Corona Virüs Gıda Yoluyla Bulaşır Mı?

Corona virüs her geçen gün hem dünya’d hemde ülkemizde  hızla yayılmaya devam ediyor. İnsanların aklında bir çok soru oluşmaya başladı, bunlardan biri olan “corona virüs gıda yoluyla bulaşır mı?” sorunun cevabı Prof. Dr. Birol Saygı’dan geldi.

Prof. Dr. Birol Saygı, “Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesine göre, şu anda gıdanın virüsün muhtemel bir kaynağı veya bulaşma yolu olduğuna dair bir kanıt yok. Virüs kişiler aracılığıyla buluşabilir. En iyisi, virüs ölene kadar yalnızca kendiniz veya birlikte yaşadığınız kişiler için evde yemek pişirmektir’ ifadelerini kullandı.

Beykoz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.Y.Birol Saygı, coronavirüs ile ilgili önemli gıda güvenliği endişelerinin bulunduğunu vurgulayarak, “coronavirüs’ün  gıda yoluyla bulaşıp bulaşmayacağı merak ediliyor. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesine göre, şu anda gıdanın virüsün muhtemel bir kaynağı veya bulaşma yolu olduğuna dair bir kanıt yok. Bu yüzden virüs ile gıda ilişkisi an itibariyle endişe yaratmamalı” diyor.

CORONA VİRÜS’ÜN GIDA YOLUYLA BULAŞMASINI ENGELLEMEK İÇİN 5 YÖNTEM

Koronavirüs salgını nedeniyle bu süreçte dikkat edilmesi gerekenleri anlatan Prof.Dr. Birol Saygı corona virüsün gıda yoluyla bulaşmasını engellemek için 5 yöntem sunuyor;

  • Yakın temasta bulunmak çok tehlikeli bu nedenle dostlarınızı ve arkadaşlarınızı ağırlayarak onlara yemek pişirmeye ara verin.
  • Ambalajlı ürünlere dokunduktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın.
  • Yemekleri doğru pişirme yöntemi ile pişirin. Doğru yemek pişirme yöntemiyle virüse karşı tedbir almış olursunuz.
  • Çiğ ve pişmemiş yiyeceklerin taşınması arasında ve herhangi bir yiyecek kullanılmadan önce elleri sabun ve su ile sık sık yıkayın.
  • Dışarıda yemek yemeyi azaltın.

“YALNIZCA KENDİNİZ VE BİRLİKTE YAŞADIĞINIZ KİŞİLER İÇİN YEMEK PİŞİRİN”
Virüsün üstesinden gelmenin en iyi yollarından birinin insanlarla teması kesmek ya da azaltmak olduğunu vurgulayan Saygı, özellikle bu dönemde dostlarınıza ve arkadaşlarınıza yemek pişirmekten ve onları ağırlamaktan vazgeçmelisiniz. Coronavirüsün yakın temas halindeki kişiler aracılığıyla bulaşabileceğini dikkat çekerek, ‘Hastalık, enfekte bir kişinin ağzından veya burnundan öksürük veya hapşırma ile solunum damlacıkları yoluyla bulaşır. En iyisi, virüs ölene kadar yalnızca kendiniz veya birlikte yaşadığınız kişiler için yemek pişirmektir’ ifadelerine yer verdi.

GIDA AMBALAJLARINA YAPIŞABİLİR
Peki dışarıdan yemek siparişi vermek ne kadar doğru? Bu sorunun yanıtını Saygı, şöyle açıklıyor;
Hastalığın üstesinden gelmenin en iyi yolu insan temasını kesmek veya azaltmaktır. Aynı zamanda Covid-19’un cansız nesneler yoluyla yayıldığına inanılmakta. Araştırmacılar, coronavirüsün plastik ve paslanmaz çelik üzerinde üç gün boyunca hayatta kalabileceğini bulmuşlar. Virüsü, bulaşan yüzeylerden veya cansız nesnelerden bu noktada alıp almayacağınızı bilmiyoruz. Tersine, laboratuvar bulguları virüsün plastik cep telefonu kılıflarına ve paketlere yapışabileceğini gösteriyor. Bu da muhtemelen gıda dağıtım ambalajına yapışabileceği anlamına geliyor. Bununla birlikte, sipariş edilen ambalaja dokunduktan sonra yemeye başlamadan önce mutlaka ellerinizi yıkamanız gerekir.”

VİRÜSLERİN ÖLME DERECESİ NEDİR? 
Harvard Tıp Fakültesi tarafından yayınlanan bir araştırmada, virüs doğru yemek pişirmede ölüyor. Corona virüse (Covid-19) benzer bir virüs olan SARS, özellikle 60 derecede 30 dakikada ölmekte. Bu yüzden doğru yemek pişirme yöntemiyle virüse karşı tedbir almış olunuyor. Bu durumda çiğ ve pişmemiş yiyeceklerden uzak durmak gerekir mi? Bu soru karşısında “Genel bir gıda güvenliği önlemi olarak, enfeksiyon riskini azaltmak için çiğ et kullandıktan sonra daima ellerinizi yıkamalısınız” diyen Prof. Dr. Saygı, “Gıda ile çalışırken, çiğ ve pişmemiş yiyeceklerin taşınması arasında ve herhangi bir yiyecek kullanılmadan önce viral ve gıda kaynaklı hastalıkları hafifletmek için en önemli önleyici tedbirlerden biri, sık sık elleri sabun ve su ile yıkamaktır” diye genel kuralı açıklıyor.

DIŞARDAN YEMEK YEMEK YÜZSEK DÜZEYDE VİRÜSE MARUZ KALMANIZ DEMEK
Peki fast food ya da self servis yapan restoranlar ne oranda riskli? Prof. Dr. Birol Saygı, bu soruyu şöyle yanıtlıyor:
“Solunum damlacıklarının Covid-19’u iletmek için suçlu olduğunu biliyoruz. Bu yüzden önünüzdeki kişinin virüsü olduğunu, eline öksürdüğünü ve ardından siparişlerini dokunmatik ekranda veya post makinesinde ilettiğini varsayalım. Sıradaki bir sonraki kişi olarak, yüksek düzeyde virüse maruz kalma riskiniz olacaktır.
Damlacıkların indiği yüzeylere veya nesnelere dokunup ardından ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunarak Covid-19’a yakalanmanız mümkündür. Ayrıca müşteriler yemek servisi yapan personel hakkında da endişeleniyorlar. Bu endişelerin yersiz olmadığını kanıtlayan bir araştırma var. Harvard Tıp Okulu’na göre, Covid-19’a neden olan koronavirüs benzeri virüsler, bazı insanlar için dışkıda da tespit edilmiş.
Eğer servis yapan kişi tuvaleti kullandıktan sonra ellerini düzgün bir şekilde yıkamadıysa, sorun yaşarsınız. Marketlerde tadım örneklerini denemeye de sıcak bakmıyorum. Tadım yapmamanın geçerli nedeni kişiden kişiye temasın, hastalığa yakalanmanın en olası yolu olduğu bilinmesidir.”

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.