Corona Virüsü Tüm Dünyaya Diz Çöktürdü

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede bütün dünyaya yayılan ölümcül Corona Virüsü (Covıd-19) salgını dünyaya diz çöktürmeye devam ediyor. Virüsün tüm dünyada bulaşma sayısı 1 milyon 275’e ulaştı. Virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 70 bine yaklaştı

 

İtalya virüsten en büyük kabusu yaşayan ülke oldu. Ölenlerin saysı 60 milyon nüfuslu Çin’i de hayatını kaybedenlerin sayısını geçti. İtalya da durum gittikçe daha da vahimleşiyor. Artık  ceset torbaları hastane koridorlarında corona hastaları ise sokaklarda bulunuyor. Son 24 saatte 525 kişinin ölümesiyle toplam sayı 15 bin 887’ye yükseldi.

Yapılan test sayısı 182 binin üzerinde. Ülkedeki ölümlerin yaklaşık üçte ikisi ve toplam vakaların yaklaşık yarısı kuzeydeki Lombardia bölgesinden.

Tüm dünyada en son yayınlanan corona haberleri ise şöyle; 

ABD de; savaş gemilerinde görev yapan bir denizciye uygulanan testin pozitif çıkmasıyla Amerikan deniz kuvvetlerinde ilk vaka yaşandı. Asker karantinaya alınırken, hastanın temas ettiği herkesten kendilerini karantinaya alması istendi.

 3 bin 802 insana corona virüsün bulaştığı ABD’de 69 kişi yaşamını yitirdi, New York ve California gibi eyaletlerde olağanüstü önlemler hayata geçiriliyor.

 İspanya’daki Katalunya bölgesinin liderlerinden Quim Torra’ya uygulanan test pozitif sonuç verdi.

 Güney Amerika’nın en ucundaki Şili, yabancı ziyaretçilere sınırlarını kapatıyor.

Batı Afrika ülkesi Benin’de ilk corona vakası görüldüğü bildirildi. Karantinaya alınan hasta, 11 Mart tarihinde Belçika ve Burkina Faso’dan Benin’e dönmüş.

Son 24 saatte 278 testin daha pozitif çıktığı Hollanda’da ise hasta sayısı 1413’e çıktı, son bir gündeki dört ölümle can kaybı 28’e yükseldi.

Tanzanya’nın ardından bölgedeki bir diğer ülke Somali’ye de salgın ulaştı. Teste sokulan dört kişinin geçen hafta Çin’den geldiği açıklanırken, aralarından birinde corona virüse rastlandı.

İngiltere’de Sağlık Bakanı Nadine Dorries’in ardından bir milletvekili daha corona virüse yakalandı. İşçi Partisi milletvekili Kate Osborne, Twitter mesajıyla Covıd-19 19. testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Afrika ülkesi Tanzanya’da ilk corona vakası tespit edildi.

Yunanistan’a yurt dışından gelen herkes 14 gün karantina altında tutulacak, perakende satış yapan dükkanların tümü kapanıyor.

Arap Yarımadası’ndaki Umman, bu hafta kılınacak Cuma namazlarını askıya aldı.

Ermenistan, salgın nedeniyle 16 Mart-16 Nisan tarihleri arasında olağanüstü hal ilan etti.

Bir hastanın öldüğü ve 29 vakanın kayıt altına alındığı Kuzey Afrika ülkesi Fas, tüm camileri kapatma kararı verdi. Rabat yönetimi, ayrıca restoran, lokonta, sinemalar, tiyatrolar, spor merkezleri, gece kulüpleri, hamam ve diğer eğlence merkezlerini de bugünden itibaren kapatıyor. Okulları daha önce tatil eden Fas, tüm uluslararası uçuşları da iptal etmişti.

Avrupa’nın kalbindeki Almanya, beş komşusuyla kara sınırlarını kapattı. Fransa, Danimarka, Lüksemburg, Avusturya ve İsviçre sınırlarındaki geçişleri durduran Berlin yönetimi, yalnızca ticari ürün taşıyan araçların geçişine izin veriyor.

Almanya’nın da aralarında bulunduğu G-7 ülkelerinin liderleri bugün koronavirüs önlemleriyle ilgili bir video konferans düzenleyecek.

Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda olağanüstü güvenlik zirvesini toplayacağını ardından da saat 20.00’de halka hitap edeceğini açıkladı. Fransız siyasetçiler, bilim insanlarının seçimlerin iptal edilmesi ve tüm ülkede karantina ilan edilmesine yönelik çağrıyı görüşecek.

Macron’un, okulların tatil edilmesi kararının ardından, katılımın düşük yaşandığı yerel seçimlerin ilk turundan sonra, önümüzdeki hafta yapılacak ikinci tur seçimlerin iptal edilmesi kararını açıklaması bekleniyor.

İspanya’da Pazar günü koronavirüs vakası 7753’ten 8744’e yükseldi, ülkede 991 hasta var. Toplam can kaybı ise son bir günde ölen 9 kişiyle birlikte 288’e çıktı.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.