrine hiç sahip değilken, çevresindekiler sayesinde kafasında böyle bir fikir oluştuğunu söylüyor. Kısa yazıları ile hep bir yazarlık macerası içerisinde olduğunu belirten Feyyaz Yiğit, Olduğu Kadar’ın, herkesin sahip olduğu hissi ölçülendirmesine yaradığını dile getiriyor. Gelişigüzel hayatlarının içerisinde düşünceler bakımından epey detay barındıran bu kitabın iki karakteri, gelişigüzel yaşamaları bakımından yazarlarına benzerler fakat yazarın yaşanmaya değer pek çok enteresan hikayesi de olmuş, bunlar kitapta da okuyucunun gözüne çarpıyor. Yazar, karakterlerin birbirinin düşüncelerini tamamlıyor nitelikte olmasını planlamamış fakat kitabın sonunda birbirinden kopamayan iki insana rastlamamız kaçınılmaz olmuş. Bu bakımdan kitaptaki karakterleri bir denge içinde okuyoruz. Kendini anlatıcı kahraman olan Halil’e daha yakın bulduğunu belirten Feyyaz Yiğit, diğer karakter olan Suat’ı ise ışıklı bir karakter olarak nitelendiriyor. Kitabın yayımlanacağı sıralarda grafik tasarımı okumakta olan Feyyaz Yiğit, kitabın tasarımını uzun zamandır kitap yayımlayan insanlara bıraktığını fakat kapak ile ilgili görüşün normalden daha fazla kendisinden alındığını söylüyor. Feyyaz Yiğit’in diğer kitaplarının kapak tasarımı ise kendisine ait.

‘Aptal’ ile Feyyaz Yiğit.

Üç Günlük Dünya Edebiyatı, ‘Aptal’ ile Devam Etti.

Yazarın bir başka kitabı Aptal, okuyucular tarafından en beğenilen kitaplarından biri. Okuyucuların varoluşsal olarak nitelendirdiği yazar, Aptal adlı eseri ile yirmili yaşlarda eğlenceli bir karakteri ele almış. Okuyucuların eğlendirici olarak betimlediği Aptal’da, duraksatan cümleler çokça yer alıyor: “Kim beni ne sebeple affeder bilmiyorum.” Yazarın son yayımlanan kitabı ise, ‘8-9 Senedir Kendimi İyi Hissetmiyorum’. Aynı isimli çok beğenilen bir şarkıya da sahip olan Feyyaz Yiğit’in bu kitabı, kitapta yer alan “Başkasına ait bir memnuniyetin gölgesinde dinlenemezsiniz.” sözüyle nitelenebilir. “Thunder & Shadows” isimli bir kahvehanede geçen roman, Ekrem, Mustafa, Sezer, İsmet, Masis ve İkbal isimli bir grup acıklı karakteri konu ediniyor. Feyyaz Yiğit’in diğer kitapları gibi güldürü metinlerinin altındaki düşündürücü özelliği ile bu kitap, kendi hayatımıza dönüm bakmamızı şart kılıyor.

Ölümlü Dünya filminden Feyyaz Yiğit.

Senaristliği ve Oyunculuğu, Türk Sinemasına Yaratıcı Komediler Kazandırdı.

2008 yılında vizyona giren Ölümlü Dünya adlı filmde Feyyaz Yiğit’i hem senarist olarak hem de oyuncu olarak gördük. Ünlü oyuncu Ali Atay’ın yönetmenliğini üstlendiği film, halen birçok platformda izlenmeye devam ediyor. Oyunculuk kadrosunun zengin olduğu Ölümlü Dünya, Feyyaz Yiğit ile birlikte Ahmet Mümtaz Taylan, Alper Kul, Sarp Apak, İrem Sak, Doğu Demirkol, Meltem Kaptan, Mehmet Özgür ve Özgür Emre Yıldırım gibi usta isimlerle çekildi. Türk yapımı komedi ve aksiyon türündeki bu film, bir suç çetesiyle ters düşen bir ailenin, adeta amatörce kaçmasını konu alıyor. Çok beğenilen ve repliklerinin halen dillerde olduğu Ölümlü Dünya, binlerce kişi tarafından beyaz perdede ve dijital platformda izlendi. Bir sonraki yıl 25 Ekim’de vizyona giren bir başka komedi filmi ise Cinayet Süsü oldu. Yönetmen koltuğunda yine başarılı oyuncu Ali Atay’ı gördüğümüz filmde Feyyaz Yiğit, Suç Uzmanı Dizdar Koşu olarak karşımıza çıktı. Gizemli bir seri katil vakasının üzerinde çalışan cinayet büro ekibi, bu yolda beklenmedik olayların üstesinden gelmeye çalışıyor. İlginç bir vakaya denk gelen ve çeşitli çözümler üretmeye çalışan cinayet büro ekibi, suçluya yaklaşmakta epey zorlanıyor ve hatta uzun bir süre hiçbir yere varamıyorlar. İşlenen cinayetlerin kontrol edilemez bir hal alması, hem halkı hem de başkomiseri sıkıntıya sokuyor. Cinayet büroya yardımcı olması adına suç uzmanı Dizdar Koşu’yu ekibe alan komiser, bu ekiple birlikte her yöntem üzerinde çalışıyor. Exxen’in yeni dizisi ‘Gibi‘ adlı yapımın senaristi ve yapımcısı olan Feyyaz Yiğit, bu dizinin başrollerinden de biri.E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.