Çin başta olmak üzere tüm dünya ülkelerine yayılan corona virüsüne karşı çeşitli önemler alınmaya devam ediiyor. Tüm ülkelerin alarm halinde olduğu virüsün bilançosu çok ağır.. Vaka sayısının 37 bine ulaştığı virüste ölülerin sayısı 813’e yükseldi.

24 Saat İçinde 86 Kişi Hayatını Kaybetti

Kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsünde ortaya çıkan rakamlar korkuttu. Dün sadece tek bir günde 86 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından Çinli yetkililer toplam ölü sayısının Sars salgınında ölenlerin sayısını geçtiğini açıkladı. Yaşanan can kayıplarının 699’u corona virüsün merkez üssü olan Hubey eyaletinde olurken, diğer eyaletlerden Hınan’da 4 Heylongciang’da 5, Haynan’da 2, Guicou, Gansu, Cilin, Hıbey, Sıçuan, Guangdong eyaletlerinde 1’er kişi hayatını kaybetti. Ayrıca Pekin ve Çongçing’de 2’şer, Şanghay ve Tiencin’de birer kişi yaşamını yitirdi.  Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde bir kişi coronavirüs nedeniyle öldü. Dikkat çeken detaylardan biri de Wuhan’da yaşayan 60 yaşındaki bir ABD vatandaşı da salgında ölmesi oldu.

Yapılan açıklamada corona virürüsnden dolayı hayatını kaybedenlerin sayısının 813’e çıktığı açıklandı. 2002-2003 yıllarında küresel ölçekte panik yaratan SARS virüsünde 774 kişi yaşamını yitirmişti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun bugün açıkladığı rakamlarla birlikte corona virüsü, SARS’ı (Şiddetli akut solunum yolu sendromu) geçtiğini belirtti.

Corona Virüsü Zatüresi

Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından ” yeni corona virüsü zatüresi” olarak duyurulan salgında, vaka sayısı 37 bine ulaşırken, Çin dışında 27 ülkede, 320 kişiye bulaşan virüste ölenler arasına bir Amerikan vatandaşı da eklendi.

3 Binden Fazla Yeni Vaka Tespit Edildi

Ülke genelinde 24 saatte 86 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından 3 binden fazla yeni vaka da tespit edildi.

Corona Virüsünün Sebebi Pangolin Mi?

Ölümlerin ilk başladığı günden beri virüsün sebebinin yılan, yarasa ve maymun gibi hayvanlardan insanlara geçtiği iddiaları ortaya açılmıştı. Asıl sebebinin pangolin adı verilen bir memeli türünden olabileceğini belirtti. Afrika ve Asya’da bulunan uzunluğunu 30 cm ile 100 cm arasında olduğu belirtilen pangolinin Çin ve çeşitli ülkelerde palingon etinin lezzetli olması nedeniyle geleneksel ilaçlarda kullanılıyor fakat denetlenmeden ve kaçak yollarla satışa sunulması corona virüsünün palingon yüzünden ortaya çıktığını destekleyen bir iddia oluşturuyor.

Güney Çin Tarım Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada uluslararası bir salgına dönüşen ve 813 kişinin hayatını kaybettiği salgının nedeninin palingon olabileceğini bildirdi. Üniversite yaptığı açıklama da  “Yapılan bu keşif salgını önlemek ve virüs kaynağının kontrolü için çok önemli bir buluş” ifadelerini kullandı.

Corona virüsünün kaynağının Çin’deki bir halk pazarı olduğu düşünülüyor. uzmanlar daha öncede virüsün yılanlardan, yarasa çorbasından ve maymunlardan insanlara geçtiğini düşündüklerini söylemişti.

 

42230cookie-checkCorona Virüsünde Son Durum.. Ölü Sayısı 813’e Ulaştı!