Corona Virüs Nedir? Nasıl Bulaşır ve Tedavi Yöntemleri!

Son güncelleme:

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’deki genel merkezde Corona virüsün (Covid-19) küresel çapta bir alarm oluşturuduğu ve “pandemi” olarak ilan edildiğini duyurmuştu. Ülkemizde ve tüm dünyada hızla yayılan “coronavirüs” nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? İşte Detaylar..

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Son günlerde ismi sıkça duyulan corona virüs; solunum, sindirim ve boşaltım sistemlerini etkileyen bir virüstür.  Genellikle insanlarda hafif ve orta şiddette üst solunum yolları enfeksiyonuna yol açmasıyla birlikte, viral yollarla yayılmaktadır. Fakat bu virüsün mutasyona uğramadan öldürücü olma riski neredeyse yoktur. Corona virüs %2 ila %10 oranında öldürücü bir mutasyona uğramaktadır, fakat klinik incelemeler sonucunda bu mutasyonun nasıl gerçekleştiğine dair kesin bir veri yer almamaktadır. Corona virüs, hayvanlarda sıklıkla görülebilmektedir. Koronavirüs aralık ayında Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkmasıyla birlikte dünyayı etkisi altına aldı. Hastalığın başlangıç kaynağı henüz netlik kazanmamıştır. Ancak eldeki veriler, Çin’in Wuhan bölgesindeki Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarında yasadışı olarak satılan vahşi hayvanları işaret etmektedir.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Corona Virüs’e yakalanan hastalarda semptomlar kendini şu şekilde göstermeye başlıyor;

Virüse yakalanan hastalarda önce yüksek ateş başlıyor,
ardından burun akıntısı, kuru öksürük ve muhtemel baş ağrısı belirtileri görülmeye başlıyor.
Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor.

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor. MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı Corona virüsleri olduğu biliniyor. Corona virüs orta derece soğuk algınlığından, ölümcül derece gelebilecek semptomlara yol açabiliyor.

CORONA VİRÜS “KULUÇKA DÖNEMİ”

Hastalığın, Çin’in Wuhan’daki Huanan deniz ürünleri pazarından kaynaklandığı tahmin edilmektedir.
Corona virüs, aslında büyük bir virüs ailesinin bir alt türüdür. Ancak yeni virüs dahil sadece yedi tanesinin insanlara bulaşabildiği biliniyor. WHO’ya göre yeni virüsün “kuluçka dönemi”, yani enfeksiyonun kapıldığı andan belirtilerin görüldüğü zamana kadar olan dönem yaklaşık 14 gün.
Ama bazı araştırmacılara göre ise bu süre 24 güne kadar çıkabiliyor. Çinli bilim insanları, bazı kişilerin belirtiler görülmeden de enfeksiyonu yaydıkları uyarısında bulunuyor.

CORONA VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNULUR?
Dünya Sağlık Örgütü (WHO)virüsten korunmak için şu tavsiyelerde bulunuyor:

  • Ellerinizi yıkayın – sabun veya el temizlik jelleri virüsü öldürebilir
  • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu mendille kapatın ve sonrasında virüsün yayılmasına engel olmak için ellerinizi yıkayın
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının – elleriniz virüsün değdiği bir yere dokunursa virüs vücudunuza bulaşabilir
  • Öksüren, hapşıran veya ateşi yüksek kişilerden uzak durun – 1 metre uzak durmak havaya bulaşabilecek virüsten korunmanızı sağlar.

Virüslerin bulaşmasını engellemek için yapılması gerekenlerin en başında “Bilekleri, avuç içlerini, ellerin arka yüzeyini, parmak aralarını, tınakların kenarlarını ve uçlarını sabun ile köpürterek en az 20 saniye süreyle kuvvetlice ovuşturulması gelmektedir” Corona virüsüne karşı 9 adımda etkili el yıkama tekniğini sizler için paylaştık. Virüsler sizden ve sevdiklerinizden uzak dursun!

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

Corna virüsün damlacık yolu ile bulaştığı tahmin ediliyor. Virüse sahip kişinin konuşurken, öksürürken ya da hapşırırken çevresine saçtığı damlacıklar; çevresindeki kişilere ağız ya da burun yoluyla bulaşıyor. Söz konusu damlacıklar gezmek için çok ağır olduğundan virüsün bu yolla yayılabilme mesafesi yaklaşık bir metre olarak biliniyor. Bu nedenle virüs genelde yakın temasta bulunan kişiler arasında yayılıyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor.

Virüsün bulaştırıcılık süresi ve nesnelerin yüzeyinde ne kadar hayatta kalabildiği henüz bilinmiyor. Bu yüzden COVID-19 hastalığına sahip kişilerin dokunduğu alanların ve yüzeylerin düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Coronavirüs hastalığının tehdit ettiği ağır risk altındaki grupta, yaşlılar ve daha önceden hastalığı bulunan (yüksek kan basıncı, kalp hastalıkları, akciğer rahatsızlıkları, kanser ve diyabet gibi) bireyler bulunuyor.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ
Corona virüsün henüz bir tedavisi mevcut değil, çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak hastanın genel durumuna göre destekleyici bakım tedavisi uyguluyor. Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

Avusturalya’lı bilim insanları geçtiğimiz günlerde, hali hazırda var olan iki ilacın corona virüsün neden olduğu semptomları tedavi edebileceğini duyurdu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.