Corona Virüs Sebebiyle Rapor Alan Çalışan, Ücretini SGK’dan Alabilecek!

Son güncelleme:

Virüs sebebiyle uzaktan çalışma gündeme gelirken, raporlu olanlar da çalışamadıkları günlerin parasını SGK’dan alabiliyor. Asgari ücretli bir işçinin 14 günlük parası en az 785 en çok 5 bin 886 TL yapıyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün Türkiye’de de  görülmesinin ardından tedbirler arttırıldı. Özellikle personelle ilgili uzaktan çalışma ve rapor gibi seçenekler gündeme getirilmeye başlandı.

SGK TARAFINDAN ÖDENECEK
Yurt dışına çıkmak zorunda kalan ya da yurt dışı ile temasta bulunan çalışanlar 14 günlük bir izole süreci geçirip virüsün etkisini en aza indirmeleri sağlanacak. Bu süre içinde çalışanların rapor almalarıda mümkün halde. Eğer böyle bir durumunuz varsa ve rapor aldıysanız 14 gün için ücretiniz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeniyor.

Sabah’tan Faruk Erdem’in yazısına göre; Rapor parası olarak bilinen ve geçici iş göremezlik durumunda ya da annelerin doğum sırasında aldıkları bu paralar kişinin aldığı brüt ücrete göre hesaplanıyor. Ayakta tedavilerde brüt maaşın üçte ikisi şeklinde ödenen bu paralar, kamu bankaları ve PTT aracılığıyla çalışanlara veriliyor. Bu parayı alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetki verilmiş hekim ve sağlık kurullarından sağlık raporu alınması gerekiyor. Ayrıca son 1 yıl içinde en az 90 günlük primin de yatırılmış olması isteniyor.

NASIL HESAPLANIYOR?
Rapor parası hesaplanırken raporlu olunan günlerin üçüncü gününden itibaren hesaplama yapılmaya başlanıyor. İlk iki günün parası çalışılan işyeri tarafından maaştan kesilmeden ödeniyor. Hesaplama yapılırken son üç aylık brüt maaşın ortalaması alınıyor ve raporlu olunan güne göre ödenecek miktar ortaya çıkartılıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.