Corona Virüs Can Almaya Devam Ediyor! Virüsten Ölenlerin Sayısı 3’e Yükseldi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, emekli Orgeneral Aytaç Yalman ile Türkiye’de koronavirüsten ölenlerin sayısının 3’e çıktığını açıkladı.

Korona virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 3’e yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, “Klinik bulgusu şüpheli olabilir düşüncesiyle çevresi taranıyor. Kimlerle temas ettiği dahil olmak üzere herkes taranıyor. Bu tarama sürecinde eşi dahi pozitif çıkanlar oldu. Ne zaman? Dün. Böyle bir vaka başta pozitif sonra negatif olabilir mi? Olabilir, yeni tanıyoruz. Başta negatif sonra negatif olan vakamızda var. Pencere dönemi olduğu söyleniyor. Bu dönemde bizim nasıl hassasiyetle yaklaştığımızı, öyle bir vakada bile beklenmeden erken dönemde taramaya hızla çıktığımızı, korumaları dahil olmak üzere herhangi bir yere temas etmeyin. 14 gün hiçbir şekilde temas etmeyin. Bu pozitif eşi ve yakınlarında çıkması nedeniyle geriye dönük hastanedeki hekim arkadaşlar “bu koronavirüs olabilir” şeklinde yorumladılar. Dolayısıyla hayatımızı kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 3 kişi oldu” dedi

“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMLERDE HEM TEST HEM VAKA SAYISI ARTABİLİR”
Sağlık Bakanı Koca, “Kitler yeterli mi?” sorusuna şöyle yanıt verdi;
“Elimizdeki kit, kendi ürettiğimizdir. PCR yöntemiyle çalışılan, 75 dakikaya kadar inebilen bir kit oldu. Üstelik daha güvenilir ve yoğun çalışmasını sağlamak üzere robot üretimi de yapıldı. Bütün fikri mülkiyet hakları bakanlıkta. Bu dönemde şu an elimizde 115 bin kit var. Ayda 1 milyon en az üretebilir kapasitedeyiz. Her an istediğimizde 2 milyona da çıkabilir. Dolayısıyla şu an bir kit sorunumuz yok. Merkez sayılarımızı giderek artırdık. Bunu neye göre artırdık? Kimlerden, ne zaman, hangi durumda test yapılması gerektiği algoritmasını belirten Bilim Kuruluydu.” 

“Yani hangi hastalar şüpheli görülmeli, hangi hastalardan alınmalı; bunu tespit eden Bilim Kurulu ama dinamik bir yapı olduğu için her geçen gün bu değişikliğe uğradı. Önce Çin öyküsü olanlar, devamında İran öyküsü olanlar, daha sonra Avrupa’da yaygınlaşınca Avrupa öyküsü olanlar, şimdi ise artık yurt dışı öyküsü olandan çıktım, bu anlamda şüpheli olan her vakadan alabilme noktasına, bir algoritmaya gelindi. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte bu sayı artmış olacak. Bizim bulaşıcılığı önlememiz gerekiyor. Yani bir kişi tespit edildiğinde kimlere bulaştırmış olabilir? Halk sağlığının önemli bir konusudur. Hatta bununla ilgili bir üniversitemizdeki yetenekli olduğunu bildiğimiz hocamızı da bu noktada sorumlu kıldık. Burada özellikle bulaşıcılıkla ilgili de yoğun bir çalışma içindeyiz. Önümüzdeki dönemde hem test hem vaka sayısı bu anlamda giderek daha artabilir.”

“TARAMA SÜRECİNDE EŞİ DAHİL POZİTİF ÇIKANLAR OLDU”
Emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın  ölümüyle ilgili vefatıyla ilgili soruları da yanıtlayan Koca; “Dört gün önce eski GATA denilen hastanemize müracaat ediliyor. Gelir gelmez entübe ediliyor. Daha önce KOAH tanısıyla takip edilen bir hasta. Yaklaşık 6 saat sonra da ex kabul ediliyor. O dönemde yapılan test de negatif çıkıyor. Özellikle giderek de son dönem yaygınlaşınca, klinik bulgusu akciğer ve benzeri, KOAH olmasına rağmen “Şüpheli olabilir” düşüncesiyle çevresi taranıyor. Orduevi, eşi, kimlerle temas ettiği dahil olmak üzere herkes taranıyor. Bu tarama sürecinde eşi dahil pozitif çıkanlar oldu. Ne zaman; dün. Bu durumda böyle bir vakada, başta negatif, sonra pozitif olabilir mi? Olabilir. Biz bunu yeni tanıyoruz. Başta pozitif olup yine yoğun bakım şartlarında yatan halen üç gün sonra negatif, yedi gün sonra pozitif olan vakamız da var. Bir pencere dönemi olduğu söyleniyor. Dolayısıyla bu dönemde bizim nasıl hassasiyetle yaklaştığımızı, böyle bir vakada bile beklemeden erken dönemde taramaya hızla çıktığımızı ama korumalar dahil olmak üzere, “Herhangi bir yere temas etmeyin, birtakım testleri yapıncaya kadar, 14 günlük süreyi tamamlayıncaya kadar hiçbir şekilde temas etmeyin, önlemini alın.” dedik. Bu pozitif, eşi ve yakınlarında çıkması nedeniyle de hekim arkadaşlar bunu koronavirüs olabilir şeklinde yorumladılar. Dolayısıyla bu anlamda hayatını kaybeden vaka sayımız 3 kişi oldu. Kendilerine Allah’tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.” şeklinde konuştu.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.